Skip to content

Panorama – 6.-7. týden

Dohoda mezi USA a Slovenskem

 

9. 2. došlo mezi USA a Slovenskem k podpisu smlouvy týkající se vojenské spolupráce. Stalo se tak v atmosféře všeobecné bezpečnostní krize v Evropě. Podpis smlouvy vyvolal vášnivé reakce mezi slovenskou veřejností. Dokonce i česká buržoazní média informují, že podle průzkumů se převážná část slovenské veřejnosti staví proti podpisu smlouvy.

Slovenské opoziční strany z rozličných důvodů proti podpisu smlouvy silně protestují. Naopak ke smlouvě se velmi pozitivně staví prezidentka Čaputová, jedna z hlavních představitelek prozápadního liberalismu v zemi.

Zesílená vojenská spolupráce mezi USA a kteroukoliv evropskou zemí by měla v současné situaci být důvodem k obavám. Buržoazní média mluví o ruské invazi na Ukrajinu, jako kdyby již nastala. Je však třeba říci, že i přes zjevně protilidový, reakční a imperialistický charakter Putinova Ruska, není možné ignorovat zájem vládnoucí třídy v USA na eskalaci napětí, případně i otevřeného konfliktu. USA jsou čím dál tím více obrem na hliněných nohou. Vnitropolitická situace v této zemi je nestabilní a představuje latentní hrozbu občanské války. Není výjimkou, že kapitalistické státy řeší takovéto problémy jejich vyvážením ven, vytvářením zahraničních hrozeb.

Zároveň působí v zemi stále silný vojenskoprůmyslový komplex, který si z války udělal byznys a který je známí svým vlivem na americkou vládu. Šíře je tu pak záležitost rivality mezi předními imperialistickými mocnostmi, týkající se politické a ekonomické nadvlády nad světem. Pro USA je vyvolání napětí a krize v Evropě příležitost, jak si v této části upevnit své pozice.

Není také třeba zapomínat, který stát stojí uprostřed těchto her velkých mocností. Ukrajina je státem, který v posledních 10 letech udělal vše proto, aby přestal existovat. Převrat z roku 2013 narušil národnostní harmonii v zemi a přivedl k moci zapálené nacionalisty. To pak vedlo k naprosto oprávněným obavám ruského, ruskojazyčného a protinacionalisticky smýšlejícího obyvatelstva. Chaos, korupce a amatérismus v řízení státu vedly k dalšímu vylidňování země. Přesto že je potřeba trvat na mírovém řešení sporů na Ukrajině, nelze zapomínat, že mluvíme o zkorumpovaném, autoritářském a vlastnímu obyvatelstvu nepřátelském režimu. Nikoliv o nějaké nevinné oběti ruské agrese.

Kvůli výše uvedeným důvodům je nutné vnímat jakékoliv angažmá vojenských sil USA a NATO ve východní Evropě jako hrozbu a vyvíjení nátlaku. Nikoliv jako bezpečnostní opatření. Imperialistické síly se nám snaží namluvit, že ta druhá nás ohrožuje a že ta „správná strana“ nás ochrání. Musíme se z této hry vymotat a postavit se válečným štvanicím vládnoucích kapitalistických tříd ze všech táborů.

 

 

Ukrajinská krize rozděluje politické síly v USA

 

Bezpečnostní krize a hrozba války na Ukrajině zasáhly do tradičního rozložení politických sil v USA. Obecný přístup k válce a její roli v americké zahraniční politice se již nějakou dobu měnil. V minulosti to bylo tak, že nejhorlivějšími obhájci válečných řešení a vojenských intervencí byly američtí republikáni. Demokraté se k silovým řešením stavěli opatrněji. V případě invazí do Afghánistánu a Iráku byli oproti republikánům více skeptičtí vůči úspěchu a oprávněnosti těchto invazí. Bylo tomu tak zejména kvůli tlaku jejich voličské základny. Avšak demokratičtí prezidenti většinou jednali stejně jako ti republikánští, když byli u moci. Je také třeba dodat, že ať už se vůči použití síly stavěly jakkoliv, byly všechny dominantní politické síly zajedno v tom, jaké státy či skupiny jsou vůči USA nepřátelské. To je situace i nyní, kdy můžeme vidět štvavou propagandistickou kampaň vůči Rusku jak v „liberálním“, tak v „konzervativním“ tisku a médiích vůbec.

