Skip to content

Novinky od Komunistické strany Řecka

KS Řecka: Kypr je v soutěži s Ruskem hlouběji integrován do plánů USA-NATO

 

Kypr, který je již využíván jako základna NATO, se v rámci soutěže s Ruskem hlouběji začleňuje do plánů USA-NATO, uvádí prohlášení tiskového oddělení ÚV Komunistické strany Řecka (KKE) u příležitosti zrušení amerického zbrojního embarga na Kypr.

 

Přesněji řečeno, prohlášení zveřejněné na portálu 902 zdůrazňuje:

„Oslavy sil „euroatlanticismu“ za rozhodnutí USA zcela zrušit zbrojní embargo na Kypr, které uvalily v roce 1987, se pokoušejí skrýt bolestnou realitu kyperského lidu před zapojením ostrova do imperialistických plánů a soutěže.

 

Fakta oslavy vyvracejí. Částečné zrušení amerického zbrojního embarga v roce 2020 nejenže nezabránilo, ale vedlo k nebezpečnějšímu průběhu kyperského problému. V rámci odpovědnosti euroatlantického imperialismu je turecká okupace 37 % kyperského území udržována po dobu 48 let, zatímco se prosazuje plán na rozdělení ostrova.

Kypr, který je již využíván jako základna NATO, se v rámci soutěže s Ruskem hlouběji integruje do plánů USA-NATO. Tato politika přidává „olej do ohně“ širším soutěžím v regionu a zvyšuje rizika pro kyperský lid a ostatní obyvatele regionu“.

 

Nestydatý antikomunismus SYRIZY znovu útočí

 

V těchto dnech pořádá mládežnická organizace SYRIZA (pseudolevicová reformistická strana) v Aténách svůj každoroční festival s názvem „Sputnik“. Co mají sociální demokraté společného se jménem, ​​které tak úzce souvisí se Sovětským svazem?

Odpověď lze nalézt ve snaze SYRIZY manipulovat s lidmi z dělnické třídy tím, že pro svůj festival použila název, který symbolizuje jeden z velkých úspěchů socialismu, dobytí vesmíru.

 

Nicméně antikomunismus zůstává základní charakteristikou ideologické a politické identity sociální demokracie. V průběhu let, navzdory své rétorice, SYRIZA prokázala svou antikomunistickou, silně protisovětskou politickou povahu. Proto je na programu jeho festivalu pro mládež promítání ostře antikomunistického filmu, německého filmu „Životy druhých“ (Das Leben der Anderen) z roku 2006, který ve skutečnosti hanobí Německou demokratickou republiku jako totalitní, antidemokratický stát, kde bylo vše pod dohledem vlády.

 

Ale co je ještě horší, je výběr hosta, který byl pozván mládeží SYRIZA, aby promluvil do filmu na pozadí nedávného řeckého spywarového skandálu. Hostem je Nikos Marantzidis, známý antikomunistický profesor politologie, jehož práce se vyznačují téměř posedlým nepřátelstvím vůči KKE a řeckému komunistickému hnutí.

 

Antikomunismus SYRIZY rozhodně není překvapením. Například v květnu 2019 předseda strany a tehdejší řecký premiér Alexis Tsipras podepsal během summitu EU v Rumunsku ohavné prohlášení. Mimo jiné se v nehorázně antikomunistickém dokumentu s Tsiprasovým podpisem psalo: „Před třiceti lety miliony lidí bojovaly za svou svobodu a za jednotu a svrhly železnou oponu, která po desetiletí rozdělovala Evropu. Není zde místo pro rozdělení, která působí proti našemu kolektivnímu zájmu“.

 

Ostatně Synaspismos, politický předchůdce SYRIZY, byl jednou ze sil, které nadšeně jásaly kontrarevolučním změnám v Sovětském svazu a východní Evropě na začátku 90. let a vítaly „novou éru“, která údajně začala pro lidi na celém světě.

 

Škoda, že zrádce Michail Gorbačov už nežije, a tak může být pozván jako hlavní řečník na festivalu mládeže SYRIZA…

 

Zemřel komunistický herec, bývalý poslanec KKE Kostas Kazakos

 

Ve věku 87 let dnes v Aténách zemřel významný řecký herec a režisér s šedesátiletou kariérou Kostas Kazakos.

Po studiu na slavné dramatické škole Karolose Kouna debutoval v roce 1957 a poté spolupracoval s mnoha jevištními skupinami. Podílel se na řadě řeckých filmů.

 

Stál proti vojenské diktatuře, která byla uvalena v roce 1967 a byl uvězněn v roce 1973, pouhý rok před pádem Junty.

 

Kostas Kazakos, zarytý levičák, patřil k umělcům, kteří aktivně protestovali proti imperialistické válce NATO v Jugoslávii v roce 1999 a účastnili se protiválečných demonstrací v Aténách.

