Skip to content

Panorama – 21. týden

RUSKO-UKRAJINSKÝ KONFLIKT

 

UKRAJINA VYPOVĚDĚLA SMLOUVU K UCTĚNÍ MUČEDNÍKŮ VELKÉ VLASTENECKÉ VÁLKY

 

Ukrajina se rozhodla opustit dohodu o připomenutí statečnosti a hrdinství národů Společenství nezávislých států – nyní tvořených devíti z 15 bývalých sovětských republik – během Velké vlastenecké války proti nacistickému Německu, uvedla předsedkyně vládnoucí strany Služebník lidu Jelena Šuljak. Její signatáři vyvíjejí v rámci smlouvy aktivity k uchování památky zesnulých vojáků a udržování vojenských pomníků v dobrém stavu, jakož i šíření informací o hrdinství vojáků bývalých republik Sovětského svazu během války.

 

RUSKO ODPOVÍDÁ NA ROZHODNUTÍ UKRAJINY PŘIDĚLIT PRÁVNÍ STATUS POLSKÝM OBČANŮM

 

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová uznala, že rozhodnutí ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského udělit zvláštní právní status polským občanům na ukrajinském území ve skutečnosti ohrožuje suverenitu Ukrajiny. Opatření by podle předběžných informací mohla téměř zcela srovnat práva polských občanů na území Ukrajiny s právy jejich vlastního obyvatelstva.

 

Ukrajina tvrdí, že už ví, kdo terorizoval Buču. “Brigáda děsu” od čínských hranic

 

Dle ukrajinských zdrojů stojí za masakrem v Buči jednotka z Dálného východu, 64. samostatná motostřelecké brigáda.  Tato jednotka je údajně známá i šikanou ve svých řadách.

Ruské a proruské zdroje naopak tvrdí, že pachatelem zločinů proti lidskosti v Buči byly ukrajinské síly, případně že byly fingované.

 

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-ukrajina-uz-vi-kdo-terorizoval-bucu-brigada-desu-od-cinskych-hranic-203481#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&dop_req_id=srGlTP7m5gd-202205232003&dop_id=203481&source=hp&seq_no=2&utm_campaign=abtest196_discussion_timeline_varAA&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

 

Rusko na Donbase poprvé prorazilo ukrajinskou obranu

 

Ruským jednotkám se v posledních dnech poprvé podařilo prorazit skrze roky budovanou linii zákopů a bunkrů na východní donbaské frontě.

 

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-zpravy-z-bojiste-rusko-na-donbase-poprve-prorazilo-ukrajinskou-obranu-203423#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&dop_req_id=srGlTP7m5gd-202205232003&dop_id=203423&source=hp&seq_no=3&utm_campaign=abtest196_discussion_timeline_varAA&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

 

Zkušený ruský diplomat v OSN rezignoval

 

Představitel ruské mise při OSN v Ženevě Boris Bondarev v pondělí odstoupil kvůli nesouhlasu s válkou na Ukrajině. V dopise, ve kterém zdůvodnil svůj krok, napsal, že se za svou zemi nikdy nestyděl více. Bondarev je patrně prvním ruským diplomatem, který se oficiálně vzdal funkce kvůli invazi na Ukrajinu.

„Bondarev již není s námi, spíše je proti nám,“ řekl Peskov novinářům podle agentury TASS. „Zaujal stanovisko odsuzující kroky ruského vedení, které podporuje prakticky všechno obyvatelstvo naší země. Znamená to, že tento pán vystoupil proti  společnému sjednocenému názoru naší země,“ dodal.

 

Ukrajina by se měla vzdát části svého území, naznačil exministr Kissinger

 

Bývalý americký ministr zahraničí Henry Kissinger naznačil na fóru v Davosu, že by se Kyjev měl vzdát části svého území. Varoval též před pokračováním války s Ruskem.

„Vyjednávání musí začít v následujících dvou měsících, jinak nastanou dramatické změny a vznikne napětí, které nebude jednoduché překonat. Ideálně by se hranice měla vrátit ke stavu před konfliktem,“ řekl Kissinger.

„Pokračovat s válkou i za tento bod by už nebylo o svobodě Ukrajiny, ale o nové válce proti Rusku,“ řekl v pondělí podle listu The Telegraph Kissinger. Rusko označil za nepostradatelnou část Evropy, která pomáhá vyvažovat zdejší mocenské struktury. Účastníky WEF také 98letý diplomat varoval, že ponižující porážka Ruska může vést k širší destabilizaci.