Už v posledních letech ale bylo možné pozorovat změnu situace. Část republikánů začala interpretovat americký nacionalismus spíše ve prospěch pozic izolacionismu než potřeby intervencí. Tato skupina se dnes vůči krizi v Evropě staví tak, že USA nemají povinnost „zachraňovat“ demokracii v Evropě. Říká, že osud Ukrajiny není americký problém, a že USA svoji pomoc nikomu nedluží. Takovéto hlasy je možné slyšet ze směru vlivného televizního hlasatele Tuckera Carlsona. Je třeba dodat, že jistou motivací této skupiny je zastávat protiklad čehokoliv, co je zrovna pozicí administrativy J. Bidena.

„Tradiční“ republikáni (k jakým před svou smrtí patřil například bývalý prezidentský kandidát J. McCain, který v době barevné revoluce na Ukrajině jezdil do Kyjeva vyjadřovat podporu nacionalistům) jsou naopak kritičtí k bílému domu pro údajnou slabost a neochotu rázněji zakročit vůči Putinovi.

Nejvlivnější skupinou v USA jsou aktuálně „mainstreamoví“ liberálové. Ti americké vojenské intervence hájí zejména z pozic „poslání“ USA chránit demokracii po celé planetě a vést svobodný svět. V minulých letech byla hlavní představitelkou tohoto směru H. Clintonová, bývalá prezidentská kandidátka. Je to právě tato skupina, která nyní USA vede a posílá tisíce amerických vojáků do východní Evropy.

Poslední významnou skupinou jsou pak tzv. „progresivní“ liberálové. Ti se k možnému vojenskému angažmá USA v Evropě staví zejména z pozic pacifismu. Přimlouvají se za diplomatická řešení namísto vojenských. Ale je třeba říci, že tato skupina (reprezentována např. kongresmankou Alexandrií O. Cortezovou, kterou mnohá světová média včetně českých označují za „radikálně levicovou“) nikdy nevyjadřuje pochyby o vládnoucím režimu v USA jako takovém. I přes kritické výtky vůči imperialistickému režimu stále považují USA za příklad demokracie, o jejíž nadřazenosti vůči např. právě Ruské federaci není pochyb. Proto se lze domnívat, že v případě rozsáhlé americké intervence v Evropě by ji nejspíše podpořili.

Z veškerého kolísání a hašteření buržoazních sil v USA je cítit nervozita spojená se ztrátou výsadního postavení USA jako světové velmoci. Spolu s prohlubující se vnitropolitickou krizí se lze obávat čím dál tím agresivnější zahraniční politiky a snahy vyřešit ekonomické a politické slábnutí vítězstvím ve vojenském konfliktu.

 

Rusko se chystá uznat DLR a LLR jako samostatné státy

Ruská duma (nejvyšší zákonodárný orgán) drtivou většinou hlasů schválila uznání Doněcké lidové republiky a Luganské lidové republiky jakožto samostatných a suverénních států. Došlo by tak prolomení Minských dohod, uzavřených v roce 2014. Je třeba říci, že ani jedna ze stran plně tyto dohody nedodržovala.

Nyní se vyčkává na další postup, zejména na rozhodnutí ruského prezidenta V. V. Putina. Ten se již od vzniku lidových republik na Donbase staví k jejich podpoře opatrně a nejednoznačně. Na jednu stranu byl jejich vznik pro Putinův režim příležitostí, jak ovlivňovat dění na Ukrajině. Zároveň šlo o možnost pro kapitál z RF proniknout na Donbas a ekonomicky jej ovládnout. Na druhou stranu byla vždy otázka, zda je risk hoden zisku, vzhledem k problémům, které z existence lidových republik pro Rusko plynou. Zároveň nebylo Putinově reakčnímu režimu nikdy po chuti lidové hnutí a pokrokové tendence, které se na Donbase objevovaly. K zájmům obyvatelstva lidových republik se Putin vždy stavěl chladně a cynicky.

Uznání lidových republik se zdá bát v současné situaci jediný způsob, jak zajistit bezpečí a normální život místnímu obyvatelstvu. Zapojení těchto oblastí do Ukrajiny se již zdá nemožné. Na Putina v tomto směru bezpochyby bude vyvíjen tlak ze strany ruské veřejnosti. Zda se k tomuto kroku odhodlá a jaké to bude mít následky, budeme sledovat v dalších dnech. Dnech, které se hrozí zapsat černým písmem do dějin lidstva.

 

Itálie – USB: Proti agresi USA / NATO, po boku lidu Donbasu

 

NATO, USA a Evropská unie se připravují na válku proti Rusku, a to jak obsedantní propagandistickou kampaní plnou nepravd, tak použitím nesmírných ekonomických zdrojů, vojenských jednotek a zbraní.

