Skip to content

Rishi Sunak, jen další nepřítel dělnické třídy

Rishi Sunak, 42letý bývalý zaměstnanec Goldman Sachs, je novým vůdcem Britské konzervativní strany a třetím premiérem země za pouhé dva měsíce.

 

Skutečnost, že Boris Johnson a Liz Truss jsou mimo Downing Street 10, není důvodem k oslavám, protože Sunak je jen dalším politickým představitelem monopolního kapitalismu a rozhodně nepřítelem dělnické třídy.

 

Nový premiér není v politice žádným nováčkem. V letech 2019 až 2020 působil jako hlavní tajemník ministerstva financí a v letech 2020 až 2022 kancléř státní pokladny, zatímco od roku 2015 je členem parlamentu za Richmond (Yorks). První Sunakovo vystoupení jako premiéra je charakteristikou této politiky, kterou bude následovat. Zavázal se, že do středu vládní agendy postaví ekonomickou stabilitu a důvěru, zjevně na úkor dělnické třídy, která ponese břemeno energetické krize. Vyjádřil svou „vděčnost“ Borisi Johnsonovi za „jeho neuvěřitelné úspěchy“, čímž dal jasně najevo, že je plně oddán protilidové a protidělnické politice, kterou v posledních desetiletích zavedli konzervativci a Labour Party.

 

Pan Sunak nenechal žádný prostor pro nedorozumění ohledně svých záměrů coby předsedy vlády. Zavázal se, že „postaví vládu, která bude reprezentovat ty nejlepší tradice“ své strany. Tyto „tradice“ thatcherismu, které jsou vždy příznivé pro velký kapitál, jsou smrtelným nepřítelem pro pracující muže a ženy v Británii.

 

Generální tajemník Ligy mladých komunistů (YCL) Johnnie Hunter v prohlášení o novém nájemci  Downing Street 10 řekl: „Čerstvě po zbavení se životně nejkratšího a jasný nejneschopnějšího kandidáta na premiéra v historii. , toryové volí toho nejbohatšího. Diktátorská síla trhů a malá klika konzervativních poslanců vnutila Británii Rishi Sunaka. Tato vláda je slabá, hluboce nepopulární a nemá žádný demokratický mandát. Nyní je čas, aby se pracující lidé mobilizovali, a to i na nadcházející demonstraci 5. listopadu. Ale teď není čas na sebeuspokojení. Toryové ještě nejsou poraženi. Labouristická strana pod Starmerem nepředstavuje žádnou smysluplnou alternativu pro mládež a pracující. Potřebujeme reakci dělnické třídy, která splňuje požadavky současné rostoucí vlny průmyslové militantnosti.

 

Britští pracující muži a ženy nesmějí být uvězněni v zavádějící kampani buržoazních médií o Sunakově indickém dědictví. Zásadní otázkou je třídní válka, nikoli boj o kulturu a identitu, která je pro skutečné zájmy pracujícího lidu irelevantní. Nikdo by neměl zapomínat, že v roce 2009 se Barack Obama stal prvním afroamerickým prezidentem Spojených států, ale politika jeho administrativy byla totožná s imperialistickou politikou prováděnou jeho předchůdci.

 

Labouristická strana, sociálně demokratická strana, která slouží zájmům monopolů, není alternativou k konzervativcům. A nikdy nebyla. Alternativním řešením je pouze silná komunistická strana založená na marxisticko-leninských principech, která může vést boj britské dělnické třídy za socialistickou transformaci společnosti. Aby se Britové stali pány svého osudu, vlastníky svého bohatství, ve společnosti bez vykořisťování člověka člověkem.

 

Nikos Mottas

* Nikos Mottas je šéfredaktorem časopisu Na obranu komunismu.

 

 

Nikos Mottas