Skip to content

Panorama – 40. týden 2023: Ukrajinská korupce a západní podpora

V posledních dnech se objevují neobvyklé zprávy týkající se kritiky míry korupce na Ukrajině. Nejprve přišla ukrajinskému vedení nota z Washingtonu (jedna z několika), že další materiální podpora ze strany USA závisí také na tom, jak úspěšně si Ukrajina poradí s obrovskou mírou korupce, která je dlouhodobě trápí. 5. 10. pak Jean-Claude Junker, někdejší předseda Evropské komise, prohlásil, že Ukrajina je „masivně zkorumpovanou zemí“ a že na vstup do EU není připravena.

V diplomacii je nutné číst mezi řádky. Každé prohlášení o něčem svědčí, není učiněno jen tak. Prohnilost a zkorumpovanost ukrajinského systému je veřejným tajemstvím. V západním světě o ní každý ví, málokdy se o ní však smí mluvit. Prohlášení západních politiků z poslední doby tedy nepředstavují nějakou upřímnou snahu měnit poměry na Ukrajině k lepšímu. Jedná se spíše o signál, vytváření si preventivní výmluvy pro případné snížení materiální podpory Ukrajině v jejím válečném snažení.

Válka na Ukrajině se podle všeho brzy dostane do mrtvého bodu. Evropská i americká veřejnost už začínají být unavená a o Ukrajinu ztrácí zájem. Část politického spektra to vnímá, a z pokračující podpory Ukrajině si tak dělají téma, na kterém si můžou přihřát polívčičku. Objevují se nová témata. Uvidíme, zda jsou prohlášení z poslední doby pouhým nástrojem nátlaku na ukrajinské vedení, nebo prvním signálem přenechání Ukrajiny jejímu osudu. Každopádně by bylo moudrým krokem pro ukrajinské vedení si vyjednat co nejlepší podmínky příměří s Ruskem, dokud má stále ještě téměř neomezenou západní podporu.

 

Redakce