Skip to content

Poplatky za roaming: Posedlost Kubou  

Následující řádky napsal Jeffrey St. Clair, šéfredaktor časopisu CounterPunch. Překládám jeho statě poměrně často, takže soudím, že podle drsnějšího slohu než obvykle byl dost naštvaný. Odstavce, které se nedotýkají Kuby, jsou obžalobou těch kruhů americké společnosti, jež blokádu ostrova zplodily, takže jsem jich většinu zachoval. Haló noviny otiskly jeho esej „Tiché umírání americké levice“ (http://www.halonoviny.cz/articles/view/7671599 ) V. Se  

 

+ Nenávist vládnoucí třídy USA vůči Kubě je druh politické neurózy. Je pudová, nerozumná a násilná. Kuba nepředstavuje pro USA hrozbu, vojensky ani ekonomicky. Přesto se zdá, že její samotná existence dohání tvůrce americké politiky k šílenství. Tento týden (2. týden v červenci; pozn. překl.) starosta Miami, republikán a Trumpův odpůrce, naznačil, že bude možná nutné bombardovat Havanu. Proč? Protože existuje. Dobrá, nebylo by to poprvé. USA Kubu přepadaly, financovaly četná povstání, podnikly desítky pokusů o atentát na její předáky, použily biologické zbraně k vadnutí její úrody a otrávení jejího dobytka, vysledovaly a odpravily Che Guevaru, zasypávaly ostrov hysterickou propagandou, vyřvávaly proti němu v OSN, financovaly, cvičily a chránily tlupu výtržníků, kteří plánovali a zosnovali výbuch bomby v kubánském civilním letadle (zabili 73 civilistů), zinscenovali operace s falešnými vlajkami k obvinění Castrovy vlády a uplatnily desítky let trvající embargo (jež by stěží zlomila i Čína), jež by ochromilo téměř každý jiný národ. Skutečnost, že Kuba stále trvá, byť během doby trochu vratce, ale stále vzdoruje, prostě dohání USA k šílenství. Je to živoucí příklad jiného způsobu organizování společnosti, což nelze tolerovat, zvlášť tak blízko domova.

+ Vzhledem k tomu, že USA na Kubu neustále pouštějí hrůzu, neměli bychom v této době zvýšené citlivosti vůči infekčním nemocem zapomínat, že z mnoha zločinů USA proti kubánskému lidu vyčnívají dva: zavlečení asijské prasečí chřipky v roce 1971 (při níž bylo poraženo 500 000 prasat) a horečka Dengue v roce 1988, epidemie, která zabila 113 dětí.

+ To nejhorší, co kdy Kubánci udělali USA, bylo, že z ostrova vyvezli nejreakčnější kriminální živly na jih Floridy, kde posledních 60 let ovládali hospodářskou a politickou scénu a používali stejné korupční praktiky, kvůli kterým byli vyhnáni z Havany. A pravděpodobně budou platit za úklid ostrovů, dokud Atlantik Miami nespláchne.

+ Sankce a embargo prosazované Spojenými státy spolu s marketizací ekonomiky kubánskou vládou po Castrovi vyústily v ekonomické rozdíly, jaké jsme nezažili od dob před revolucí. Demonstrace na Kubě, soustředěné do nejchudších čtvrtí Havany, požadují více socialismu, nikoli méně.

+ Za čtyři roky v úřadu uvalil Trump na Kubu 231 nových sankcí. Biden žádnou z nich nezrušil.

+ Kuba má spoustu vakcín. Chybí jí injekční stříkačky, kterých je omezené množství kvůli americkým sankcím a embargu, jejichž cílem je, stejně jako v Iráku, kde zabily až 2 miliony lidí, z toho spoustu dětí, podněcovat politické změny působením maximálního lidského utrpení. Mezitím Florida a Oklahoma právě schválily zákony chránící řidiče, kteří přejedou autem demonstranty.

+ Biden jásá nad utrpením, které způsobil. Tohle je reaganismus s ještě povadlejší tváří…

+ V minulém roce USA zablokovaly dovoz ventilátorů na Kubu…

+ Biden požaduje, aby kubánská vláda nezatýkala vůdce demonstrantů (souhlasím), ve stejném okamžiku, kdy vláda USA zadržuje v mučivých podmínkách na Guantanamu 40 lidí, mnoho z nich bez obvinění či soudu, z nichž několika bylo už před deseti roky sděleno, že budou propuštěni, a zůstávají zamčeni v celách.

