Skip to content

Proč nikdo ve Vietnamu nezemřel na koronavirus? 

Jak krize COVID-19 plně odhalila nekompetentnost vlády USA, mnoho jiných zemí oprávněně hledá alternativu k politice „profit na prvním místě“, kterou razí Trumpova administrativa. 

Vietnamská socialistická republika vyniká jako příklad, jak účinně reagovat na pandemii. Vietnam, který sdílí hranici s Čínskou lidovou republikou dlouhou asi 1 200 kilometrů, kde bylo poprvé ve Wuhanu poprvé odhaleno ohnisko nákazy, překonala jako první COVID-19. K 6. dubnu Vietnam hlásí 245 potvrzených případů nákazy, 95 uzdravených pacientů a žádné úmrtí vinou COVID-19.

Reakce země si zasloužila mezinárodní uznání a to zejména od Světové zdravotnické organizace (WHO) a Světového ekonomického fóra, za komplexní a přitom levný model prevence. Zástupce WHO ve Vietnamu, Dr. Pak Ki Dong (Ki Dong Park) ocenil vládu, že je: „proaktivní a připravena na nezbytná opatření“.

Komunistická strana Vietnamu posílila antipandemická opatření zavedením celostátních pravidel pro sociální distancování, jako je zákaz shromáždění více než dvou lidí při zachování vzdálenosti 6,5 stop a dočasné zastavení „nepodstatných“ podniků, včetně restaurací, zábavních center a turismu.

Supermarkety a další základní služby zůstávají otevřené, ale jsou instruovány, aby chránily zdraví zákazníků. Kontrolují jejich teplotu před vstupem do budovy a poskytují jim dezinfekční prostředky na ruce. Vláda navíc varovala před „nákupní panikou“ a podnikala opatření proti podnikům, které zvyšovaly ceny. V zájmu zajištění sociálního zabezpečení postižených pracovníků Vietnam schválil balíček finanční podpory ve výši 111,55 milionu dolarů, pro podporu všech pracovníků v karanténě nebo zotavujících se z nemoci. 

Na rozdíl od americké kapitalistické třídy a správy Trumpa, vietnamská vláda přijala včasná opatření k boji proti současné epidemii koronaviru. Úředníci začali připravovat strategii boje proti propuknutí ihned poté, co se v Číně objevily první případy.

1. února premiér Nguyen Xuan Phuc podepsal rozhodnutí č. 173. QD-TTG, v němž je virus klasifikován jako nakažlivé onemocnění třídy A „které se může přenášet velmi rychle a široce se šířit s vysokou úmrtností“. Toto prohlášení o národní nouzové situaci přišlo po hlášení šestého případu koronaviru v zemi. Naproti tomu Trumpova administrativa vyhlásila 13. března národní nouzovou situaci v souvislosti s globální pandemií, kdy bylo již ve 46 státech potvrzeno nejméně 1 920 případů.

Zatím co Trumpova administrativa musí nahradit americký tým pro pandemickou reakci, protože její nejvyšší úředníci byli odvolání v roce 2018, vietnamská vláda ustavila Řídící výbor pro prevenci a kontrolu COVID-19, aby urychlila reakce na pandemii. Ústřední okyny pro léčbu COVID-19 byly rozeslány po celé zemi. Vietnamcké ministerstvo informací a komunikací a ministerstvo zdravotnictví zašly tak daleko, že vytvořily aplikaci pro uživatele, kteří hlásí svůj osobní zdravotní stav a šíří další informace. Předseda vlády se také setkal s Ho Či Minovým komunistickým svazem mládeže a vyzval miliony mladých lidí, aby se podílely a pomohly své zemi. 

 

Na obranu národa

 

Vietnam je hustě zalidněný a jeho obyvatelé čelí vysokému riziku vystavení se smrtícím patogenům. To vyžaduje kompetentní systém veřejného zdraví, který dokáže rychle reagovat na vznikající výzvy a rychle šířit informace. Aktualizace o zoonotických nemocech (nemoci šířené mezi obratlovci, které jsou přenosné na člověka) jsou hlášeny pravidelně – definovány jako urgentní, denní, týdenní, mesíční nebo roční. Protože vietnamský zdravotní systém je soustředěný na bezpečnost a zdraví lidí – nikoliv na zisk pojišťoven – Vietnam dosáhl v prevenci a léčbě nemocí působivé úspěchy. Například v roce 2003 WHO prohlásila Vietnam za první zemi, která úspěšně zvládla SARS.

Od éry vietnamské boje proti kolonialismu po SARS a COVID-19 má Vietnam historické úspěchy v boji proti smrtelným chorobám. Tento všeobjímající duch spolupráce mezi lidmi vychází ze sociálního systému, který zdůrazňuje kolektivní úsilí a jednotu. Pokud jde o boj proti COVID-19, premiér Nguyen Xuan Phuc vyzval: „každý podnik, každý občan, každá obytná oblast musí být pevností, aby se zabránilo epidemii.“ Tato rétorika vyvolala pocit sounáležitosti mezi vietnamskými lidmi, kteří ví, co znamená jednota v dobách utrpení. 

Proti rétorice v západních médiích je třeba se ohradit a říct, že úspěch Vietnamu není jen nějakým zázrakem. Je výsledkem silně plánované ekonomiky se socialistickou vládou, pro kterou je prioritou člověk. Pandemie COVID-19 roztrhla slabé švy kapitalismu a odhalila svojí bezcitnou tváří tvář lidského utrpení. Ve světě, kde je kapitalismus morbidní mor, Vietnam dokazuje, že existuje i jiná cesta. 

V této bezprecedentní době musíme více než kdykoliv předtím přijmout mezinárodní spolupráci a solidaritu a stát spolu s vietnamským lidem a zbytkem světa. Měli bychom se poučit z úspěchů vietnamského lidu a bojovat proti všem formám antiasijského rasismu. Musíme i nadále požadovat systém zdravotní péče, který klade potřeby lidí nad zájmy firem. Musíme požadovat lidový program boje proti viru a kapitalismu!

 

https://www.liberationnews.org/why-has-no-one-in-vietnam-died-from-coronavirus/?fbclid=IwAR3efa2r00T3RujG0KrMh_0HZE_B8ApqBVK7yFIsZ6bEzmKEd9X1F4f50sA

Překlad převzat z http://www.ksm.cz.