Skip to content

Zemřela uznávaná egyptská feministka Nawal El Saadawi

Ve věku 89 let zemřela zuřivá obhájkyně ženských práv v Egyptě a v arabském světě, jejíž spisy se zaměřovaly hlavně na feminismus, domácí násilí vůči ženám a náboženský extremismus. (Associated Press 22. března 2021)

 

Káhira: Nawal Saadawiová, proslulá egyptská feministka, psychiatrička a spisovatelka, jejíž spisy po celá desetiletí rozdmychávaly spory v převážně konzervativní společnosti, zemřela po stářím způsobených zdravotních potížích v Káhiře v neděli 21. března ve věku 89 let.

Egyptská ministryně kultury Inas Abdel-Dayemová vyjádřila nad jejím úmrtím smutek a dodala, že její spisy vyvolaly rozsáhlé intelektuální hnutí.

Nawal El Saadawiová, narozená v říjnu 1931 v jedné vesnici v deltě Nilu severně od Káhiry, studovala lékařství na Káhirské univerzitě a na Kolumbijské univerzitě v New Yorku. Pracovala jako psychiatrička a univerzitní učitelka a sepsala desítky knih. Také pravidelně psala do egyptských deníků.

Jako zuřivá obhájkyně ženských práv v Egyptě a v arabském světě zaměřovala své spisy hlavně na feminismus, domácí násilí na ženách a náboženský extrémismus. Byla hlasitou odpůrkyní ženské obřízky v Egyptě i jinde ve světě.

Když v roce 1972 vyšla její slavná kniha Women and Sex (Ženy a sex, některé prameny udávají 1969 v Káhiře), byla vystavena bouři kritiky a odsuzování egyptskými politickými a náboženskými kruhy. Také přišla o práci na (egyptském) ministerstvu zdravotnictví.

V roce 1981 byla zadržena a na dva měsíce uvězněna při rozsáhlém politickém zátahu, jenž vedl tehdejší prezident Anwar Sadat. Ve vězení sepsala své zážitky do knihy Memoirs from the Women’s Prison, (Paměti z ženské věznice), psané tužkou na obočí na roli toaletního papíru.

Byla zakladatelkou a šéfkou Solidárního sdružení arabských žen a spoluzakladatelkou Arabského sdružení za lidská práva. V roce 2005 dostala v Belgii cenu Inana International a o rok později od Rady Evropy cenu Sever-Jih. V roce 2020 ji časopis Time zařadil na seznam 100 žen roku.

Kvůli svým názorům čelila četným právním problémům, včetně islamistického obvinění z odpadlictví. Byla třikrát vdaná. Přežili ji dcera a syn.

 

P. S. překladatele: Haló Noviny o ní psaly před 10 roky, 26. března 2011, když otiskly článek přeložený z britského deníku The Guardian (http://www.halonoviny.cz/articles/view/217440 ). Snažil jsem se s ní navázat kontakt, ale nikdy mi neodpověděla ani na e-mail, ani na dopis poslaný na její poštovní adresu. Zájem přinejmenším velké části západních buržoazních sdělovacích prostředků pokládám stále za dost pokrytecký, právě pro její postoje a názory. Více o Nawal El Saadawiové (i když jen střípky) žádejte na vladse21@gmail.com

 

Překlad Vladimír Sedláček