+ Toto nechutné prohlášení jednoho z Obamových mentorů, senátora Dicka Durbina (Demokrat. strana-Illinois), se v roce 2021 vydává za levicové křídlo Demokratické strany. Moc se neliší od levicového křídla Demokratické strany, které před 60 lety zahájilo invazi do Zátoky sviní a dostalo na prdel…

+ Přidala se dokonce i Alexandra Ocasio-Cortezová, s brilantní ukázkou, jak o něčem mluvit pokaždé jinak…

+ Při setkání s demonstranty není na Floridě dovoleno je přejet… (O pár vět výše autor uvádí, že to řidiči udělat mohou. Článek o demonstracích na Floridě doslova uvádí: „[Zákon] dává občansko-právní imunitu lidem, kteří projedou skrz demonstranty…“ pozn. překl.)

+ Od února 2021 Národní nadace pro demokracii vysolila více než 5 milionů dolarů 42 různým skupinám, které agitovaly za „americké hodnoty“ uvnitř Kuby. Tři ze skupin sídlí v České republice ([na seznamu] zvýrazněno žlutě). (https://docs.google.com/spreadsheets/d/e/2PACX-1vSm-OHQkB1hgeaMqei6TtQJNtiWJ30ICVA9_O3HaQkreOi2JMmlW1uB0yG-LxEubHIEAuAi2MrBGsT_/pubhtml?gid=0&single=true ) (Co asi vedlo autora, rodilého Američana, ke zdůraznění právě tohoto faktu – viz odkaz? Trochu jízlivá poznámka překladatele. Pro ty, kteří z nějakého důvodu odkaz neotevřou: Na seznamu jsou česká a slovenská odnož Člověka v tísni a Instituto Politico para la Libertad Peru.)

+ Jen se podívej, co teď dělá ta příšerná kubánská tajná policie, zlato! Co? To je Rochester? New York? No, nevadí. Ale pořád víš, co tím myslím, ne?

+ Když už mluvíme o Gitmu (Gitmo – jeden z názvů vězení v zátoce Guantanamo; pozn. překl.), v soudních spisech tento týden Bidenova vláda „nezaujala žádné stanovisko“ k tomu, zda by zadrženým měla být přiznána práva na řádný proces, což je zbabělý způsob, jak prosazovat stanovisko, že zadržení v Gitmu by neměli mít práva na řádný proces…

+ Ministr zahraničí Tony Blinken tento týden oznámil, že USA přispěchají na pomoc Filipínám, pokud Čína zaútočí na jejich letadla, a to při nedávných hraničních záblescích mezi oběma státy. Následovat šíleného Duterteho do války s Čínou? Pochybuji dokonce, že by to udělal Trump…

+ Duterteho (filipínská) vláda financuje svou „válku s červeným štítkem“ proti rebelům, levicovým aktivistům, kritikům občanských svobod a novinářům pumpováním 10 miliard pesos do vesnic „bez rebelů“ v oblastech s většinou mimosoudních vražd polovojenskými silami.

+ Sanho Tree: „Před pěti lety jsem varoval, že jakmile Duterte vybuduje infrastrukturu pro mimosoudní zabíjení v drogové válce, může tento aparát obrátit proti ostatním svým nepřátelům. Teď můžeš zabít levičáka za obecní odměnu.“

+ Jen Čína a USA mají zdroje a sílu zaměřit se na současná významná ohrožení života na planetě: extrémní nerovnost, zabíjející pandemii a ničitele klimatu. Místo toho nám Bidenova vláda dala tohle: „Letecké síly USA posílají desítky F22 Raptor do Pacifiku uprostřed napětí s Čínou.“ (Zpráva CNN)

+ Vyloučily někdy USA vyslání vojáků (nebo odpálení jaderných raket) někam?

+ Když už mluvíme o použití jaderných zbraní, zde jsou slova Deana Achesona, který v roce 1950 psal o možnosti svržení jaderné bomby na Severní Koreu…

Pán nám dal atomovou bombu k obraně proti milionům rudých ateistů. Atomové bomby je zapotřebí k tomu, aby vzbudila bázeň u Rudých, bázeň podobnou bázni z moci Všemohoucího. Asijští rudí Rusové potřebují něco, co je náhle zastaví v úžasu, údivu a obavách.

+ Mezitím mariňáci testují létající, dálkově ovládané granáty.

