Skip to content

P o t k a N [ Pár Odborářských Tlachů, Klepů A Novinek ] I/2022

pro členy a příznivce odborů v ČR i jinde

aneb o čem se jinde nedočtete

 

»žijeme v naději a pracujeme tvrdě« (heslo skotských socialistů)

Více na http://www.wftucentral.org 

* * * * * * *

Přátelé, především vám přeji hodně zdraví a síly v novém roce, ať vás i nadále provází trpělivost, vzájemné pochopení, empatie, upřímné vztahy a solidarita. Časy se dnes mění spíš k horšímu, ale je jen otázkou času, kdy se kyvadlo opět neúprosně vychýlí ve prospěch nás, obyčejných lidí.

 

Srdečně

Vláďa Sedláček

* * * * * *

Solidarita SOF s kazachstánským lidem

Světová odborová federace vyjadřuje internacionalistickou solidaritu s dělnickou třídou a lidem Kazachstánu a odsuzuje násilí státu a zaměstnavatelů proti demonstracím, jež stály život stovek demonstrantů.

Je zřejmé, že tučné bohatství přinášející kazachstánské surovinové zdroje, jeho geostrategická poloha a existence kosmodromu Bajkonur vzbudily zájem imperialistů a nadnárodních kartelů.

Bohatství země je drancováno monopoly a oligarchy, kteří udržují lid v chudobě a bídě. Dělníci vyšli do ulic proti chudobě, prudce rostoucím životním nákladům a nezaměstnanosti. Skutečný problém přežití donutil lidové masy protestovat. Tyto problémy jsou způsobeny protilidovou politikou kazašských vlád a protidělnickými praktikami nadnárodních společností, které v kombinaci s všeobecnou vlnou privatizací vyrabovaly velké bohatství země. Stojíme na straně těch, kteří bojují za emancipaci dělnické třídy proti kapitalistickému vykořisťování.

 

Sekretariát SOF 10. ledna 2022

* * * * * *

Libanon: Stávka svazu silniční dopravy v Libanonu (18. 1. 2022)

 

Na pozvání Federace pozemní dopravy v Libanonu a za podpory Všeobecného odborového svazu uskutečnily tisíce řidičů den hněvu napříč všemi oblastmi Libanonu.

Tam, kde byly oblasti odříznuty uzavřením hlavních silnic uvnitř hlavního města Bejrútu a všech správních celků cisternami, nákladními automobily a velkými i malými taxíky na protest proti neschopnosti vlády realizovat předchozí dohodu s odborovým svazem, pohrozili, že pokud se krize nevyřeší a jejich požadavky nebudou splněny, podniknou ostřejší kroky.

Účastníci protestů požadovali, aby stát jednal rychle a našel řešení krize, kterou občané už nemohou vystát.

 

* * * * * *

 

SOF na straně etiopského lidu

 

Humanitární organizace zastavily humanitární úsilí po posledním náletu v etiopské oblasti Tigray. Útok údajně zabil civilisty v táboře pro vysídlené lidi. Zastavení operací pomoci v Tigray následuje po hladomoru z července 2021.

Není náhodou, že oblast je jedním z nejmocnějších průmyslových středisek země bohaté na zemědělské produkty a další přírodní zdroje. Konflikty, které ovlivňují životy tisíců pracujících v oblasti, plynou ze soupeření, v nichž monopoly využijí bohatství země ke svým ziskům. Přibližně 110 milionů obyvatel zároveň patří k nejchudším na světě a jsou zbaveni práva na důstojný život a práci.

Pracující a šířeji obyvatelé Etiopie jsou ti, kteří se musí těšit z bohatství své země, aby pokryli všechny své současné potřeby. SOF podporuje dělníky a obyčejné obyvatele Etiopie a vyzývá je, aby zorganizovali svůj boj za ochranu a zlepšení svých životů a životů svých rodin.

