Skip to content

Polemicky k návratu do škol

Plošný návrat žáků a studentů od poloviny února, tedy otevření škol v situaci několikatisícového nárůstu nemocných denně, je neuvěřitelný hazard, který nedopadne na ty, kteří tento požadavek uplatňují, ale na ty, kteří jsou pedagogy- a samozřejmě i na jejich rodiny.

Musím tedy polemicky konstatovat, že to, co vidím, není snaha řešit problém na odborné bázi, střízlivě a zodpovědně, ale pozoruji zde cosi jako snahu populisticky podpořit mediální nevraživost vůči kantorům, jejichž podmínky jsou i tak nelehké a motivace už tak dost nízká.

V osobních rozhovorech jsem mnohokrát řekl, že otevření škol je sice věcí diskuze, ale musí především odpovídat situaci pandemie a bezpečnostním opatřením. Ta musí být účinná, nikoli příslibem optimistického (čti nezodpovědného) myšlení „že se nic nemůže stát“. Bude pak asi uplatněna známá metoda, že následné politování nic nestojí.

Dlouhodobý problém zaměnit jasnou koncepci snahou využívat „selský rozum“ sebevědomých neinformovaných, kopírovat názory asociálů žijících na sociální síti a zavděčit se každému tak může vygradovat následky na životech pracujících, ne těch, kteří se o své děti nestarali ani v době před koronavirem.

Jsou situace, kde je nutné říct jasné slovo, ne předstírat radikální požadavky a těžce uvěřitelný tlak. Samotestování je nespolehlivé, nevypovídající, nesmyslně vystavuje biologickému riziku, současná hygienická pravidla ve školách rozhodně neumožňují stoprocentní otevření provozu – speciálně, když si uvědomíme situaci, kdy je riziko šíření nemoci uvnitř školy a pak směrem ven daleko vyšší než v restauračním zařízení (a i jejich otevření může posečkat).

Tlak na urychlené otevření škol bez ohledu na rizika je populistická snaha se zavděčit nezodpovědným a ve výsledku uškodí pedagogickým pracovníkům, jejich rodinám a koneckonců i žákům a studentům spolu s jejich okolím. Jsou situace, a toto je jedna z nich, kdy je povrchní politikaření a konformita hrou s ohněm, od kterého se popálí nevinní.

Myslím, že místo populismu a silných slov je na místě zvážit rizika a za každou cenu uchránit zaměstnance před nákazou, nikoli se zavděčovat lemplům.

 

Martin Peč

Člen Ústředního zastupitelstva Odborového sdružení Čech, Moravy a Slezska (OSČMS)