Skip to content

PAME (Řecko): Bojovný protest zaměstnanců ve zdravotnictví napaden policií

V pátek 18. února protestovaly v mnoha městech po celém Řecku tisíce pracovníků ve zdravotnictví a v zdravotnických zařízeních a odsoudily pokus vlády snížit jejich platy. Z kategorie nebezpečných a nezdravých profesí (BAE) byli vyřazeni pracovníci, kteří byli v první linii boje proti pandemii, uklízečky škol, sanitační pracovníci obcí, pracovníci nemocnic a další, což bude mít za následek výrazné snížení jejich měsíčních platů a také vliv na jejich pracovní podmínky a bezpečnost a ochranu zdraví při práci.

Během masivního protestu v centru Atén vyslala vláda proti „hrdinům boje proti pandemii“ pořádkovou policii. Policejní síly proti pokojnému protestu násilně zaútočily také pomocí slzného plynu a bleskových granátů. Při demonstraci síly zaútočila pořádková policie znovu o hodinu později, když se zástupci dělníků měli setkat s vládou. Dělnická delegace na protest opustila schůzi a vyzvala k nové, masivní a militantní reakci na plány vlády.

 

Odborové sdružení Čech, Moravy a Slezska, česká členská organizace Světové odborové federace a partnerská organizace řeckých militantních odborů PAME, podporuje požadavky řeckých pracujících a protestuje proti používání násilí proti protestujícím zaměstnancům ze strany řecké vlády, která je pouze nástrojem kapitálu namířeným proti pracující třídě.