Západní expanzivní politika jasně porušuje dohody uzavřené po rozpadu bývalého SSSR, které měly zabránit expanzi NATO na východ.

Podpora ukrajinské vládě – s přítomností neonacistů ve svých řadách – prochází hrozbou dalšího nasazení mužů a vojenských prostředků (USA povolaly 8 550 vojáků a darovaly Ukrajině nový vojenský materiál v ceně 200 milionů dolarů), s provokativním záměrem proti mocnému ruskému sousedovi.

Evropské země včetně italské vlády se účastní této nebezpečné militaristické eskalace, která ohrožuje světový mír a životy milionů obyvatel Ukrajiny a republik Donbasu.

Jako USB – Unione Sindacale di Base – jsme od počátku podporovali legitimní požadavky nezávislosti republik Donbasu na neonacistické a rusofobní ukrajinské vládě. V posledních letech jsme vyjádřili solidaritu a poskytli konkrétní pomoc lidem ohroženým etnickými čistkami eskader smrti vycvičených a vyzbrojených paktem NATO.

Opět, v době, kdy obyvatelstvu Donbasu hrozí, že bude rozdrceno touto novou eskalací války, jsme na jeho straně a jsme proti jakékoli účasti Itálie ve scénářích podpory válečných operací.

SB

 

Kypr: Masivní mobilizace pracovníků v hotelovém průmyslu ze strany SYXKA PEO

 

SYXKA PEO Kypr zorganizovala v Nikósii masivní mobilizaci před ministerstvem práce za účasti zaměstnanců hotelového průmyslu.

Rozhořčení pracujících přerostlo v masivní protest před ministerstvem práce poté, co byly stovky zaměstnanců měsíce od konce loňského října, kdy byly zavřeny hotely, bez jakýchkoliv příspěvků.

Zaměstnanci schválili memorandum předané řediteli odboru ministerstva práce a vzkázali, že jsou připraveni se vrátit, pokud nebudou splněny jejich požadavky.

 

Palestina – agentura WAFA: OSN vyzývá Izrael, aby zastavil demolici palestinských domů a nucené vystěhování

 

NEW YORK čtvrtek 17. února 2022 (WAFA) – Organizace spojených národů ve středu vyzvala Izrael, aby zastavil demolici palestinských domovů a nucená vystěhování, včetně čtvrti východního Jeruzaléma Sheikh Jarrah.

Mluvčí generálního tajemníka OSN Stéphane Dujarric na tiskové konferenci v New Yorku uvedl: „Pozorně sledujeme situaci v Sheikh Jarrah ve východním Jeruzalémě a možnost vystěhování Palestinců z jejich domovů.

„Je velmi důležité zmírnit napětí a zachovat sebekontrolu a klid. Neustále žádáme izraelské úřady, aby ukončily politiku demolice palestinských domů a přestaly vystěhovávat Palestince v Sheikh Jarrah a kdekoli jinde na Západním břehu.”

Stalo se tak, když izraelská policie odstranila symbolickou kancelář zřízenou palestinským aktivistou v sousedství a zaútočila na palestinské aktivisty a příznivce, kteří hlídkují na ochranu palestinských obyvatel před útoky osadníků.

Policie zablokovala západní část čtvrti, kde leží ohrožený dům rodiny Salemů, a již pátý den po sobě silně omezila výjezd a vjezd.

V sousedství roste napětí, protože extrémně pravicoví Izraelci v čele se zákonodárcem Itamarem Ben Gvirem si tam zřídili kancelář a oznámili, že nastal čas očistit zemi, což je odkaz na etnické čistky palestinského lidu.

Ben Gvir je známý tím, že je členem teroristického hnutí „Kach“, které provedlo mnoho masakrů na Palestincích, zejména masakr v mešitě Ibrahimi v roce 1994. Přestože byl Ben Gvir prominentním členem teroristického hnutí, nebyl policií zatčen a stal se členem izraelského parlamentu, Knessetu.

Tato čtvrť se stala dějištěm masivních protestů proti izraelskému kolonialismu osadníků na okupovaných územích od doby, kdy se izraelské okupační úřady rozhodly násilně vyhnat desítky rodin z jejich domů ve prospěch skupin koloniálních osadníků.

Palestinci tvrdí, že rozhodnutí izraelských okupačních úřadů  vystěhovat rodiny z jejich domů ve prospěch skupin osadníků je politicky motivované a přichází jako součást izraelských snah o etnickou očistu jeruzalémských Palestinců.