Světová federace odborových svazů je pevně přesvědčena, že zdroje každé země patří liddu. Vyzýváme národy země a všechny odborové organizace světa, aby zintenzivnily svůj boj proti imperialistickým intervencím pro svět bez vykořisťování, pro svět, kde pracující budou skutečnými vlastníky půdy a jejích zdrojů.

Sekretariát SOF 10. ledna 2022

* * * * * *

 

SOF stojí na straně učitelů v Zimbabwe

 

Světová odborová federace, zastupující 105 milionů dělníků, kteří pracují a bojují ve 133 zemích po celém světě, potvrzuje solidaritu s učiteli v Zimbabwe, s odborovým svazem Amalgamated Rural Teachers Union of Zimbabwe (ARTUZ; Svaz sdružených venkovských učitelů), který je členem SOF, a s dělnickou třídou v zemi.

Včera (12. 1.) uspořádali učitelé protest v budově Národního úřadu sociálního zabezpečení na okraj zasedání Společné národní vyjednávací rady a požadovali oživení třídy a zaplacení 540 USD, aby se učitelé mohli vrátit do třídy.

Jejich protest se zabýval násilím a zadržením předsedy ARTUZ Oberta Masaraureho. Jako světové radikální odborové hnutí takové praktiky odsuzujeme a požadujeme dodržování odborových a demokratických práv a svobod i ochranu a okamžité propuštění našich kolegů.

Učitelé v Zimbabwe dlouhodobě bojují za svá práva, za důstojný plat, bezpečné pracovní podmínky a zlepšení vzdělávacího systému pro své studenty. Znovu zdůrazňujeme svou podporu a solidaritu a připojujeme svůj hlas k jejich pro splnění jejich spravedlivých požadavků.

 

Sekretariát SOF 13. ledna 2022

 

* * * * * *

 

Labouristy navržená mimořádná daň windfall tax má smysl – ale dlouhodobým řešením je znárodnění energetiky

 

Obvykle se přímými politickými rozhodnutími v tomto odborářském periodiku nezabývám, ale prudký nárůst cen energie nás trápí všechny, přinejmenším napříč Evropou. Redakční sloupek britského deníku Morning Star navrhuje dlouhodobé řešení. Přesto je pozoruhodný i první krok britského parlamentu – návrh uplatnit tzv. „windfall tax“ (daň z neočekávaného zisku), již britské zákony umožňují uplatnit vůči subjektům, jejichž zisk je parlamentem uznán za nepřiměřený nebo přehnaný. Možno uplatnit bez ohledu na to, kdo je vlastník a zda sídlí v Británii či jinde. Což samo o sobě je pozoruhodné a výrazně odlišné od praxe v České republice, kde firmy sídlící mimo zemi platí daně výhradně v zahraničí. (pozn. VS) 

Požadavek Labouristů na daň windfall tax vůči výrobcům k vyřešení prudce rostoucích účty za energie správně staví krizi životních nákladů na první místo politické agendy.

Opozice by mohla poděkovat okolnosti, která minulý týden ve středu poslala jejího vůdce sira Keira Starmera do sebeizolace a umožnila kolegům, aby po jeho bizarně odtrženém projevu v Birminghamu, o němž se předevčírem téměř nezmínil, přehodili pozornost zpět na překotnou inflaci a stagnující mzdy.

Od té doby labouristé tepou do neúnosných důsledků růstu cen energií v současném měřítku. Ceny plynu za teplo do konce roku 2021 ve výši 4,50 liber byly devětkrát vyšší než na začátku tohoto roku.

Ofgem zvýšil cenový strop o 13 procent ještě v říjnu a odborníci varují, že v dubnu může být zdvojnásoben na téměř 2000 liber ročně. Miliony domácností si tento růst nebudou moci dovolit. Lidé přijdou o své domovy a během zimy zemře více lidí.

Ve Westminsteru (Britském národním parlamentu) někomu náhle došlo, jak je to vážné. V Otázkách předsedy vlády z minulého týdne se objevila ojedinělá jednomyslnost mezi ne-toryovskými (opozice vůči konzervativcům; pozn. překl.) stranami, když labouristé, Skotská národní strana a Liberální demokraté bušili do Borise Johnsona ohledně životních nákladů.

