Skip to content

Obsazení Ottawy je ultrapravicový útok na pracující a na demokracii

Ottawa 10. února — Někteří lidé jsou přesvědčeni, že obsazení Ottawy je levicový, prodělnický fenomén, což ale sotva je názorem odborářů, společenských či profesních organizátorů, aktivistů a prvosledových pracovníků ve městě.

Obsazení vidíme, cítíme, slyšíme a prožíváme z první ruky, z terénu. Proto možná chápeme obsazení jinak: ne jako levicový fenomén a demokratické vyjádření, ale jako krajně pravicové hnutí rasistů, protestantských pánbíčářů, odpůrců odborů a konspiračně smýšlejících šílenců, inspirovaných a podporovaných lidmi jako Donald Trump, Ted Cruz nebo Elon Musk.

Jistě, nemusíte žít v Ottawě, abyste pochopili pravou podstatu obsazení (nebo, chcete-li, okupace; pozn. překl.). Ben Norton, který žije v Nikaragui, si nedělá iluze o tom, co je vlastně Occupy Ottawa (Obsaďte Ottawu). Ben Norton v posledních dnech tweetnul:

Vedení Rady Prvních (původních domorodých; pozn. překl.) národů: „První národy byly neúměrně postiženy pandemií… Kromě nebezpečných dezinformací o veřejném zdraví a bezpečnosti, konvoj také zesiluje nenávistné projevy a nebezpečné rasistické nálady.“

„Rasistický dvojí metr v policejní práci v této zemi se ukazuje naplno – kdyby tito demonstranti byli domorodci, policie by je v mžiku odstranila.“

www.ubcic.bc.ca (UBCIC – Svaz indiánských náčelníků Britské Kolumbie; pozn. překl.)

Odborová organizace Teamsters Canada obsazení odmítá a Covid-19 nazývá skutečným nepřítelem řidičů kamionů.

Místní aktivista Pierre LeBlanc nedávno napsal Mattu Taibbimu, který napsal podstrčený článek popisující okupaci jako Ceauşescu Moment (Ceauşescuovo hnutí ) kanadského premiéra Justina Trudeaua. V odopovědi Taibbimu efektivně zhodnotil, proč je obsazení Ottawy protidělnický, ultrapravicový fenomén:

Drahý Matte,

Pravidelně Vás čtu a velká část Vašich spisů mi připadá poučná. Tentokrát jste to přehnal s vykresleným efektem. Pokus spojit Trudeaua s Ceausescem byl ve své nejhorší podobě hrubou, neopodstatněnou nadsázkou. A vážně to nahlodává Vaši důvěryhodnost.

Bidenem, Clintony a Trudeauem pohrdám stejně jako Vy a často jsem to ve svých spisech říkal, ale Vy naprosto překrucujete, co se tady děje.

To, co se děje tady v Ottawě a jinde v Kanadě, je plnohodnotný útok na Kanaďany organizovanými kádry extrémních, fundamentalistických, pravicových evangelíků, nedávno nebo násilně penzionovaných členů RCMP (Královská kanadská zvláštní policie; pozn. překl.) a dalších policistů, jednoho z Trumpových poradců a celé řady kanadských a amerických konzervativců a pravicových extrémistů. Z velké části financovaný americkými takzvanými dárci a vybičovaný Fox News a mnoha dalšími. To, že byste si s nimi měli spojovat své dobré jméno, je bolestné zklamání.

Za prvé, nejde o protest kamioňáků. Jde o plánované povstání, verzi barevných revolucí ne nepodobných tomu, co se dělo na Ukrajině, v Gruzii a Bolívii, a probíhajících pokusů o státní převraty ve Venezuele, Nikaragui, na Kubě, v Peru, v Chile a mnoha dalších zemích po celém světě, a o obranu a propagaci izraelského apartheidu. Stejně jako pokusu o směšné politické a ekonomické přiškrcení Ruska a Číny.

Skutečných kamioňáků, kteří se denně živí překračováním hranic, je málo a jsou daleko od sebe. Tato okupace skutečně hluboce poškozuje je i jejich rodiny – budou dlouho degradováni tímto cynickým únosem jejich dobrého jména a profese. Dokonce i při blokádě mostu Ambassador je do této blokády zapojeno jen 5 kamionů. Zbytek jsou titíž lidé, kteří už přes 2 roky napadají zdravotní sestry, lékaře a další zdravotníky před nemocnicemi a kteří najednou zjistili, že používat jejich nadýchané půltunové hračky, 4X4, SUV a traktory jako zbraně je velmi účinné. Podobně jako Kissinger a Pinochet zorganizovali v roce 1973 v Chile okrajové řidiče kamionů, aby svrhli Allendeho.