Od okupace Jeruzaléma Izraelem v červnu 1967 si izraelští osadníci koloniální organizace, včetně Elad a Ateret Cohanim, nárokovaly vlastnictví palestinského majetku v Jeruzalémě. Tyto organizace, podporované izraelským státem, soudnictvím a bezpečnostními službami, pracují na získání kontroly nad palestinským majetkem a jeho přeměně na koloniální základny v rámci snah o zajištění židovské většiny ve městě, stejně jako na správě archeologických nalezišť v Silwan a dohlíží na jejich vykopávky. Tento plán zahrnuje vybudování nových koloniálních turistických míst, jako je „City of David“, aby se podpořila jejich propaganda.

 

K.F.

Libanon: stávka Svazu silniční dopravy v Libanonu

 

Na pozvání Federace pozemní dopravy v Libanonu a za podpory Všeobecné odborové unie se zúčastnily tisíce řidičů dne hněvu ve všech libanonských regionech.

Tam, kde byly regiony odříznuty uzavřením hlavních silnic uvnitř hlavního města Bejrútu a všech guvernorátů, se řidiči cisteren, kamionů a velkých a malých taxíků zúčastnili dne hněvu na protest proti neschopnosti vlády implementovat předchozí dohodu s odborovými svazy a vyhlásili, že podniknou další eskalující kroky, pokud by se krize neřešila a dožadují se splnění svých oprávněných požadavků.

Účastníci protestů požadovali, aby stát rychle jednal a našel řešení krize, kterou již občané nemohou ustát.

 

Indie: AIBEA se připojí k celostátní generální stávce 23. a 24. února

 

Ústřední výbor All India Bank Employees Association (AIBEA) rozhodl, že se ve dnech 23. a 24. února připojí k celostátní generální stávce.

Výzva ke stávce byla vydána Společnou platformou centrálních odborových svazů (CTUS) a All India Federations and Associations proti protizaměstnanecké , protilidové a prokorporační politice centrální vlády.

V oběžníku všem bankovním odborům a jejich členům generální tajemník AIBEA a člen prezidentské rady SOF Ch. Venkatachalam vyzval odboráře, aby se připravili na účast v historické stávce a poznamenal, že Spojené fórum bankovních odborů (UFBU) rovněž vyzvalo k dvoudenní stávce na 15. a 16. března proti oznámení centrální vlády o privatizaci dvou bank veřejného sektoru.

Rok 2021 opět skončil masivní dvoudenní stávkou ve dnech 16. a 17. prosince proti rozhodnutí centra zavést (novelu) zákona o bankovnictví z roku 2021.

 

Turecko: Světová odborová federace vítá boj za práva horníků z Çiftaye Demira v Sivas Divrigi v Turecku

 

My, Světová odborová federace, zastupující více než 105 milionů pracujících ve 133 zemích, zdravíme boj a odpor horníků z Çiftay Demir v Sivas Divriği v Turecku a vyjadřujeme naši solidaritu.

Dělnická třída vždy bojovala o důstojný život po celém světě. Bossové útočí na práva, mzdy, sociální práva, zdraví a bezpečnost dělnické třídy proto, aby navýšili své zisky.

SOF, která zastupuje třídně orientované světové odborové hnutí, podporuje vzdorující dělníky Çiftaye Demira a požadujeme, aby byly splněny jejich oprávněné požadavky.

 

Sekretariát SOF

 

Palestina/Izrael: SOF opakuje svou solidaritu s palestinskými vězni v izraelských věznicích

 

Světová odborová federace, militantní hlas 105 milionů pracujících ve 133 zemích světa, znovu opakuje svou solidaritu s palestinskými vězni v izraelských věznicích a požaduje jejich okamžité propuštění.

Více než 4 600 Palestinců (mezi nimiž je 34 žen, 160 dětí, 500 administrativně zadržených a 9 členů legislativní rady) je v izraelských věznicích za přísných podmínek zadržováno, což je v rozporu s mezinárodními úmluvami a lidskými právy. Hisham Abu Hawash držel hladovku po dobu 140 dní na protest proti svému nezákonnému administrativnímu zadržování a mnoho dalších vězňů drží hladovku také. Naser Abu Hmaid je v kritické situaci a v izraelských věznicích může kdykoli přijít o život. Žádáme o jeho ochranu a okamžité propuštění.

SOF zahájila mezinárodní kampaň za propuštění palestinských dětských vězňů a všech palestinských vězňů. SOF a různé odborové svazy v Palestině a v několika zemích po celém světě uskutečnily mnohé militantní protesty a intervence vůči mezinárodním organizacím.