+ Uprostřed stovek sloupků od konkurence z vlastního sebeponižujícího archivu materiálů možná tato věta vynikne jako ta nejsměšnější věc, jakou kdy David Brooks napsal: „Po Iráku a Afghánistánu Amerika ztratila víru v sebe sama a svou globální roli – jako nadhazovač, který byl ostřelován a už nemá důvěru ve vlastní věci.“ Odtud sloupek degeneruje…

+ Víte, co byla opravdová “chyba”? Že „Poppy“ Bush (G. W. Bush starší; pozn. překl.) před početím tohoto muže „nevytáhl“…

+ Agentura Jewish Telegraph informuje o novém průzkumu mezi americkými Židy, podle něhož čtvrtina z nich souhlasí s tím, že Izrael „je stát apartheidu“. Budou také slizcí jako antisemité?

+ Izrael odmítá dovolit, aby se palestinská parlamentní poslankyně Khalida Jarrarová zúčastnila pohřbu své dcery Suhy, která 11. července náhle zemřela.

+ Trump, rozlícený tím, že Nejvyšší soud souhrnně odmítl jeho zpochybnění výsledků voleb v roce 2020, sype nadávky na Bretta Kavanaugha: „Kde by byl beze mě? Zachránil jsem mu život. Nebyl by ani v právnické firmě. Kdo by ho chtěl? Nikdo. Totálně zostuzen. Jen já jsem ho zachránil.“

+ Pro americké miliardáře byla pandemie velmi dobrá. Když pandemie začala, celkový majetek miliardářů byl 2,9 bilionu $. Teď stojí na 4,7 bilionu. Pandemie představuje třetinu všech miliardářských majetkových zisků od roku 1990.

Musk: 134 mld. $
Bezos: 99 mld. $
Zuckerberg: 72 mld. $
Page/Brin: 57 mld. $ každý
Ellison: 54 mld. $
Buffett: 34 mld. $
Gates: 31 mld. $
Ballmer/Knight: 29 mld. $ každý
Waltons: 28 mld. $

Průměrný americký miliardář: 60 %

+ Ukazuje se, že korporátní impérium Elona Muska, korporátního libertariána, který uprchl do Texasu, aby se vyhnul daním a regulacím, bylo živeno 4,9 miliardami dolarů ve federálních a státních dotacích. V době podvodníků se určitě dostal do all-star týmu.

+ A místo zlata je pozlacené lithiem…

+ 226 963 847 $: součet manažerských příjmů v pěti největších amerických zbrojních společnostech, které si v roce 2020 vzali domů…

+ Podle nové zprávy Národní koalice pro bydlení s nízkými příjmy si lidé pracující za minimální mzdu na plný úvazek nemohou dovolit dvoupokojový byt v žádném státě v zemi.

+ Kdo z majitelů domů, kteří obdarovávali Bidena, tohle chtěl? Bidenova vláda vykuchala navrhované zdravotní a bezpečnostní předpisy pro veřejné bydlení. HUD (Ministerstvo výstavby bytů a rozvoje měst) již neplánuje vyžadovat hasicí přístroje, jističe, aby se zabránilo zásahu elektrickým proudem, ani další klíčové bezpečnostní prvky, což je v rozporu s předpisy o bydlení, přijatými v mnoha státech.

+ Nejvyšší představitelka Tennessee pro imunizaci Michelle Fiscusová byla donucena vzdát se funkce poté, co napsala oběžník popisující 34 let starou právní doktrínu, která naznačovala, že někteří dospívající (ve věku 13 – 19 let; pozn. překl.) by mohli dostat vakcíny bez svolení rodičů. Memorandum doktorky Fiscusové přišlo ve chvíli, kdy konzervativní zákonodárci ve státě napadali snahy jejího úřadu zvýšit povědomí o vakcínách mezi mladistvými.

+ Po jejím nuceném odchodu Ministerstvo zdravotnictví (státu) Tennessee zastavilo přísun všech vakcín menšinám – nejen proti Covidu-19, ale proti všem nemocem – když podlehlo tlaku ze strany vládních představitelů. Personálu úřadu bylo také nařízeno odstranit jeho logo ze všech dokumentů, informujících veřejnost o vakcínách.

