Skip to content

Pracující na Haiti protestují proti prohlubující se krizi na ostrově 

Tisíce lidí demonstrovaly v haitském hlavním městě Port-au-Prince 17. října, což je (zatím) poslední z měsíců protestů požadujících rezignaci premiéra Ariela Henryho uprostřed hluboké politické, hospodářské a společenské krize na Haiti.

S podporou Washingtonu se Henry stal premiérem v červenci 2021 po atentátu na prezidenta Jovenela Moise. Na Haiti se volby nekonaly od roku 2016 a mandát členů Národního shromáždění vypršel v roce 2021. Henry, stejně jako Moise – který byl zvolen prezidentem v roce 2015 pouhými deseti procenty oprávněných voličů odevzdávajících hlasovací lístky – vládne dekretem.

Konkurenční buržoazní síly soupeří o nahrazení současné vlády a slibují cestu k volbám a kapitalistické stabilitě.

Ve snaze udržet si moc Henry vyzval Organizaci spojených národů a Washington, aby zasáhly. Návrh Washingtonu, podporovaný generálním tajemníkem OSN Antoniem Guterresem, počítá s nasazením mnohonárodnostních sil – nikoli však amerických jednotek – na „pomoc“ haitské národní policii. Kanadská vláda poslala 27. října na Haiti úředníky, aby provedli „hodnocení“. Premiér Baham Philip Davis řekl, že by byl ochoten vyslat vojáky, pokud OSN požádá.

Mezi podporovateli protestu 17. října byl Jean-Charles Moise, bývalý starosta Milotu a prezidentský kandidát Pitit Dessalines (Děti Dessaline) z roku 2015, buržoazní strany s kořeny v populárním hnutí Lavalas, které v roce 1991 vyneslo do prezidentského úřadu Jeana-Bertranda Aristida. Protesty se konaly také v Cap-Haitien, Gonaives, Petit-Goave, Jeremie, Les Cayes a Jacmelu.

Inflace na Haiti dosáhla 30 %, což je desetileté maximum, a měna letos ztratila 40 % své hodnoty. Cena rýže se zčtyřnásobila. Odbory oděvních a textilních dělníků vyšly v únoru do ulic a požadovaly zvýšení minimální mzdy.

Poté, co Henry oznámil, že vláda ukončí dotace na pohonné hmoty ve výši 400 milionů dolarů, čímž se zdvojnásobí cena benzínu, nafty a petroleje, Sjednocená fronta dopravců a dělníků Haiti a Sdružení vlastníků a řidičů zorganizovaly dvoudenní celostátní stávku. Připojily se k požadavku Henryho rezignace.

Ozbrojené pouliční gangy ovládají celé čtvrti a kontrolují až 40% hlavního města. V červenci bylo ve válce gangů zabito přes 470 lidí. Mnohé z těchto gangů mají vazby na policii a konkurenční křídla kapitalistické třídy. Jimmy Cherizier, bývalý policejní důstojník, stojí v čele koalice gangů „G9 Family and Allies“, která dominuje v Port-au-Prince.

„Gangy vytvořil týž systém, který nyní říká: ‚Ach, musíte poslat intervenci, protože se teď vymkly kontrole,‘“ řekla Leonie Hermantinová z Centra sousedství Sant La Haitian v miamiském rádiu WLRN 12. října. „Ti samí lidé, kteří žádají intervenci, jsou ti samí lidé, kteří ty gangy vytvořili, podpořili, vyseděli.“

V září skupina G9 pomocí buldozerů vytvořila příkopy k blokádě přístavu, palivového terminálu Varreux a skladištní čtvrti v Port-au-Prince, kam se dovážejí potraviny a palivo. V důsledku toho se uzavřely čerpací stanice, nemocnice omezily kritické služby a potraviny a banky omezily svou pracovní dobu.

Cherizier využívá svého obležení k tomu, aby G9 prosadila křesla ve vládě. Tvrdí, že je „revolucionářem“ bojujícím za „nové Haiti, kde každý může mít jídlo a čistou vodu.“

Šedesát procent populace žije za méně než dva dolary na den. Téměř polovina z 11 milionů obyvatel Haiti se potýká s podvýživou. S nedostatkem potravin, bezpečné pitné vody a mýdla, zdravotní péče a pravidelného sběru odpadků se začala šířit cholera.

Od doby, kdy byla nemoc poprvé hlášena 2. října, se objevilo více než 2 000 podezřelých případů a odhadem 41 úmrtí. V největší haitské věznici, Národní věznici v Port-au-Prince, údajně došlo mezi 4. a 11. říjnem kvůli choleře k nejméně 21 úmrtím a 147 hospitalizacím.

Mnoho Haiťanů odmítá myšlenku další mezinárodní intervence s tím, že v roce 2010 byly mírové jednotky OSN zodpovědné za zažehnutí epidemie cholery, která zabila téměř 10 000 lidí.

Americké jednotky mnohokrát intervenovaly na Haiti, aby hájily americké imperialistické zájmy. V roce 1994 americké jednotky vrátily Aristida k moci a v roce 2004 Aristida opět vytlačily.

 

JANET POSTOVÁ 14. listopadu 2022 pro https://themilitant.com/ 

 

Překlad Vladimír Sedláček