Mezinárodní, třídně orientované odborové hnutí, spolu se svým bojem za uznání nezávislého palestinského státu s východním Jeruzalémem jako jeho hlavním městem, a za ukončení izraelské okupace, bude pokračovat a zintenzivní svůj boj za propuštění všech palestinských vězňů. Mezinárodní organizace musí v tomto směru sehrát svou roli. Palestinští vězni nejsou sami!

 

Sekretariát SOF

 

Jihoafrická republika: Prohlášení SOF o násilí na základě pohlaví

 

Světová odborová federace vyjadřuje soustrast rodině a příbuzným Lebo Monene, asistentky zdravotní sestry v nemocnici Tembisa v Jihoafrické republice, a jejímu odborovému sdružení Demokratické ošetřovatelské organizaci Jižní Afriky (DENOSA).

Na celosvětově přibývající případy genderového násilí musí upozornit všechny třídně orientované odbory. Nejde o jednotlivé případy, genderové násilí je společenský fenomén založený na dvojím vykořisťování pracujících žen. Třídně orientované odborové hnutí na mezinárodní úrovni, přidružené organizace a přátelé SOF se zapojili do národního úsilí o posílení hnutí pracujících žen.

Pro třídně orientované odborové hnutí, pro SOF, byl vždy prioritou boj proti dvojímu vykořisťování pracujících žen a antisociálním reformám, které jim přidávají další zátěž, a za uspokojení současných potřeb pracujících žen.

Světová odborová od svého založení neochvějně bojuje za rovnoprávnost pracujících žen a za zlepšení jejich postavení ve všech oblastech jejich společenského života. Ještě jednou připojujeme svůj hlas k požadavkům pracujících žen a podporujeme jejich požadavky:

 

Slušná práce a důstojnost v práci

Stejná odměna za stejnou práci

Mateřské dávky pro všechny

Sociální výhody pro všechny

Bezpečnost a ochrana zdraví při práci

 

Sekretariát SOF

 

Srí Lanka: Prohlášení SOF odsuzující zákon o dani z přirážky na Srí Lance

 

Světová odborová federace jménem svých 105 milionů členů, kteří žijí, pracují a bojují ve 133 zemích 5 kontinentů, důrazně odsuzuje zákon o přirážkové dani buržoazní vlády Srí Lanky, který představuje – mimo jiné – další pokus o rabování zaměstnaneckého penzijního fondu (EPF).

Cílem vlády je dostat se do svých rukou dělnické peníze z největšího fondu sociálního zabezpečení v zemi tím, že využije nově předložený zákon o dani z přirážek v kombinaci se zákonem přijatým předchozí vládou, který klasifikuje EPF jako společnost.

Požadujeme okamžité a bezpodmínečné stažení zákona o přirážkové dani a ukončení útoků na dělnické fondy sociálního zabezpečení, jakož i jakýchkoli pokusů o další zhoršování životní úrovně, výhod a práv dělnické třídy na Srí Lance. Světová odborová federace stojí na straně třídně orientovaného odborového hnutí a lidu Srí Lanky a vyjadřuje svou plnou solidaritu. Vyzýváme dělníky a lidové vrstvy, aby spojili svůj hlas s třídně orientovaným odborovým hnutím na Srí Lance a aby se masivně postavili proti tomuto novému útoku.

 

Sekretariát SOF

 

Zimbabwe: SOF stojí po boku učitelů v Zimbabwe

 

Světová odborová federace, zastupující 105 milionů pracujících, kteří pracují a bojují ve 133 zemích světa, znovu vyjadřuje svou solidaritu s učiteli v Zimbabwe, Sdruženým svazem učitelů venkova v Zimbabwe (ARTUZ), který je přidruženou organizací SOF a zastupuje pracující třídu země.

Včera učitelé uspořádali protest u Národního úřadu sociálního zabezpečení na okraj zasedání Národní smíšené vyjednávací rady a požadovali oživení učeben a zaplacení 540 USD, aby se učitelé mohli vrátit do tříd.

Jejich protest byl násilně potlačen a prezident ARTUZ Oberto Masaraure byl zadržen. Jako světové militantní odborové hnutí odsuzujeme takové praktiky a požadujeme respektování odborových a demokratických práv a svobod, jakož i ochranu a okamžité propuštění našich kolegů.

Učitelé v Zimbabwe dlouhodobě bojují za svá práva, za důstojný plat, bezpečné pracovní podmínky a zlepšení vzdělávacího systému svých studentů. Opakujeme naši podporu a solidaritu a spojujeme svůj hlas s jejich hlasy za splnění jejich spravedlivých požadavků.

 

Sekretariát SOF

 

Přehled zpracovala redakce KOMINTERNet-Dialogu.

Uzávěrka 17. 2. 2022.