 

V řeckých parlamentních volbách v roce 2007 byl zvolen poslancem Komunistické strany Řecka (KKE) a byl znovuzvolen v roce 2009 a tuto pozici zastával až do roku 2012.

 

Tiskové oddělení Ústředního výboru KKE v dnešním prohlášení vyjadřuje hluboký zármutek nad smrtí Kostase Kazakose a charakterizuje ho jako nadaného herce, velkorysé osobnosti a cenného soudruha.

 

KS Řecka o Erdoganových provokacích: NATO, USA a EU podporují tureckou agresi

 

V prohlášení týkajícím se provokativních prohlášení tureckého prezidenta Tayyipa Erdogana v OSN tisková kancelář ÚV Komunistické strany Řecka (KKE) zdůrazňuje:

 

„Erdoganovo delirium na Valném shromáždění OSN, kde prezentoval celou škálu nároků turecké vládnoucí třídy proti Řecku a Kypru, nelze interpretovat jako předvolební taktiku ani jako produkt údajné turecké izolace.

Právě strategické vztahy NATO, USA a EU s Tureckem – v době zintenzivnění konkurence s Ruskem a ve snaze odpoutat Turecko od ruského vlivu – přiživují agresivní rétoriku turecké vlády a příslušné akce proti suverénním právům Řecka,“ uzavírá prohlášení strany.

 

Erdoganovo agresivní delirium

 

Předtím dnes turecký prezident Recep Tayyip Erdogan použil řečnické pódium během Valného shromáždění OSN v New Yorku k útoku na Řecko.

 

„Řecko mění Egejské moře na hřbitov pro migranty,“ řekl Erdogan s tím, že Řecko „svým nezákonným zatlačováním zvyšuje násilí vůči migrantům v Egejském moři“. Erdogan také uvedl, že kromě „nehumánních potlačování“ Řecko prosazuje politiku „politické represe a diskriminace“ vůči své muslimské komunitě.

 

„Kdo se snaží v oblasti provádět demonstrace síly, není si rovný a nemá žádné vojenské ani politické vztahy a dělá si ze sebe legraci. Ve východním Středomoří a v Egejském moři pokračující stabilita a mír závisí na respektování práv a zájmů každého,“ řekl Erdogan a dodal, že „vyzýváme Řecko, aby přestalo se svou politikou provokací a napětí a reagovalo na výzvu ke spolupráci a podpoře.”

 

KS Řecka (KKE) se loučí s ikonickou herečkou Irene Pappas

 

Tiskové oddělení Ústředního výboru Komunistické strany Řecka (KKE) se v dnešním prohlášení loučí s ikonickou řeckou herečkou Irene Pappasovou, která zemřela ve věku 96 let v Aténách.

 

Její kariéra trvala více než půl století, Pappasová hrál ve více než 70 filmech, včetně oceněných filmů jako “Děla z Navarone” a “Řek Zorba”.

Prohlášení KKE zdůrazňuje:

„S hlubokým zármutkem se loučíme s velkou herečkou Irene Pappas, vyslankyní odkazu klasické kultury a středomořské estetiky po celém světě.

 

Irene Pappas, narozená v roce 1926 v Chiliomodi v Korintu, byla formována příběhy své babičky „velké vypravěčky“, láskou ke starověké řecké literatuře, kterou jí vštípili její učitelé, stejně jako vodami, ptáky, měsícem a stíny její vesnice, které, jak vyprávěla, „mě naučily hrát“.

 

„Žijící karyatida“, jak ji nazývá mezinárodní tisk, s dórským profilem a vysokým herectvím, které odrážely její hluboce kultivovanou osobnost a její étos, plně ztělesňovala sílu antické tragédie a dobyla mezinárodní divadlo a kinematografii skvělými rolemi jako „Elektra“ a „Řek Zorba“ Michaela Cacoyannise a „Z“ Costy Gavrase.

 

Irene Pappas, která se podílela na více než 80 filmech mezinárodně, ve všech částech světa, spolu se skvělými režiséry a herci, byla během své dlouhé kariéry poctěna mnoha mezinárodními cenami.

 

KKE vyjadřuje soustrast jejím příbuzným.”

 

Tisíce lidí se připojily ke shromáždění PAME v Soluni a vyslaly tak silný vzkaz Mitsotakisově vládě

 

Tisíce dělníků, osob samostatně výdělečně činných, zemědělců, důchodců, mladých mužů a žen se v sobotu večer zúčastnily masivního shromáždění organizovaného Všedělnickým bojovným frontem (PAME) a ​​odborovými svazy u příležitosti zahájení 86. Soluňského mezinárodního veletrhu premiéra premiéra Kyriakose Mitsotakise.

 

Pod heslem „Organizace a boj za současná práva“ vyslalo velké množství demonstrantů z města Soluně i z dalších regionů severního Řecka bojovnou zprávu konzervativní vládě Nové demokracie (ND).

