Skip to content

Panorama: Epidemie kontra propaganda

Čínská národní zdravotnická komise varovala, že šíření současného nového typu koronaviru se zrychluje. K 27. lednu bylo podle čínských úřadů evidováno 2816 případů nákazy a 81 mrtvých. Letošní virus je nebezpečnější než byl virus SARS. Nemoc mohou přenést i lidé, kteří netuší, že mají virus v sobě, protože zatím u nich nejsou patrné klasické příznaky jako vysoká teplota a zhoršené dýchání.

Z města Wu-chan, kam virus přenesla divoce žijící zvířata nelegálně prodávaná na jednom z místních trhů, se nemoc rozšířila i do Šanghaje, Pekingu a dalších čínských měst a oblastí a relativně rychle i do zahraničí. Mnohá média včetně veřejnoprávní ČT zneužila epidemie k propagandě proti Čínské lidové republice. Šíří paniku, hrůzu a děs. Představitelé Světové zdravotnické organizace, agentury OSN, naproti tomu po návštěvě Číny uvedli, že Číňané proti nákaze postupují správně a v souladu s mezinárodními předpisy.

Ekonomové Lukáš Kovanda a Štěpán Křeček v Parlamentních listech upozornili, že někteří překupníci na nemoci nehorázně bohatnou, když prodávají ochranné roušky, masky či respirátory až pětkrát dráž. Inu, jak známo, kapitalismus dobře vydělá i na válkách a nemocech.

 

Ilja Jihlavský

30. 1. 2020