Skip to content

To je kapitalismus: OSN uvádí, že 50 milionů lidí uvízlo v „moderním otroctví“

Intenzifikace vykořisťování v monopolním kapitalismu nadále vytváří moderní způsoby otroctví, které bylo zvláště eskalovalo během dvou let pandemie koronaviru v letech 2020–2022.

Padesát milionů lidí na celém světě je uvězněno v nucených pracích nebo nucených sňatcích, uvedla v pondělí OSN a varovala, že jejich řady v posledních letech dramaticky narostly.

 

Studie agentury OSN pro práci a migraci spolu s Walk Free Foundation zjistila, že na konci loňského roku bylo 28 milionů lidí na nucených pracích a 22 milionů žilo v manželství, do kterého byli nuceni. To znamená, že téměř jeden ze 150 lidí na světě je uvězněn v moderních formách otroctví, uvádí zpráva. Pandemie covidu, která zhoršila podmínky a zvýšila úroveň zadlužení mnoha pracovníků, zvýšila toto riziko, zjistil průzkum.

 

Ve spojení s dopady změny klimatu a ozbrojených konfliktů přispěla k „bezprecedentnímu narušení zaměstnanosti a vzdělávání, nárůstu extrémní chudoby a vynucené a nebezpečné migrace“, uvedla, že tuto hrozbu umocňuje.

Děti jsou jednou z pěti osob na nucené práci, přičemž více než polovina z nich uvízla v komerčním sexuálním vykořisťování, uvádí zpráva.

 

Ukázalo se, že u migrujících pracovníků je více než třikrát pravděpodobné, že budou nuceni pracovat, než u dospělých pracovníků, kteří nejsou přistěhovalci.

 

“Tato zpráva zdůrazňuje naléhavost zajištění toho, aby veškerá migrace byla bezpečná, uspořádaná a pravidelná,” uvedl v prohlášení Antonio Vitorino, šéf Mezinárodní organizace pro migraci.

 

Moderní otroctví je přítomno v podstatě ve všech zemích, více než polovina případů nucené práce a čtvrtina nucených sňatků v zemích s vyšším středním příjmem nebo s vysokými příjmy.

 

Podle zprávy 14 procent lidí na nucené práci vykonávalo práci uloženou státními úřady, což vyjadřovalo obavy ze zneužívání povinné vězeňské práce v mnoha zemích, včetně Spojených států.

 

Zpráva OSN také zdůrazňuje situaci v Číně, kde několik agentur OSN varovalo před možnou nucenou prací, včetně regionu Sin-ťiang, kde je Peking obviněn ze zadržování více než jednoho milionu Ujgurů a dalších muslimských menšin. Peking taková obvinění vehementně odmítl a tvrdil, že provozuje centra odborného vzdělávání, která mají pomoci vykořenit extremismus.

 

(ze zdroje IDCOMMUNISM přeložil MP)