Skip to content

Oživení paměti   

Členové a sympatizanti brněnského seskupení Společnosti česko-kubánského přátelství si připomněli v minulých dnech slovem i obrazem některé teroristické akce amerického imperialismu proti Kubánské republice. 

4. března 1960 došlo k teroristickému útoku na francouzský parník La Coubre zorganizovanému americkou CIA. V tento den byla výbuchem v havanském přístavu zničena  dvěma časovanými výbuchy nákladní loď při vykládce munice přivezené z Belgie pro povstaleckou armádu. Výbuch měl za následek 101 mrtvých, přes 200 zraněných a mnoho nezvěstných osob. Již den na to tzn. 5. března při organizované pietě Fidel Castro  poprvé použil hesla „Patria o muerte – Vlast nebo smrt“. Zde na smutečním shromáždění ve Staré Havaně vznikl i slavný snímek „Che Guevary“, pořízený kubánským fotografem Albertem Kordou. Až v r. 1977 se díky italskému tisku stal tento snímek ikonou revolucionářů po celém světě. 

    Operace „Pluto“ plán CIA na svržení revoluční vlády a fyzickou likvidací Fidela Castra schválený prezidentem Eisenhowerem v konečné fázi byl realizován invazí brigády 2506 a porážkou na pláži Girón. To tehdy 17. 4. 1961 přepadlo 1500 žoldáků vyzbrojených a vycvičených v USA Kubu ve Sviní zátoce / Playa Girón/. Zde došlo k přímému bojovému střetu a k první porážce imperialismu na americkém kontinentě. Spojeným státům nepomohlo k vítězství ani vybombardování 3 letišť dva dny před vyloděním, ba ani sestavená prozatímní vláda. Dnes silnici k pláži Girón zdobí pouze  176 pomníčků padlých kubánských bojovníků a muzeum Girón. Američané tehdy zajaté žoldáky vyplatili z vězení stroji, potravinami a dalšími specifikovanými požadavky Kuby. Pachuť teroristického přepadu visí ve vzduchu dodnes.   

Neúspěšně skončilo i 638 zaznamenaných pokusů o likvidaci Fidela Castra. 

     Neúspěšně skončil i útok na rybářskou vesnici Boca de Sama 12.10.1971. Střelbou z velkorážních kulometů zničili nebo poškodili záškodníci mnoho domů. Po odplutí zůstali na místě 2 mrtví a tehdy patnáctiletá Nancy Pavon zmrzačena. Morálku kubánského lidu se jim nepodařilo rozvrátit.   

     6. října 1976 bylo za letu zničeno nástražným výbušným systémem kubánské civilní letadlo. Explozí dvou bomb umístěných na palubě zajistili 2 Venezuelci  z nich hlavní organizátor byl Luis Posada Carriles. Výsledkem pádu letadla bylo 73 mrtvých. Mezi jinými zahynuli i členové juniorského národního týmu kubánských šermířů vracejících se z mistrovského zápolení ověnčených množstvím medailí. Osobně jsem několikrát s turisty z Čech a Slovenska navštívil v průběhu let 2010- 2015 skromné muzeum v městečku Las Tunas pořízené k památce zemřelých. Podíval jsem se tehdy i do tváří všech mladých zahynulých lidí a na jejich život zobrazený fotografiemi. Podíval jsem se i do vedlejší tělocvičny, kde strávili mnoho volného času při trénincích. Všem našim turistům bylo smutno. 

Telegraficky jsme na pořádané akci rozvedli i : 

  • operaci „Mangusta“ -plán na poškození kubánského hospodářství formou útoku na kubánská zařízení schválená prezidentem Kenedym  
  • operace  „Pedro Pan“ – šlo o exodus 14 tisíc dětí do USA, kde organizátorem byla katolická církev
  • bombové útoky na kubánské hotely v 90.letech organizované známým Posadou Carrilesem. Zůstal mrtvý italský turista Fabio Di Celmo- Dodnes jsou hlídané na Kubě  všechna turistická centra, včetně hotelů. 
  • teroristické akce proti učitelům alfabetizační kampaně začátkem 60. let. Zavražděn byl kromě jiných i Conrado Benítes. 
  • Teroristické akce organizace Alfa 66 organizující útoky proti Kubě z floridské Miami. 
  • Biologický terorismus- zanesení horečky Dengue a nemoci u hospodářských zvířat.

To jsou ta lidská práva v pojetí Spojených států. To je ta svoboda volby. Proto i terorista Luis Posada Carriles mohl v klidu dožít svůj život beztrestně v USA a na žádost Kuby o jeho vydání Spojené státy nereagovali.

Známou je historie „ Miamské pětky“  – pětice kubánských hrdinů, která byla  odsouzena v USA  k dvojnásobným trestům smrti a mnoholetým žalářům za to, že odhalovali v USA přípravy teroristických aktivit proti Kubě. Jen zásluhou celosvětového hnutí došlo k výměně pětky za špiona Grosse. Kdo se diví Kubě, že USA nevěří a že se brání?   

 

                                                                       Ing. Jozef Štofan, Brno