Konzervativní poslanci také podnikají manévry, přičemž podporují některé návrhy labouristů na snížení DPH na účty za pohonné hmoty. Johnson se snahou uvést labouristy do rozpaků poukazem na to, že v rámci EU by to bylo nemožné, z toho jen tak nedostane: nevysvětluje, proč to neudělá.

Nedostatek odpovědí vlády je zřejmý. Johnson se chabě snaží nasadit starý trik “rozděl a panuj”, tak milovaný jeho stranou, a tvrdí, že krácení DPH je nevhodné, protože by mohlo pomoci i těm, kdo jsou na tom lépe: což není argument vzhledem k tomu, že DPH je vždy regresivní daň, která nejtvrději dopadá na ty nejchudší.

Kwasi Kwarteng (britský ministr obchodu, energetiky a průmyslu) uspořádal několik kol „nouzových rozhovorů“ s energetickými společnostmi, aniž by předložil cokoli, co by zvýšení pravděpodobně zastavilo či dokonce omezilo.

Ministr školství Nadhim Zahawi se pustil do neočekávaného daňového návrhu stínové kancléřky Rachel Reevesové, ale jeho prosba, abychom si ušetřili myšlenky na „ropné a plynárenské společnosti, které se už teď potýkají s problémy“, pravděpodobně nebude brát za srdce, zejména s ohledem na jeho vlastní minulost manažera ropného průmyslu.

Severomořští těžaři ropy a plynu ve skutečnosti sledují téměř rekordní zisky: prudký nárůst cen plynu na globálních trzích neznamená, že by za těžbu ropy platili více než dříve.

Expert na průmysl Wood MacKenzie očekává, že vykážou největší zisky od krachu bankéřů v letošním finančním roce. Neočekávaná daň z této nezasloužené odměny za pomoc domácnostem s jejich účty za palivo je více než oprávněná.

Ale dělnické hnutí musí jít ještě dál, i kdyby labouristé ve Westminsteru dál nezašli. Nárůst cen energií je výsledkem tržního šílenství: miliony lidí čelí nouzi, protože cena plynu prudce stoupá ve stejnou dobu, kdy zisky britských producentů plynu letí střechou, protože jejich náklady zůstávají stejné, což nedává smysl.

Jde o znárodnění energetického sektoru, ať už to labouristé udělají, nebo ne.

Víme, že někteří labouristé v přední lavici – například stínový ministr pro změnu klimatu Ed Miliband – upřednostňují veřejné vlastnictví sektorového klíče k jakémukoli zelenému přenosu, což je věc, kterou společnosti, jejichž zdrojem zisku je těžba fosilních paliv, nemohou nejlépe realizovat.

Víme, že znárodnění podporuje většina veřejnosti. A víme, že by to umožnilo vládě chránit veřejnost před rychlým růstem cen a zároveň investovat do řádné izolace a obnovitelných zdrojů, aby tento sektor obnovila na udržitelných linkách.

V těchto otázkách lze vyvinout tlak. Vláda je slabá.

 

Redakční sloupek deníku The Morning Star, 10. ledna 2022

 

* * * * * *

PAME odsuzuje novou demolici domů Palestinců Izraelem

 

Ve středu 19. ledna dopoledne izraelské bezpečnostní složky opět daly vyznamenání za barbarství a nelidskost. Po čtyřech letech opakovaného úsilí se jim „podařilo“ zbourat dům palestinské rodiny žijící ve čtvrti Šajch Džaráh ve Východním Jeruzalémě.

Demolice domu palestinské rodiny ozbrojenou izraelskou okupační armádou znovu odhaluje pokrytectví imperialistických center a vlád zemí, které pokračují v politice údajně stejného metru a staví útočníka na roveň oběti.