 

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/ukrajina-rusko-kissinger-diplomat-usa-davos-uzemi-jednani.A220524_175222_zahranicni_jhr

 

Ruská armáda postupuje pomalu kvůli ohledům na civilisty, tvrdí Šojgu

 

Postup ruské armády na Ukrajině zpomalují ohledy na to, aby nebyly oběti mezi civilním obyvatelstvem, prohlásil ruský ministr obrany Sergej Šojgu na jednání ministrů obrany proruského vojenského paktu ODKB podle agentury Interfax. Odhadl také, že na ukrajinské straně bojuje více než 6000 žoldnéřů.

Ruské ozbrojené síly podle ministra neútočí na civilní infrastrukturu a palebné pozice a vojenské objekty ničí vysoce přesnými zbraněmi.

Moskva trvale stále popírá, že by ruská armáda útočila na civilisty a civilní objekty a prohlašuje, že pokud se to děje, je to na základě toho, že ukrajinská armáda obsazuje tyto civilní cíle a podniká z nich přímé bojové akce. Rusko také viní vojáky Ukrajiny, že zneužívají civilisty jako lidské štíty. To však Ukrajina popírá. Úřad vysoké komisařky OSN pro lidská práva v pondělním komuniké potvrdil, že ve válce Ruska proti Ukrajině bylo zabito přinejmenším 3,930 civilistů a dalších 4532 utrpělo zranění. Skutečný počet civilních obětí bude ale může být i vyšší.

Kromě toho Rusko podle Šojgua vyhlašuje místní příměří a vytváří humanitární koridory, kterými civilisté mohou opustit obklíčená místa.

“Nepochybně to zpomaluje tempo ofenzívy, ale děláme to vědomě, abychom se vyhnuli obětem mezi civilisty,” prohlásil Šojgu.

 

http://www.nasepravda.cz/zpravodajstvi/ruska-armada-postupuje-pomalu-kvuli-ohledum-na-civilisty-tvrdi-sojgu/

 

Maďarsko vyhlásilo stav válečné hrozby

 

Maďarská vláda vyhlásila od půlnoci z úterý na středu stav válečné hrozby. „Tato válka znamená průběžnou hrozbu pro Maďarsko, ohrožuje fyzickou bezpečnost, ale je také hrozbou pro bezpečné dodávky energií pro hospodářství a rodiny,“ uvedl maďarský premiér Viktor Orbán.

Dodal, že bruselské protiruské sankce vedou podle něj k obrovskému ekonomickému rozvratu a drastickému zvyšování cen. „Svět stojí na prahu hospodářské krize,“ dodal.

 

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/madarsko-vyhlasilo-stav-valecne-hrozby-40398047

 

Asie

 

ČÍNA VARUJE PŘED VMĚŠOVÁNÍM DO JEJÍCH VNITŘNÍCH VĚCÍ

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang Wen-pin prohlásil, že jeho země je připravena bránit své národní zájmy nad Tchaj-wanem, v reakci na slova amerického prezidenta Joe Bidena, který krátce předtím slíbil, že Washington vojensky zasáhne na obranu ostrova v případě invaze od asijského obra. „Tchaj-wan je nezcizitelná část území Číny“ a vše, co s ostrovem souvisí, je čistě vnitřní záležitostí země. (RT)

 

IZRAEL BRÁNÍ NÁVŠTĚVĚ DELEGACE EU NA OKUPOVANÝCH ÚZEMÍCH

Tváří v tvář zákazu nařízenému Izraelem zrušila delegace Evropské unie svou návštěvu na palestinských územích, aby vyšetřila vraždu novinářky Al-Džazíry Shireen Abu Akleh. Delegace vedená předsedou skupiny Evropského parlamentu pro vztahy mezi EU a Palestinci Manu Pinedou se měla setkat s palestinskými orgány a občanskou společností, aby posoudila důsledky okupace na každodenní život obyvatel.