Kádry, které to vedou, pocházejí z kanadských rasistických extrémistů (seznam znáte) napojených na bývalé důstojníky RCMP (poslední iterace (bakšiš) mluvčího je ex-RCMP). Jsou zalezlí v luxusu ottawského hotelu s jedním z Trumpových poradců, napojeni na další yahoos (násilnické bytosti, pojmenované podle kreatur ze Swiftova románu Guliverovy cesty; pozn. překl.)  amerického oligarchistického/miliardářského klubu (Elon Musk atd. a vojenské komplexy agentů hlubokého státu). Společně mají velké zkušenosti se sabotážemi, uměle vytvářející infrastrukturu a ekonomickou patálii, aby srazili společnost na kolena a šlehající nespokojené a naivní občany jako své filmové komparsisty, černokošiláče a pěšáky.

Ale tohle všechno jistě víš, Matte; jsi student kapitalistické/imperialistické/fašistické historie. Co nechápu, je, co tě motivuje k takovým žvástům. Pokud to není nějaká nihilistická touha nahradit kanadský kapitalistický, rasistický, kolonialistický systém jakýmkoliv způsobem, i kdyby to znamenalo vytvořit ještě fašističtější stát.

Buď jsi naivní, snažíš se upoutat pozornost, nebo jsi klasický rozvraceč, důsledky a masivní utrpení ať jdou k čertu.

Pierre LeBlanc

Šílená krajně pravicová Lidová strana stojí neochvějně, pevně za obsazením, stejně jako prozatímní lídr a pravděpodobný budoucí lídr tamní Konzervativní strany. Kdy se protiodborářské, pro-podnikatelské, sociálně konzervativní strany přiklonily k autentickému, pro-dělnickému, levicovému hnutí?

Ottawská policie neudělala nic pro osvobození města, raději se vyhnula konfrontaci a poflakování s okupanty, nebo se jim vyhnula úplně. Šéf městské policie Peter Sloly je nekonečným zdrojem výmluv, proč on a jeho strážníci nemohou jednat. Hned na začátku prohlásil, že „možná neexistuje žádné policejní řešení“. Šéfova nečinnost vedla k výzvám k jeho rezignaci, spolu s rezignací starosty města Jima Watsona, přezdívaného místním novinovým komentátorem starosta Milquetoast (doslova onuce; výraz pro bezpáteřního člověka; pozn. překl.) za to, že nenabídl nic jiného než bezmocné prosby, aby okupanti šli domů. S jakým ryzím levicovým, pro-dělnickým hnutím byla kdy policie spoluviníkem?

Koalice místních odborových svazů, komunitních organizací a obyvatel uspořádá v sobotu (19. února) shromáždění na znamení solidarity s předními dělníky a obyvateli Ottawy postiženými záborem.

  • Vyzve k ukončení záboru.
  • Ukáže podporu pro pracující z čelních (frontových) řad.
  • Řekne NE bílé nadvládě, nenávisti vůči ženám, homofobii, transfobii a všem dalším formám nenávisti, jež konvoj směřuje na místní obyvatele.
  • Vyzve k opatřením pro veřejné zdraví, jež ochrání naše komunity.
  • Vyzve k neodkladné podpoře pracujících, kteří mají kvůli konvoji nízké příjmy, ke dvoutýdenní placené nemocenské pro všechny pracující, k důstojnému placení v důsledku pandemie, k ukončení krize dlouhodobé péče a k silnímu veřejnému systému zdravotní péče.

Většina Američanů z USA a Kanaďan podporuje omezení nařízená kvůli Covidu-19. Occupy Ottawa není lidové dělnické hnutí, ale patolízalská korupce ultrapravicových miliardářů, jejichž cílem je donutit vládu, aby zrušila proticovidová omezení a vrátila se k normálnímu podnikání. Jak napsal The Wall Street Journal, hlásná trouba tvrdě pravicové miliardářské třídy, „poselství kanadského protestu kamioňáků“ zní, že „je čas, aby skončily nouzové příkazy k pandemii“. (Kolik legitimně levicových, pro-dělnických, prodemokratických hnutí kdy The Wall Street Journal podpořil?) Pokud krajně pravicová elita a její okupační šokové jednotky prosadí svou, přejdou vlády od zmírňujících opatření Covid-19 ke strategii „žít s Covidem“, výstižněji přezdívané „umírat s Covidem“ – přes nesouhlas většiny svých občanů.

The Journal uznal, že většina Kanaďanů obsazení svého hlavního města odmítá. Musk, Trump, the Journal kanadské krajně pravicové strany a okupanti se nestarají o demokracii ani za mák, ani za mák o blaho druhých a ani za mák o blaho pracujících. Jejich jediným zájmem je zrušit restrikce Covidu-19 a zdá se, že jsou připraveni zajít do krajnosti, aby svého cíle dosáhli, bez ohledu na to, jak zpátečnický je jejich cíl a bez ohledu na to, jak antidemokratické a násilnické jsou jejich metody.

 

Stephen Gowans

překlad Vladimír Sedláček