Vražedný stát Izrael pokračuje v barbarské politice osad, vysídlování palestinského lidu, zatýkání a zabíjení Palestinců s otevřenou tolerancí a podporou USA-NATO-EU a řeckých vlád. V důsledku této podpory je každý den desítkám palestinských rodin vyhrožováno vystěhováním z jejich domovů, zejména v okrese Šajch Džaráh ve východním Jeruzalémě v rámci izraelské okupace a osídlování palestinské půdy.

PAME odsuzuje nové demolice domů Palestinců Izraelem ve Východním Jeruzalémě. Řecké odborové svazy, federace a Oblastní odborová střediska, jež se shromáždily s PAME, stojí za Palestinci v jejich boji za svobodnou, nezávislou Palestinu s hranicemi z roku 1967 s Východním Jeruzalémem jako hlavním městem.

 

Oficiální prohlášení PAME 19. ledna 2022

 

* * * * * *

USB-Italy: Stellantis -vyhazování a mzdové kočovnictví v kontinentálním rozsahu

 

Sledujeme s pozorností a obavami, co se děje v závodech Stellantis na národní i mezinárodní úrovni. Spojení PSA a FCA vítané vládami a odbory napojenými na CES jako CGIL, CISL a UIL. (Pokud vám Stellanis nic neříká, patří sem například automobilka v Kolíně; pozn. VS)

Ve skutečnosti, jak se dalo předpokládat, Stellantis inicioval těžkou restrukturalizaci mezinárodních rozměrů, s progresí a intenzitou, která se liší podle závodů 14 značek pohlcených nově zrozeným automobilovým koncernem.

Z různých zemí ve skutečnosti přicházejí potvrzení o snižování nákladů, uzavírání a přemisťování, slučování výroby, logistiky a výzkumných center, ale první bod se týká útoku na pracovní síly s propouštěním zaměstnanců především dočasných a externích společností.

Při příležitosti své návštěvy Itálie generální ředitel Carlos Tavares prohlásil, že výrobní náklady v italských závodech jsou vyšší než v jiných zemích, a ignoroval skutečnost, že mzdy v Itálii stagnují již 20 let a že většina zaměstnanců FCA je na odstupném.

Potvrzuje to i bojové komuniké CGT z francouzského Vesoulu, které odsuzuje rozhodnutí koncernu Stellantis-PSA propustit dočasné pracovníky a nahradit je interním personálem z francouzských pracovišť Mulhouse, Sochaux a asi 200 pracovníky z Melfi a Cassino.

Soudruzi CGT z Vesoulu správně hovoří o mzdovém kočovnictví, aby tak odsoudili skutečnost, že z Itálie se dnes stěhují do Francie, zítra kdoví kam, pracovníci v CIG.

Už se to stalo s dělníky z polských Gliwic, povolanými k montáži dodávek v Sevelu v Atesse, kde nahradili mnoho dočasných a smluvních dělníků.

Čelíme bezohledné řídící panské politice, která systematicky útočí na dělníky z řad dělníků využívající mzdový dumping a flexibilitu v domácím i nadnárodním měřítku.

Automobilový sektor a skupina Stellantis se připravují na restrukturalizaci, jejíž náklady budou přenášeny na dělnickou třídu propouštěním a pak na dělnickou třídu, která bude ze svých daní financovat technologické inovace spojené s elektrickým pohonem a omezením nákladů na suroviny.

USB, při odsouzení politiky Stellantis umožněné spoluvinnými vládami a podřízenými odbory, jako jsou ty napojené na CES (součást „žluté“ ETUC; pozn. VS), považuje za důležité pracovat na posílení a obraně dělníků ve Stellantis jak v Itálii, tak ve zbytku zemí.

 

USB

 

* * * * * *

PotkaN č. 1 roč. 3 (VodkaZ č. 28, roč. 10), © Vladimír Sedláček vladse21@gmail.com

Překlady VS, pokud není uvedeno jinak

na uvedené e-mailové adrese jsou na požádání k dispozici všechna starší čísla

Vyšlo 21. ledna 2022

Jakékoli kopírování a šíření uvedených materiálů je doporučeno a vítáno, jen prosím o uvádění zdroje.