 

https://www-granma-cu.translate.goog/hilo-directo/2022-05-24/hilo-directo-24-05-2022-01-05-23?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=cs

 

Americká „Indo-pacifická strategie“ vytváří rozdělení a konfrontaci

Pokračující návštěva amerického prezidenta Joea Bidena v Jižní Koreji a Japonsku je jeho první cestou do Asie od nástupu do úřadu. Jedná se o diplomatickou akci plnou blokové konfrontace a studené války. V Tokiu Biden svolal „Summit Quad“ (QUAD) složený ze Spojených států, Japonska, Austrálie a Indie a oznámil spuštění takzvaného Indo-pacifického ekonomického rámce (Indo-Pacific Economic Framework, IPEF). Část odborníků se domnívá, že to ukazuje, že „Indo-pacifická strategie“ Bidenovy administrativy zaměřená na potlačení Číny se počátečně zformovala.

Ve skutečnosti se Bidenova administrativa chce zapojit do „nové studené války“ a skupinové konfrontace, aby udržela hegemonii Spojených států, to ale představuje vážnou hrozbu pro regionální mír a stabilitu. Vypuknutí rusko-ukrajinského konfliktu v Evropě přímo souvisí s tlakem na Rusko ze strany Spojených států a jejich spojenců. Konflikt už otřásl Evropou. Nyní chtějí Spojené státy nasměrovat metlu blokové konfrontace na asijsko-pacifický region.

Čínský ministr zahraničí Wang I nedávno řekl, že Spojené státy vytvořily „Indo-pacifickou strategii“ pod praporem „svobody a otevřenosti“, ale ve skutečnosti mají zájem spojit síly k vytvoření „malého kruhu“, zatímco asijsko-pacifické země se obecně zdráhají volit strany a hlavním proudem v dané oblasti je to, že doufají, že všechny země budou žít v harmonii a v oboustranně výhodných vztazích. Zdůraznil, že takzvaná „Indo-pacifická strategie“ je v podstatě strategií k vytvoření rozdělení, strategií podněcování konfrontace a strategií ke zničení míru.

 

https://czech.cri.cn/communication/3888/20220524/758861.html

 

STOVKY LIDÍ PROTESTOVALY PROTI BIDENOVĚ NÁVŠTĚVĚ V JIŽNÍ KOREJI

Za přísných bezpečnostních opatření se stovky Jihokorejců shromáždily před hotelem, kde v Soulu pobýval americký prezident Joe Biden, na protest proti prezidentově návštěvě. Nelibost nad Bidenovou přítomností je způsobena tím, že návštěva zesílí napětí na Korejském poloostrově, uvedli analytici citovaní místním tiskem. Americký prezident přijel do Soulu v pátek v rámci turné po Jižní Koreji a Japonsku s cílem řešit aktuální problémy.

 

NA INDII A BANGLADÉŠ udeřily záplavy a bouře

Záplavy v severovýchodním Bangladéši a sousední Indii, nejhorší za téměř dvě desetiletí, zabily za týden kolem 60 lidí. V Bangladéši byly odříznuty asi dva miliony lidí a téměř milion byl postižen povodněmi. Nejméně 100 vesnic v Zakiganj bylo zaplaveno poté, co voda proudící ze severovýchodní Indie prorazila hlavní nábřeží na řece Barak.

 

https://www-granma-cu.translate.goog/hilo-directo/2022-05-23/hilo-directo-23-05-2022-00-05-23?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=cs

 

WHO odmítla návrh související s Tchaj-wanem již šestý rok po sobě

 

75. Světové zdravotnické shromáždění 23. května rozhodlo o zamítnutí návrhu jednotlivých zemí zařadit „pozvání Tchaj-wanu k účasti na Světovém zdravotnickém shromáždění jako pozorovatele“ do programu shromáždění. Je to šestý rok po sobě, kdy WHO zamítla návrh související s Tchaj-wanem, což plně ukazuje, že zásada jedné Číny je všeobecným konsensem mezinárodního společenství a nelze ji zpochybnit.

 

https://czech.cri.cn/communication/3888/20220524/758925.html

 

Vůdce KLDR se zúčastnil pohřbu maršála Hjon Čchol He

Kim Čong Un se zúčastnil pohřbu maršála Korejské lidové armády Hjon Čchol He, který údajně sehrál podstatnou roli při přípravě jeho přípravě na vrcholnou funkci poté, co zemřel jeho otec Kim Čong Il.

 

https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/kldr-kim-cong-un-pohreb-koronavirus-marsal-mentor.A220523_163119_zahranicni_jhr

https://www.kldr.info/2022/05/23/statni-pohreb-soudruha-hjon-cchol-he/

 

Latinská Amerika

 

Světový kongres překladatelů se bude konat na Kubě

 

Od 1. do 3. června bude západokubánská provincie Matanzas hostit XXII. světový kongres Mezinárodní federace překladatelů. Události, kterou bude poprvé hostit latinskoamerická země, se zúčastní 400 účastníků a 85 vystupujících z 50 zemí.