+ Není to žádná věda: poměr nákazy kovidem mezi očkovanými a neočkovanými lidmi v okrese Contra Costa v Kalifornii…

+ Diskuse o přirozených úmrtích: moderátor TV Newsmax Rob Schmitt o vakcinách proti kovidu:

„Víte, jednu věc jsem si vždycky myslel, a možná byste mě v tom mohli vést, protože očividně nejsem doktor. Ale vždycky jsem myslel na vakcíny a vždycky jsem myslel jen na přírodu a na to, jak všechno funguje. A mám pocit, že očkování divným způsobem je obecně tak trochu proti přírodě. Chci říci, jestli je tam někde nějaká nemoc – možná je tam jen odliv a příliv života, kde má něco vyhladit určité množství lidí, a tak to prostě v evoluci chodí. Vakcíny tomu tak trochu stojí v cestě. Rozumíte tomu, co říkám? Dává to někomu v medicíně smysl?“

+ Budou napsány knihy. Ale pochybuji, že některá dokáže plně vysvětlit úmyslnou ignoraci toho, že se to může stát. Těžko se mi přetřásá představa mladistvých v Mississippi na ventilátorech proto, že je rodiče nenechali očkovat.

+ Papež poté, co prodělal operaci, úpěnlivě vyzýval k bezplatné všeobecné lékařské péči. Jsem si jistý, že Biden si coby dobrý katolík vzal jeho výzvu k srdci…

+ Guardian se tedy vrátil s velkým příběhem o uniklých dokumentech z Kremlu, které údajně odhalují Putinovo spiknutí s cílem dosadit do Bílého domu vyšinutého Trumpa, aby v USA zasel sociální rozkol. Problém? Napsal to Luke Harding. Hardingovo poslední velké „odhalení“ o tom, že Paul Manafort vedl na ekvádorském velvyslanectví tajné rozhovory s Assangem, bylo propadákem, ne-li úplným výmyslem (ať už jeho „zdrojů“, nebo samotného Hardinga).

+ Několik členů zásahové jednotky, která zlikvidovala haitského prezidenta Jovenela Moïseho, bylo nejen oblečeno jako agenti DEA, ale byli (nebo dříve byli) placenými informátory agentury.

+ Takže vrazi Jamala Khashoggiho byli vycvičeni smluvními partnery amerického ministerstva zahraničí a kolumbijské vrahy haitského prezidenta Jovenela Moïse vycvičil Pentagon. Kdo říká, že úroveň vzdělání v USA klesá?

+ Je až skoro dojemné věřit, že USA vůbec někdy přestaly zasahovat na Haiti…

+ Cornel West: „Toto je moje upřímná rezignace mému děkanovi z Harvardu. Snažím se říct nepřikrášlenou pravdu o úpadku našich tržně řízených univerzit! Buďme svědky této duchovní hniloby!“ (Cornel West, filozof, profesor afroamerických studií na univerzitě v Princetonu; pozn. překl.)

+ Caitlyn Jennerová („přeoperovaný bývalý americký desetibojař William Jenner, teď televizní hvězda kanadského televizního kanálu CPAC, členka Republikánské strany; pozn. překl.) se setkala se svým fanklubem v CPAC. Neproběhlo to podle plánu (i když to pravděpodobně očekával každý, kdo věnoval sebemenší pozornost názorům CPAC na transkulturu)…

+ Tenhle debil, co se maskoval za vidláka, aby to zkusil, když volby v Ohiu byly rizikovým podnikem, a šel na práva na univerzitu v Yale…

+ Míra kriminality (na 1000 obyvatel) v Cincinnati versus New York City… (Nebojíš se jít do Cincy, už jsi přece velkej chlap?)

+ Je tu nová panika, živená politiky, policií a e and prokurátory, o nárůstu zločinnosti. USA však nejsou už 30 let takhle „bezpečné“ (před zločinem)…

+ Podle zprávy v Rolling Stone v 80. letech pedofil-finančník Jeffrey Epstein, coby zpravodajec pro Izraelce (krom jiných), melouchařil jako obchodník se zbraněmi.

+ Po velkou část mládí Kristi Noemové (republikánská politička, guvernérka Jižní Dakoty; pozn. překl.) byla Jižní Dakota zastoupena dvěma z nejlevicovějších senátorů v historii senátu: Georgem McGovernem a Jimem Abourezkem…. (Samozřejmě, možná také neuznávají „Bidenovu Ameriku“.)

+ Okres San Francisco a Jižní Dakota mají zhruba stejně obyvatel; San Francisco zaznamenalo celkem 559 úmrtí na kovid, zatímco jihodakotský přístup „bez mandátu“ přináší 2 039 úmrtí na kovid.

+ V Utahu je dnes zločinem z nenávisti dupat na vlajku „na modrých životech záleží“ (hnutí obhajující osoby obžalované ze zabití policisty; pozn. překl.) a samolibě a výhrůžně se při tom usmívat.

