Skip to content

V Itálii potřebujeme komunisty!

Následující text je velmi zajímavým prohlášením, které vydala Fronta komunistické mládeže Itálie (Fronte della Gioventù Comunista, FGC) u příležitosti výsledků všeobecných voleb. Původní text v italštině lze nalézt na facebookové stránce FGC.

Prohlášení zní:

 

“Skutečný vítěz voleb vzešel z milánské burzy, která včera uzavřela pozitivně, aniž by byla ovlivněna vyhlídkou pravicové vlády v čele s “bratry Itálie”. Velcí investoři jsou klidní, protože velmi dobře vědí že vláda, která vznikne, bude přítelem šéfů a dělnickým nepřítelem.“ Slovy bude proti Draghimu, ale v podstatě se stejnou logikou.

 

Vláda, která vznikne v nadcházejících týdnech, bude v dokonalé kontinuitě s předchozími středopravými, středolevými a „technokratickými“ vládami. Zvládne kapitalistickou krizi, kterou zhoršila pandemie a vypuknutí imperialistického konfliktu na Ukrajině, a zaručí euroatlantickou loajalitu a účast Itálie na plánech NATO. Bude vládnout ve jménu zájmů velkých monopolů a naloží náklady krize – ve smyslu zvyšování životních nákladů, represe, nejistoty, snižování skutečných mezd a práv – na bedra dělnické třídy a lidových vrstev.

 

Vítězství nacionalistické a konzervativní pravice nás nenechává lhostejnými. Není nám lhostejný posun doprava celé italské politické scény, kde  středopravici zůstává stejná voličská základna, ale vidíme, jak se změnila vnitřní rovnováha moci, ze sociálních demokratů se stávají liberálové a ti, kteří se snaží zahájit radikální hlasy „zleva“ nepřekračuj plachou sociální demokracii.

 

Ale říkáme: Od zítřka se nikdo nesmí pokoušet říkat, že opozice prochází levicí, liberály a Demokratickou stranou (PD), tedy těmi silami, které už vládly jménem šéfů a dláždili cestu k vítězství pravice navzdory jejich falešnému antifašismu během jejich volební kampaně, prováděli nejhorší protilidové reformy, jaké nedokázala ani pravice. Nová vláda bude moci použít represivní nástroje zavedené PD a Hnutím pěti hvězd proti pracujícím a studentům a ještě je posílí.

 

Pokud neúčast roste, je to proto, že se stále více projevuje absence skutečné alternativy za střídáním vládnoucích stran. Absence, kterou se, zejména jihu, buržoazní analýza směle snaží připsat špatnému počasí nebo potížím, které skrývají pravou podstatu problému: roky a roky protilidové politiky a sociálního masakrování, které vytvořilo nesnášenlivost a rozčarování z politiky a její malé hysterie. Nemluvě o části přistěhovaleckých pracovníků, asi pěti milionů lidí, vyloučených z hlasování.

 

Potřebujeme skutečnou opozici. Sociální, bojovnou, třídně založenou, která vyzvedne vykořisťované a pracující lidi jako protagonisty. Rádi bychom dodali: Musíme reagovat politickou volbou, která nenechá naše lidi napospas žralokům. Mizérie výsledků těch „levicových“, kteří znovu navrhli obvyklé volební koalice budované na poslední chvíli, vypovídá o obludnosti problému.

 

Hlubší analýzu výsledků voleb si vyhrazujeme v následujících dnech. Je tu však jeden problém, který chceme zopakovat. V Itálii potřebujeme komunisty. Ne jako druh nostalgie, ne oportunisty na nízké úrovni, ale stranu boje a změny, strany dělnické třídy a všech pracujících lidí.

 

Děláme, co můžeme, ale fakta diktují: Můžeme a musíme udělat více. Dnes, stejně jako včera, nás najdete v našich příspěvcích za svržení tohoto prohnilého systému.“

 

 

(ze zdroje IDCOMMUNISM přeložil MP)