Setkání se bude řídit heslem Svět bez bariér: jazykoví profesionálové ve službách kultury, porozumění mezi národy a trvalého míru, uvádí se v poznámce zveřejněné Kubánskou asociací překladatelů a tlumočníků (ACTI).

https://www-granma-cu.translate.goog/cuba/2022-05-24/realizaran-en-cuba-congreso-mundial-de-traductores-24-05-2022-09-05-47?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=cs

 

Kuba hlásí 31 pozitivních případů COVID-19

 

K 23. květnu je přijato celkem 1395 pacientů, 1133 podezřelých, 21 pod dohledem a 241 potvrzených jako aktivních.

Na COVID-19 bylo toho dne odebráno celkem 3 273 vzorků ke sledování a pozitivních bylo 31. V zemi se za celou dobu pandemie nashromáždilo 13 832 248 odebraných vzorků a 1 105 047 pozitivních.

Z celkového počtu případů (31): 25 bylo kontaktů potvrzených případů, 0 se zdrojem infekce v zahraničí a 6 bez specifikovaného zdroje infekce. Z 31 diagnostikovaných případů bylo 15 žen a 16 mužů.

https://www-granma-cu.translate.goog/informacion-minsap/2022-05-24/ministerio-de-salud-publica-cuba-reporta-31-casos-positivos-de-covid-19?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=cs

 

Kuba zvládla COVID-19 především díky svému systému sociální spravedlnosti

 

Kubánský ministr veřejného zdraví se v rámci své agendy na 75. světovém zdravotnickém shromáždění zúčastnil podpisu memoranda o porozumění s Maltskou republikou, které zahrnuje poskytování lékařských služeb a školení mladých odborníků.

“Kontrola COVID-19 (na Kubě) byla umožněna díky systému sociální spravedlnosti, který staví člověka do středu svých politik, organizované společnosti s lidovou účastí, spolu s existencí vědeckých systémů a zdraví,” zdůraznil kubánský ministr veřejného zdraví José Angel Portal Miranda ve svém projevu na 75. Světovém zdravotnickém shromáždění, kterému předsedal generální tajemník OSN António Guterres.

Zejména vyzdvihl roli internacionalismu, kterou si revoluce v oblasti zdravotní péče udržela přesně 59 let: „Uprostřed kampaní na diskreditaci a bránění kubánské lékařské spolupráci podporujeme boj proti COVID-19 ve 42 zemích s 58 specializovanými brigádami Henry Reeve, jejichž členové se připojili k více než 28 000 zdravotníků, kteří pracovali v 59 zemích.

 

https://www-granma-cu.translate.goog/mundo/2022-05-24/cuba-controlo-la-covid-19-gracias-sobre-todo-a-su-sistema-de-justicia-social-24-05-2022-01-05-02?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=cs

 

Kuba pracuje na vytvoření protokolu proti opičím neštovicím

 

V současné době neexistuje žádná léčba, specifická vakcína proti opičím neštovicím, i když se vyhodnocuje možnost, že některé retroviry a další léky mohou být účinné.

Vzhledem k rostoucímu rozšíření takzvaných opičích neštovic ve větším počtu zemí Kuba pracuje na tom, aby byl připraven protokol pro diagnostiku a léčbu této nemoci a zároveň posiluje epidemiologický dozor na všech hraničních přechodech, zejména u lidí z národů s přítomností viru, řekl Dr. Francisco Durán García, národní ředitel epidemiologie ministerstva veřejného zdraví.

Renomovaný odborník ve svém obvyklém pondělním televizním vystoupení uvedl, že do té doby bylo hlášeno 96 případů v tuctu zemí, včetně Španělska (má největší počet pacientů), Spojeného království, Itálie, Francie, Německa, Portugalska a Belgie.

 

https://www-granma-cu.translate.goog/cuba/2022-05-24/cuba-trabaja-para-crear-protocolo-contra-la-viruela-del-mono-24-05-2022-00-05-50?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=cs

 

Írán bude první zemí vyrábějící kubánskou vakcínu proti covidu v zahraničí

 

Produkce závodu na výrobu vakcín proti COVID-19 s názvem PastoCorona v Íránu činí tuto zemi první, která průmyslově vyrábí jeden z kubánských imunogenů proti SARS-COV-2, podle příspěvku na Twitteru Finlay Vaccine Institute (IFV), který dosáhla dohody o převedení technologie, kterou jeho vědci vyvinuli k vytvoření vakcíny Soberana 02, do Pasteurova institutu.

