Skip to content

Panorama – 1.-2. týden

Situace v Kazachstánu zůstává nadále nepřehledná. Ačkoli hodně komentátorů se přiklání k tomu, že jde jen o další z řady tzv. „barevných revolucí“, mnoho komunistických i dalších pokrokových stran i dalších organizací jako Světová odborová federace se postavilo za prohlášení Socialistického hnutí Kazachstánu, že základem je lidová a dělnická revolta v reakci na zhoršující se společenskou situaci v zemi, a vyjadřuje lidu a pracujícím Kazachstánu solidaritu v probíhajícím třídním boji. Probíhají stávky, nejvýznamnější v těžařském průmyslu.

(Více v samostatném článku – Protesty v Kazachstánu.)

 

*

Silně vyhrocená je situace na východě Ukrajiny. Mezi NATO a Ruskem nedošlo k dohodě, když Atlantická aliance stále odmítá základní podmínku Ruska, že se NATO nerozšíří na východ tím, že přijme Ukrajinu za svého člena. Zprávy z 12. ledna ukazují, že vyjednávání uvízla ve slepé uličce. Ve vyhroceném vzájemném zastrašování imperialistických velmocí ve sporu o sféry vlivu, ale při pohledu na mapu rozmístění amerických základen, kde NATO je jen prodloužená ruka USA, je cíl zřejmý – i když Ukrajina je zřejmě obětním beránkem obou stran a především obyvatelé Luganska i Doněcka žijí dál ve strachu. Ukrajinu vojensky nedávno podpořila Kanada; po misi provádějící výcvik ukrajinských jednotek byla do ukrajinských vod přesunuta blíže nespecifikovaná kanadská válečná loď a ve hře je přesun několika kanadských stíhaček ze země ze základny v Rumunsku (kde je celkem 18 kanadských stíhaček v rámci NATO).

 

*

 

Významnou smlouvu připravuje vláda sousedního Slovenska – poskytnutí dvou slovenských letišť – Malacky-Kuchyňa a Sliač – vojenským silám USA (nikoli NATO, ale USA) zdarma na nejméně 10 let. Podle připravované smlouvy mají provoz letišť kompletně zajišťovat Američané vlastními silami a ve vlastní režii. Pokud bude schválena vládou, musí ji ještě ratifikovat slovenský parlament. Znamenalo by to zvýšení rizika použití zbraní u východní hranice ČR a omezení svrchovanosti Slovenska, neboť smlouva, tak jak je navržena, nadřazuje smluvní podmínky zákonům Slovenské republiky. Něco podobného, i když zatím víc potichu, se připravuje i v ČR – začínají se objevovat zprávy o pronájmu letiště Ostrava-Mošnov, taktéž silám Spojených států amerických.

 

*

Stručně: V programovém prohlášení nové německé vlády je odstavec o snaze vytvořit evropský federální stát podle vzoru – a pod nadvládou – Spolkové republiky Německo. Zatím mají souhlas oficiálních představitelů Itálie a Francie.

Nová verze CAP (Společné zemědělské politiky) EU je stejný podvod jako dřív – dotace EU zemědělcům ještě víc znevýhodní drobné pěstitele a producenty, nehledě na to, že jen asi 25 % dotací půjde na skutečně ekologické projekty. Prodělají nejen zemědělci ze zemí východního bloku, ale i z dalších okrajových zemí EU jako Portugalsko nebo Irsko. Se souhlasem Evropského parlamentu.

Eurounijní daňoví poplatníci vydají v roce 2022 2,063 mld. euro na provoz Evropského parlamentu. Správa Komise EU spolyká 3,724 mld. Euro. Jen EP vykazuje nárůst pracovních pozic o 142 a o 180 externích spolupracovníků.

EU navrhuje vytvoření společné vojenské síly s počtem až 5 000 vojáků. Schválit se má na summitu v březnu a má se týkat všech členských států, včetně neutrálních (!).

Po odchodu amerických jednotek z Afghánistánu, v důsledku Bidenových sankcí, propuká v Afghánistánu hlad. Podle zprávy měsíčníku Jacobin trpí nedostatkem jídla 23 milionů Afghánců (z celkových 39 mil. obyv.). Přibližně milionu afghánských dětí hrozí smrt v důsledku podvýživy. Biden též nechal zmrazit majetky afghánské vlády v cizině, což v zemi doslova ochromilo ekonomiku.

Od 22. listopadu stávkují v Jižní Africe pracovníci potravinářství a přidružených služeb proti podmínkám v Izraelem vlastněném gigantu Clover. Stávkující mají podporu SOF a různých levicových politických a společenských organizací. Požadují znárodnění koncernu. Požadavek vznikl proto, že firma místo dodávek na jihoafrický trh se snaží dodávat mléčné výrobky do Izraele.

 

*

Dále k událostem za toto období:

Pár slov k novoročnímu projevu novopečeného předsedy vlády