Skip to content

Prohlášení OS ČMS

Odborové sdružení Čech, Moravy a Slezska žádá vládu o rozhodnutí k zastropování cen pohonných hmot

 

 

Odborové sdružení Čech, Moravy a Slezska negativně pohlíží na neúměrné zdražování cen pohonných hmot, které se dotýká většiny běžných spotřebitelů. Toto zdražování se neděje jako přímá reakce na rusko-ukrajinský válečný konflikt, ale ceny jsou nadsazené i díky chuti distributorů zneužít utrpení běžných lidí na východě Evropy ve svůj finanční prospěch. Ukrajinský konflikt je alibi na nenažranost řetězců čerpacích stanic. Vláda nemá odvahu tuto spekulaci ani zastavit, ani zbrzdit.

 

Současné ceny banzínu a nafty jsou z velké míry dílem spekulace distributorů, nikoli přesným odrazem růstu ceny ropy. Například společnost Shell „na poslední chvíli“ zakoupila od producentů z Ruské federace naftu za několikrát nižší cenu, než byl dosavadní průměr. I režimní ekonomové upozorňují, že ceny na českých čerpacích stanicích jsou nadsazené a odpovídají zájmu distributorů mít co největší profit na období válečného konfliktu na východě Evropy.

 

OS ČMS, hájící české pracující, reflektuje neschopnost pravicové vlády direktivně tento problém ve prospěch většiny spotřebitelů řešit. OS ČMS žádá vládu o zastropování cen, které jsou v současné době rychlého spekulativního zdražování dalším důvodem zhoršování životní úrovně našich obyvatel, na které již dnes dopadá prudké zdražování cen potravin a energií.

 

Inflace, zdražování i finanční nedostupnost bydlení jsou výsledkem pravicových vlád. Ty dokázali salámovou metodou obírat pracující o předchozí výdobytky a nebyly schopné zabránit rostoucí míře spekulace, na které se mnohdy samy podílely.

 

 

Centrála OS ČMS

*

OS ČMS podporuje demonstrující zaměstnance firmy Nexen

 

Odborové sdružení Čech, Moravy a Slezska, česká členská organizace Světové odborové federace, vyjadřuje podporu zaměstnancům jihokorejské firmy Nexen Tire Europe u Žatce na Lounsku, kteří demonstrují za zvýšení mzdy o aktuální míru inflace, což vlastník odmítá.

 

Podporujeme spravedlivý požadavek zaměstnanců firmy, stejně jako ostatní pracující, kteří oprávněně žádají zvýšení platu, kterým se mají alespoň zčásti vyrovnat se zvýšenou mírou inflace.

 

Protestujeme proti arogantnímu postupu jihokorejských zaměstnavatelů a podporujeme tlak pracujících podniku na podpis kolektivní smlouvy. V případě vyhlášení stávky vinou ignorace požadavků pracujících ze strany vlastníka firmy podpoříme tuto stávku.

 

Žádný sociální dialog,

žádný sociální kompromis,

vše ve prospěch pracujících!

 

Centrála OS ČMS

 

*

 

Blahopřání OS ČMS k Mezinárodnímu dni žen

 

Vážení členové OS ČMS, soudruzi, přátelé, sympatizanti naší odborové organizace,

 

dovolte mi jménem naší odborové centrály popřát ženám k letošnímu Mezinárodnímu dni žen, který slavíme jako důležitou připomínku aktuálního boje třídně orientovaného odborového hnutí za uplatňování práv žen, za zlepšení pracovních podmínek žen, za jejich spravedlivou mzdu i za bezpečnost při výkonu práce, stejně tak jako boj proti vykořisťování a diskriminaci žen a za jejich život v míru.

 

Mezinárodní den žen není žádným vyprázdněným svátkem, naopak je stále aktuálním především dnes, v době nadvlády parazitního kapitalismu a v čase válečného běsnění ve východní části Evropy i v dalších částech světa.

 

Právě v tento den musíme připomenout naši úctu k ženám, nezbytnou součást našeho programu, jakou je rovnost žen a zlepšení jejich životních a pracovních podmínek a také poděkování ženám, které se účastní života naší odborové organizace a dalších pokrokových organizací, které si kladou za cíl republiku i svět spravedlivější a lidštější a život opravdu důstojnější a šťastný.

 

Poděkování patří všem pracujícím ženám, všem ženám všech věkových skupin, všem těm, kteří dělají život nás mužů lepším a svět krásnějším.

 

Nezapomínáme ani na vynikající pracovní výsledky žen ve všech oborech lidské činnosti, na jejich účast v boji za práva pracujících či na bitevním poli proti imperialismu na všech kontinentech. Světlé stránky dějin lidstva jsou psány o hrdinství žen, o výjímečnosti jejich odvahy, odhodlání i talentu. Vzpomínáme tak i na ženy, které mezi námi nejsou, na jejich pozitivní přínos společnosti, stejně tak zdravíme ty, za kterými je bohatě prožitý pracovní i osobní život a rovněž přejeme vše nejlepší do života těm, kteří do něho právě vstupují.

 

Žena, to je nejen krása, nejen láska, ale také lidskost a naděje!

 

 

Ať žije Mezinárodní den žen!

 

 

Martin Peč

výkonný tajemník OS ČMS