Otevření zařízení se uskutečnilo v rámci XVIII. zasedání Mezivládní komise Kuba-Írán, 15. května, za účasti místopředsedy vlády Ricarda Cabrisase a íránského ministra zdravotnictví Bahrama Einollahiho na Twitteru rovněž informoval kubánský farmaceutický stát. skupina podniků, BioCubaFarma.

IFV poznamenal, že Soberana 02 – první konjugovaná vakcína proti COVID-19 na celém světě – bude v Íránu prodávána pod názvem PastuCovac.

 

https://en.granma.cu/mundo/2022-05-23/iran-will-be-the-first-country-to-produce-cuban-anti-covid-vaccine-abroad

 

MADURO ODMÍTL ÚTOKY NA ENERGETICKÝ SYSTÉM VENEZUELY

 

Venezuelský prezident Nicolás Maduro toto pondělí odsoudil další útok proti národnímu energetickému systému, tentokrát proti hydroelektrickému komplexu Guri ve státě Bolívar, který utrpěl dvě sabotáže. Prezident uvedl, že útoky se zaměřují na rafinérie a výrobce energie v zemi poté, co tento víkend proběhl útok na rafinerii El Palito v Puerto Cabello ve státě Carabobo a další útok na rafinerii Cardón v Punto Fijo, stát Falcón.

 

SUSPENDOVÁNÍ PŘEDSEDY EKVÁDORSKÉHO SOUDU V PŘÍPADĚ CORREA

 

V Ekvádoru Soudní rada, řídící orgán soudnictví, suspendovala předsedu Národního soudního dvora Ivána Saquicela na základě obvinění ze „závažných trestných činů“ za údajné zdržování žádosti o vydání bývalého prezidenta Rafaela Correy (2007–2017). . Preventivním opatřením je pozastavení na 90 dní. V rámci soudního procesu sociálních vůdců v této zemi v předchozích dnech soud provinčního soudu Santa Elena zrušil habeas corpus udělený bývalému ekvádorskému viceprezidentovi Jorge Glasovi, který se vrátil do vězení.

 

USA zmírní sankce vůči Kubě

 

Spojené státy oznámily zmírnění sankcí vůči Kubě, které na tento karibský ostrov uvalil bývalý americký prezident Donald Trump. Administrativa současného šéfa Bílého domu Joea Bidena chce zmírnit omezení pro cestování nebo remitence, tedy peněžní převody od Kubánců z USA jejich rodinám na ostrově. Zrychlí se také vyřizování amerických víz pro Kubánce.

Jeden z představitelů Bidenovy vlády stanici CBS News řekl, že bude zpřístupněno více charterových a komerčních letů do Havany, rozšíří se konzulární služby USA na ostrově a budou obnoveny programy pro slučování rodin. Uvolnění sankcí bude například znamenat zrušení limitu pro rodinné remitence, migranti dříve nesměli příbuzným na Kubu posílat více než 1000 dolarů (přes 23 600 korun) každé tři měsíce, píše BBC.

 

http://www.nasepravda.cz/zpravodajstvi/ze-sveta/usa-zmirni-sankce-vuci-kube/

 

Latinská Amerika nechce novou studenou válku

 

„Mezi Spojenými státy a Čínou probíhá rostoucí a komplexní soutěž: soutěž mezi málo konkurenceschopným americkým kapitalismem, kterému dominují finance, a vysoce konkurenceschopným čínským kapitalistickým systémem, který je řízen státem, mezi upadající hegemonickou mocností a nehegemonickou mocností, mezi polarizovanou a erodující demokracií a autoritářským režimem, který čelí novým a kritickým zkouškám, jako jsou demografické výzvy, environmentální problémy, pomalejší růst a politické reformy,“ tvrdí Juan Gabriel Tokatlian v článku pro Americas Quarterly. „To jsou však sotva dostatečné důvody k tomu, abychom opět předpokládali, že se svět rozdělí na dvě části,“ uvádí dále.

