Skip to content

Slovenský premiér založil novou politickou stranu

Slovenský premiér Eduard Heger 6. března oznámil založení nové politické strany Demokraté (Demokrati) a odchod z hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽaNO). Do subjektu, vzniklého přejmenováním mimoparlamentní strany Modrá koalice, přecházejí také čtyři ministři.

Strana slibuje „umírněnou středovou politiku, která nebude lidi unavovat a rozdělovat“ a jednoznačně prozápadní směřování země. Vylučuje spolupráci se stranami tzv. levice a s nacionalisty. Heger nechtěl nebo nedokázal objasnit rozdíl mezi Demokraty a OĽaNO, z čehož je patrné, že spíše než o ideové rozdíly jde jen o boj o moc a vliv. Hovoří také o spojování sil, ale ohlasy z ostatních slovenských parlamentních stran o ničem takovém nesvědčí.

Ke změně politické příslušnosti Hegera a jeho stoupenců dochází za dlouhodobého úpadku popularity hnutí OĽaNo, jež vyhrálo volby do Národní rady v lednu 2020 ziskem 25 %, ale předvolební průzkum v lednu 2023 mu přisuzoval už jen necelých 9 %.

30. září 2023 se mají konat předčasné volby. V současné situaci je značná část slovenské veřejnosti znechucena vládou hlavního politického proudu. Dokud se však nezformuje skutečně opoziční, tj. protisystémový politický subjekt, bude se vývoj odehrávat v kulisách komedie stále méně demokratických buržoazních voleb, kdy si volič vybírá, který kapitál ho bude v budoucnu utlačovat a ohrožovat. Ve slovenském případě si může „vybrat“ z hlavního proudu různých odstínů liberálů, napojeného na eurounijní a USA mocenská centra, nebo z (sociálně) konzervativního, nacionalistického až fašizoidního spektra, blízkého ruskému kapitálu. Ani jedna možnost nepředstavuje menší zlo.

 

Připravila redakce KOMINTERNet-Dialogu.

Uzávěrka 9. 3. 2023 ve 20:00.