Skip to content

Stará písnička: agenti-provokatéři

Po zkušenostech ze světových demonstrací, při nichž docházelo k násilným nepokojům, často vyvolaným placenými policejními provokatéry (zvlášť po osobní skutečnosti z Hamburku v červenci 2017) jsem u zpráv o násilnostech napříč Spojenými státy po zavraždění George Floyda očekával totéž. Správně a oprávněně. Internetové vydání socialistického časopisu Monthly Review (https://mronline.org/) přineslo 1. června následující reportáž:  

 

Agenti provokatéři: Policie při protestech po celé zemi zachycena, jak ničí majetek 

 

Spojené státy jsou v plamenech. Od policejního zabití George Floyda 26. května vyšly miliony lidí protestovat do ulic, kde se střetli s policií. Nejméně 11 lidí zemřelo a tisíce jich byly zatčeny. 15 států (plus Washington, D.C.) vyzvalo Národní gardu k potlačení protestů, zuřících ve víc než stovce měst. Násilí se rozrostlo, zvlášť v epicentru Minneapolisu, kde byl zabit Floyd, s budovami v plamenech, vyrabovanými obchody a zničenými vozidly. 

I když za účast na ničení jsou bezpochyby částečně zodpovědní demonstranti, i činovníci vynucující v zemi zákon byli mnohokrát zachyceni při sabotážích a ničení majetku, pravděpodobně při pokusech vyostřit situaci nebo hanobit protesty.

v Seattle byla policie zachycena kamerou, ( caught on camera ), jak vylamují dveře místního podniku Target, a zdá se, že daleko od jakéhokoli konfliktu nebo poprasku. 

V Bostonu ukazuje obíhající video (video circulated) několik policejních důstojníků, ničících svůj vlastní automobil. 

V kalifornském San Bernardinu demonstranti tvrdí, (claim), že po čtyřech hodinách poklidné demonstrace dorazila policie a najednou se celá oblast ocitla v plamenech. 

V Chicagu záběry ukazují skupinu policistů, rojících se kolem auta a bušících do něj obušky. Očití svědci říkali, že hledali lupiče, ale napadli jiný vůz.

Začátkem týdne došlo v Minnesotě k podezřelému případu vandala, nazvanému „muž s deštníkem“ (Umbrella Man). Video ukazuje podivně oblečeného jedince, metodicky rozbíjejícího okna obchodu s automobily Autozone. Muže s deštníkem internetoví sledovači a jeho známí okamžitě identifikovali jako Jacoba Pedersona z minneapoliského policejního oddělení, což policie popřela. 

Mimo pochybnost ale je, že policie po celém světě běžně používá agenty provokatéry, aby narušila demonstrace. Během protestů proti G20 v roce 2009 ve Velké Británii úřady použily tajné agenty, aby se vmísily do davu a sledovali jej. Policie se také pravidelně tváří jako maskovaná anarchistická skupina Black Bloc a pokouší se vyvolat nepokoje. Na demonstraci proti úsporným opatřením v Montrealu v roce 2016 byli policejní provokatéři odhaleni a z demonstrace uprchli.

 

Zostřující se násilí 

 

Ačkoli je diskutabilní úroveň, do jaké samotná policie ničí majetek, není diskutabilní, že vyostřila násilí na mnoha demonstracích. V Houstonu nasazený policejní důstojník dupal po přihlížející ženě, která hledala cestu, jak demonstranty obejít. V New Yorku se šířila videa aut, narážejících do spousty demonstrantů.

Jeden důstojník newyorského policejního sboru napadl vzdávající se ženu, porazil ji na zem a křičel na ni, že je kurva. Se zraněními skončila v nemocnici. 

Policie také vytváří místa, ze kterých útočí na novináře. Denverská policie hodila jednoho reportéra do ohně proto, že se přiblížil příliš těsně ke hlídce. Policajti v Minneapolisu střelili nezávislou reportérku Lindu Tirado do tváře, po čemž na jedno oko trvale oslepla. Minnesotská policie také v sobotu (30. května) střílela po partě novinářů agentury Reuters gumovými projektily; jednoho zasáhla do tváře, druhého do ramene a do šíje. Reportérka Los Angeles Times Molly Hennessey-Fiskeová také uvedla, že policie zaútočila na ni a na partu dalších novinářů a stříkala na ně z bezprostřední blízkosti slzný plyn. Parta z CBS News, zcela osamocená na klidném parkovišti, byla napadena ozbrojenými policisty, kteří po nich stříleli gumovými projektily a zasáhli jejich zvukaře. 

Přesto je pochybné, že něco z toho bude mít právní následky pro policii, zúčastněnou v těchto situacích, protože vymáhání práva funguje v kultuře imunity před obžalobou nebo dokonce cenzurou. Například Floydův vrah Derek Chauvin byl chráněn po sobě nastoupivšími státními žalobci v Minnesotě, navzdory tomu, že několikrát střílel a v jednom případě, v uniformě, zabil civilistu. Jestli se policie bude často dostávat z vraždy, majetkovým škodám pravděpodobně nebude věnována větší pozornost. 

 

5. června 2020 Alan MacLeod

Původně vyšlo v MintPress News 1. 6. 2020

Překlad Vladimír Sedláček. Videa z popisovaných událostí jsou k dispozici v následujícím odkazu:

https://mronline.org/2020/06/05/agent-provocateurs-police-at-protests-all-over-the-country-caught-destroying-property/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=agent-provocateurs-police-at-protests-all-over-the-country-caught-destroying-property#gsc.tab=0