„I přes tyto rozdíly se však historie může v některých ohledech opakovat. Stejně jako během konfrontace ve 20. století se zdá, že Spojené státy jsou opět v pokušení přenést své rostoucí vnitřní a mezinárodní potíže na periferii a uvalit náklady a břemena takového soupeření na jiné země,“ míní autor.

 

Omezená suverenita Jižní Ameriky

 

Podle Tokatliana „studená válka prohloubila mnohé negativní trendy v regionu a vytvořila spoustu nových problémů“. Došlo zde „k prosazení omezené suverenity: země v regionu před kubánskou revolucí a po ní nemohly samostatně provádět zásadní rozměry své vnitřní a vnější politiky, pokud se nějakým způsobem dotýkaly zájmů USA nebo pokud američtí manažeři národní bezpečnosti vnímali tyto politiky jako možné příležitosti pro vměšování Sovětského svazu.“ Ze strany Washingtonu docházelo „prostřednictvím nátlakové politiky k prosazování nebo podpoře vojenských převratů“. Někdy ovšem „USA použily přímou sílu, jako na Kubě (1961), v Dominikánské republice (1965), Grenadě (1983) a Panamě (1989), v kombinaci se sankcemi (např. desetiletí trvající kubánské embargo)…“

Tokatlian konstatuje, že „zkušenosti Latinské Ameriky a Karibiku se studenou válkou byly katastrofální: více autoritářství, masivní porušování lidských práv a nakonec přechod k demokraciím s nízkou intenzitou; ztracené příležitosti v oblasti blahobytu, rozvoje a diverzifikace; nevyvážené občansko-vojenské vztahy; rostoucí migrace směrem na sever a mnoho dalších důsledků“.

„Dnešní Latinská Amerika, která je silně postižena sociální nestabilitou, politickou polarizací, zhoršující se hospodářskou situací a diplomatickou roztříštěností, nechce být bojištěm nové studené války. Nutností je diplomatická snaha usilující o rovnovážnou pozici mezi Washingtonem a Pekingem,“ upozorňuje vědec.

„Peking představuje pro Spojené státy vážnou výzvu právě proto, že jeho mocenská projekce v Latinské Americe je založena na materiálních prostředcích, nikoli na politických dogmatech, zatímco Washington se zřejmě vrací k postojům, stylům a taktikám minulosti.“

 

https://casopisargument.cz/?p=42760

 

 

Z domova

 

Výročí atentátu na Heydricha

 

V roce 2022 si připomínáme výročí 80 let od vojenské operace, která minimálně pro Československo zásadně změnila chod druhé světové války – operace Anthropoid.

K odkazu výsadkářů je připraven bohatý program ve dnech 27. – 28. 5., včetně vzpomínkového aktu, rekonstrukce atentátu, doprovodného kulturního programu, a to jak v Praze, tak v Panenských Břežanech, kde bude mj. zpřístupněn i dolní zámek, kde Heydrich s rodinou bydlel a odkud v osudný den vyjel automobilem, v němž se stal terčem atentátu.

Jen okrajově zaznívalo v souvislosti s výročím atentátu konstatování skutečnosti, že jeho provedení znamenalo obrovské ztráty pro domácí odboj, který postihly následné bestiální represe. Mezi zatčenými v důsledku domovních prohlídek po atentátu byl i vedoucí II. ilegálního ÚV KSČ Jan Zika, jeden z nejpřednějších organizátorů protifašistického odboje v protektorátu. 15. června 1942 zemřel na následky zranění při pokusu o útěk před zatčením a následného mučení. V souvislosti s obviněním za napomáhání atentátníkům bylo popraveno asi 800 osob.

 

https://dvojka.rozhlas.cz/kolik-zivotu-nakonec-stala-operace-anthropoid-uctovani-s-heydrichem-7462741

 

Sdružení CZ.NIC přestalo blokovat dezinformační weby

Internetové sdružení CZ.NIC ve středu odblokuje osm dezinformačních webů, jejichž domény znepřístupnilo 25. února v souvislosti s válkou na Ukrajině. Weby již nepředstavují hrozbu, mimo jiné kvůli očekávanému poklesu návštěvnosti. Uvedl to mluvčí sdružení Vilém Sládek.

 

https://www.novinky.cz/internet-a-pc/clanek/aeronet-se-vrati-sdruzeni-cz-nic-prestane-blokovat-dezinformacni-weby-40398006

 

Připravila redakce KOMINTERNet-Dialogu.

Uzávěrka 26. 5. 2022 ve 20:00.