+ Stephenu Breyerovi je 83 a přežil rakovinu, ale stále nechce odstoupit ze svého křesla u Nejvyššího soudu a dát Bidenovi rok na to, aby se ho pokusil obsadit, než McConnell znovu získá kontrolu nad Senátem. Breyer je samolibý snob a vždycky byl. Byl jedním z prvních neoliberálů, kteří získali křeslo na soudu. Jako člen Senátu vytvořil deregulační politiku (pro Teda Kennedyho, nic méně), která se stala charakteristickým rysem Reaganových a Clintonových desetiletí. Jako právník byl Breyer napravo (často daleko napravo) od Davida Soutera. Je načase čelit faktu, že Nejvyšší soud je pro liberály ztracen na celá desetiletí. Měli by se přes to přenést a soustředit se na obnovu hnutí, která donutila soud jednat o občanském a volebním právu a potratech. To, zda Breyera nahradí Stacy Abramsová nebo Lauren Boebertová, nebude v blízké (nebo pravděpodobně dlouhodobé) perspektivě nic platné.

+ Domnělý kritik Deep State (Hluboký stát; druh správy, kterou tvoří potenciálně tajné a neoprávněné mocenské sítě fungující nezávisle na politickém vedení státu při plnění svých vlastních agend a cílů; pozn. překl.) Tucker Carlson, potomek mrazírenské rybářské firmy, se kdysi ucházel o místo v CIA a byl odmítnut, přestože jeho otec vedl jeden z nejhlasitějších výstupů v agentuře: Hlas Ameriky. Stejně jako mnoho dalších odmítnutých před ním nakonec našel útočiště v nadaci Heritage Foundation.

+ Carlson ve své knize Loď bláznů hanobí svou učitelku z první třídy základní školy, kam ho otec poslal v La Jolle. Carlson ji líčí jako „ubrečenou“ šeredu „liberalismu matky Země“, která jako učitelka byla tak neschopná, že se nenaučil základy čtení a matematiky. Tvrdí, že jeho otec si musel najmout učitele, aby ho naučil „fonetiku“. Jako mnoho reakčních anekdot popisujících emaskulaci (zbavení mužnosti) bělochů v jeho televizním pořadu se tato epizoda jeví jako pomlouvačná fabulace. Washington Post vypátral učitelku, na kterou Carlson házel špínu, Marianne Raymondovou, nyní 77 let. Když se dozvěděla o Carlsonových urážkách proti ní, zvolala: „Ach můj bože! To je ta nejpřikrášlenější a nejšílenější věc, jakou jsem kdy slyšela.“ Raymondová řekla Postu, že Carlsona nejen naučila číst a psát, ale že byla učitelkou, kterou jeho otec najal, aby mu doma dávala další lekce!

+ Pořad Tuckera Carlsona je pro pravici něco jako Oprah (Oprah show, v anglickém originále The Oprah Winfrey Show, je americké televizní besedování, vysílané od září 1986 do května 2011. Produkovala a uváděla je Oprah Winfreyová. Pořad je nejsledovanější každodenní talk show v historii americké televize. Pořad byl velmi vlivný a řada jeho témat pronikla do amerického popkulturního povědomí. Winfreyová využívala pořad jako vzdělávací platformu, v níž byly představovány kluby čtenářů, rozhovory, sekce sebezdokonalování a filantropické průniky do událostí ve světě; pozn. překl.). Je to bezpečný prostor pro bělochy, aby si mohli povídat o tom, jak se cítí vykastrovaní svými manželkami a černochy, což není téma, o kterém by většina pohodlně diskutovala v místním sportovním baru. Ale Tuckerovy empatické dotazy jim umožňují otevřít se a sdílet své pocity před 2 miliony diváků Foxu.

