Skip to content

OSČMS: Kritika vládních dotací roste

V posledních týdnech se v elektronické poště Odborového sdružení Čech, Moravy a Slezska množí dopisy pracujících, kteří se nebojí prezentovat své názory ohledně současné nelehké situace občanů, obavy z hluboké hospodářské a sociální krize, i ta často oprávněně kritická stanoviska k dotacím ze strany populistické vlády, k rozdávání z peněz občanů. Není důvod, proč tyto názory tajit, především v čase, kdy je tolik prostoru věnováno skuhrajícím boháčům, ale kdy média ani nezavadila o názor těch, z jejichž kapes se tlumí manažerské chyby a neschopnost čelit podnikatelskému risku v době pandemie.

Pokládáme proto za vhodné zveřejnit část jednoho z řady kritických mailů, aby se čtenář mohl seznámit i s názory těch, kterých se dnes nikdo neptá, tedy zaměstnanců:

„… že se blíží ekonomická krize, to bylo jasné i bez covidu. Někdy mám pocit, že covid slouží jako zástěrka, krize typické pro kapitalismus mají hlavně jiné příčiny. Ptám se, proč teď dotujeme velké podniky, luxusní hotely a restaurace, proč stát dotuje hospody, které většinou šidily na daních a zaměstnávaly na černo, prázdné kavárničky, kde se akorát praly peníze nebo proboha fitness??? Co pak zbyde normálním občanům??? Všichni se drali do podnikání, nikdo nevěděl, že jde do risku??? Brát se líbí každému! Nejsem s tím, jak vláda populisticky každému rozdává, spokojen. Nakonec se podívejte, kolik dostávají majitelé obskurních zařízení a jak své problémy v době covidu musí řešit normální lidé. K čemu mi je, že dotuji restauraci, kde hlavní chod stál víc než tisícovku nebo nějakou posilovnu.  Potřebujeme toto opravdu tak nutně k životu??? Co budeme dotovat příště? Silikonová prsa paniček? Až krize opravdu udeří, projeví i ti, co teď skuhrají, že jejich nesmyslné podnikání prodělává, nějakou solidaritu??? Ti myslí vždy jen na sebe!“, píše v dopise Odborovému sdružení Čech, Moravy a Slezska pan Jaroslav P.

Jsme toho názoru, že by tyto a podobné názory pracujících neměly odeznít do ztracena. Zatímco se většina občanů chtě nechtě podřídila řadě obtěžujících omezení a zdravotní personál každodenně riskuje své zdraví i bezpečí svého okolí, média vyzdvihují demonstrace hospodských a fitnesstrenérů.

Předseda OS ČMS a poslanec Stanislav Grospič ohledně problematiky dotací sdělil:

„Chápu citlivost této problematiky a emoce, které dotace zvedají. Jsou oprávněné. Samozřejmě nesouhlasím s nekoncepční politikou dotací, s disproporcemi, které vyvolala. Nejsem pro to, aby občané platily kapitálu ztráty a neměly nic z jeho zisků. Ale tak je systém nastaven, žijeme v kapitalismu. I v tomto systému prosazujeme solidaritu, chápu pomoc drobným živnostníkům, ta je opodstatněná. Nemůžeme si dovolit nechat tyto lidi padnout, jsou jedněmi z nás. Dotovat velkokapitál je ale zločin. Nechce se mi věřit, že u velkých podniků neexistovaly scénáře pro dobu krize. Dotovat luxus, to považuji za zločin. Není nutné dlouze diskutovat, prost v čase krize, která dopadá na deset milionů našich občanů, se budeme muset s nepodstatným segmentem rozloučit. Typy podnikání, které byly jen o plnění individuálních snů, bohužel také v čase obecného ohrožení a obecných sociálních dopadů nemohou mít prioritu. Buďme střízliví a řešme především to nejpodstatnější: situaci pracujících a drobných živnostníků, jejichž podnikatelská činnost má reálnou náplň. Obecně bychom měli být především solidární se solidárními.“

 

Sekretariát  Odborového sdružení Čech, Moravy a Slezska (OSČMS)

http://stavkuj.cz