+ RIP (Respice in Pace, Odpočívej v pokoji) Athanu Theoharisovi, který využil Zákon o svobodě informací k vykopání tajných složek FBI a odhalení kriminality J. Edgara Hoovera a jeho tlupě agentů: „Hoover byl neukázněný byrokrat, který měl na starosti organizaci bez zákona,“ řekl Theoharis v rozhovoru pro Milwaukee Journal v roce 1993. „Byl to také génius, který dokázal vytvořit systém ilegálních aktivit a způsob, jak udržet veškerou dokumentaci po mnoho let v tajnosti.“ Athan byl pro mě neocenitelným zdrojem, když jsem při zkoumání Whiteoutu vykopával desítky tisíc stránek spisů CIA a FBI…

+ Obamova EPA (Agentura pro ochranu životního prostředí) přimhouřila oko nad otravou Flintu (řeka v Michiganu; pozn. překl.) a tajně schválila „navždy toxické“ chemikálie, používané k hydraulickému štěpení. Teď řídí Gina McCarthyová (bývalá správkyně EPA, pozn. překl.) vládní klimatickou politiku v Bidenově Bílém domě …

+ Navzdory Bidenově rétorice o klimatických změnách má jeho ministerstvo vnitra našlápnuto vyrovnat či překonat dny slávy administrativy George W. Bushe, pokud jde o schvalování nových povolení k těžbě ropy na veřejných pozemcích. Do konce roku by ministerstvo vnitra mohlo vydat téměř 6000 povolení. Naposledy jich bylo tolik vydáno ve fiskálním roce 2008, během ropného boomu poháněného cenami ropy, které dosáhly historického maxima 140 dolarů za barel.

+ Národní meziagenturní hasičské středisko odhaduje, že ve 12 státech západních států hoří již 67 velkých požárů. Sedm požárů dosáhlo váhy 50 000 akrů (cca 20 234 ha) nebo větší.

+ Požáry v Kalifornii spálily více než dvojnásobek plochy, již spálily do této chvíle v loňském roce. „Zaznamenáváme požární aktivitu, kterou bychom normálně pozorovali už v září a říjnu,“ řekl ředitel ohlašovny požárů Thom Porter.

+ Představitelé okresu Multnomah v Oregonu dnes ráno prozradili, že 10 z 54 lidí, kteří oficiálně zemřeli na následky horka během červnového vedra v Portlandu, byli lidé bez domova žijící v obytných vozech, mobilních domech nebo svých autech.

+ Za poslední století vzrostla šance, že se z dané tropické bouře stane kategorie 3 nebo vyšší, každých deset let o 8 procent.

+ Shasta (potenciálně činná kalifornská sopka, 4 317 m.n.m. taje, stékají proudy bahna…

+ Oblak kouřových chocholů z požáru Sugar fire nedaleko Mt. Lassen dosahoval výše 40 000 stop (12,2 km)…

+ Latinoameričané tvoří asi 18 procent americké populace, ale představují 37 procent lidí, kteří žijí v oblastech označených jako oblasti, které čelí nejvyššímu riziku požáru.

+ Vzhledem k hrozícímu úpadku úrody pšenice v USA v důsledku sucha a nadměrných veder to vypadá, že možná všichni budeme bezlepkoví, ať se nám to líbí nebo ne…

+ V důsledku desítek let neúprosné těžby dřeva, pálení výřezů a chovu dobytka se z kdysi největšího úložiště uhlíku na světě, deštných pralesů Amazonie, stal čistý producent uhlíku.

+ Jaká je uhlíková stopa budování „zelené infrastruktury“, pokud vůbec něco takového existuje?

+ Pošlete posily! Smečka vlků z Yellowstonu se dostala do Colorada.

+ To je pravda především proto, že uhelné společnosti odstranily většinu vrcholků hor…

+ Anglie po brexitu viní své černé hráče ze ztráty Euro Cupu, což dokonale odráží politickou mentalitu, která vedla k brexitu na prvním místě – přestože Saka, Sterling a Rashford byli tři nejzajímavější hráči jinak nevýrazného, pomalého a netvůrčího týmu. Po celý turnaj, když Sterling a Saka předváděli odvážné úniky a vytvářeli si gólové šance, nám pořád říkali, že oblíbeným hráčem anglických fanoušků je Jack Grealish, který většinu času seděl na lavičce a staral se o své beckhamovské vlasy…

+ Proč vinit Irsko za typicky sprosté chování anglických fanoušků? Irové určitě fandili Itálii. Irsko by tedy mělo přehodnotit svou nabídku na mistrovství světa s ostatními státy, s nimiž Anglie vyjebala: mistrovství světa v Irsku / Keni / Jamajce by bylo krásnou podívanou.

+ Můj starý přítel Jesse Walker napsal fascinující článek o kultech z rozumu, no, ani ne tolik o kultech, jako o tom, jak se je sdělovací prostředky často směšně a ještě kultovněji snaží definovat…

 

Jeffrey St. Clair 16. července 2021

https://www.counterpunch.org/2021/07/16/roaming-charges-19/

překlad Vladimír Sedláček