 

V čele shromáždění požadovali pracující z vinařského průmyslu „Malamatina“, oblečení v zelených tričkách as obřím transparentem, odvolání nedávných výpovědí a podepsání kolektivní smlouvy.

 

Demonstranti se shromáždili na náměstí YMCA a pochodovali centrem města, drželi transparenty a křičeli hesla jako „dělníci a farmáři, jeden hlas, jedna pěst“. Mitsotakisova vláda zároveň ve snaze zastrašit lidi a vytvořit ve městě prostředí strachu nasadila přes 5000 policistů.

 

Shromáždění se zúčastnila delegace ÚV Komunistické strany Řecka (KKE) v čele s generálním tajemníkem Dimitrisem Koutsoumbasem.

 

KS Řecka odsuzuje nový antikomunistický  incident v Evropském parlamentu

 

Evropský parlament je i nadále nekonečným zdrojem antikomunistické propagandy. Skupina poslanců Evropského parlamentu Komunistické strany Řecka (KKE) v prohlášení zveřejněném na portálu 902.gr odsuzuje novou antikomunistickou rezoluci, která opakuje známé pomluvy proti Sovětskému svazu a socialismu.

 

Konkrétněji, ve společném usnesení pod názvem „Porušování lidských práv v souvislosti s nucenou deportací ukrajinských civilistů do Ruska a nucenou adopcí ukrajinských dětí v Rusku“, Evropská lidová strana (EPP), sociální demokraté, liberálové, zelení a krajně pravicových konzervativců a reformistů (ECR), zařadila nepřijatelný odstavec, zcela nesouvisející s tématem a obsahem textu, který má za cíl překroutit realitu ztotožňováním dnešního kapitalistického Ruska se Sovětským svazem!

 

Uvedený odstavec opakuje známé, nehistorické a ohavné pomluvy o „sovětské okupaci a zločinech proti lidskosti“ a končí výzvou k novému kolu perzekucí proti komunistické ideologii, komunistům a komunistické straně, které již probíhá v řadě členských států EU. státy.

 

„Antikomunismus, který je oficiální ideologií EU, živí krajně pravicové strany, fašistické skupiny a nacistické gangy, které si nárokují „regulační politickou roli“ v jejích členských státech a institucích. Instituce EU, buržoazní strany a jejich vlády v členských státech se hluboce mýlí, pokud se domnívají, že antikomunistickými nadávkami a lžemi zabrání přeměně hněvu lidu v boj proti jejich prohnilému vykořisťovatelskému systému, čímž si uvědomí historickou nutnost jeho svržení!“, zdůrazňuje skupina KKE v Evropském parlamentu.

 

Generální tajemník ÚV Komunistické strany Řecka (KKE) Dimitris Koutsoumbas k nebezpečnému vývoji v imperialistické válce na Ukrajině

 

Komentář generálního tajemníka Koutsoumbase zní:

 

„Vývoj na frontě imperialistické války na Ukrajině poznamenává intenzitu konfrontace s nevyčíslitelným nebezpečím pro národy. Nejen pro obyvatele Ukrajiny a Ruska, kteří jsou v centru tohoto konfliktu, ale také pro lidi z celého světa, kteří již nyní platí vysoké náklady na cenu a energetickou chudobu.

 

Na jedné straně jsou plány na anexi dobytých území Ruskou federací a na druhé straně USA-NATO podpora reakční Zelenského vlády těžkou výzbrojí a dalšími prostředky, píšící pro lid děsivý scénář, jako jsou zhoršují se hrozby použití jaderných zbraní a sabotáže v potrubí a na další klíčové infrastruktuře.

 

Za těchto okolností je stažení Řecka z války okamžitou a životně důležitou nutností. Odesílání vojenského materiálu na Ukrajinu, využívání řeckého území a infrastruktury jako válečné základny se musí zastavit tady a teď.

 

Lidová intervence je nezbytná jako vždy a je to ta, která může vnutit tato rozhodnutí.“

 

Prohlášení KS Řecka o anexi ukrajinských území Ruskem

 

Po oznámení anexe ukrajinských území Ruskou federací vydala Tisková kancelář ÚV Komunistické strany Řecka (KKE) následující prohlášení :

„Anexe ukrajinských území Cherson, Záporoží, Lugansk a Doněck Ruskem, oznámená prezidentem Putinem po dokončení referend v těchto regionech, přidává další „olej do ohně“.

 

Po anexi bude každý útok na tato území považován za útok na ruské území a ruská vláda dokonce hrozí použitím jaderných zbraní.

 

Tento vývoj, stejně jako prohlášení Ukrajiny o odstoupení od „statusu nejaderného státu“, v kombinaci se zesílenou vojenskou, politickou a ekonomickou podporou ze strany USA, NATO a EU  kyjevské reakční vládě, vedou ke katastrofální eskalaci imperialistické války na Ukrajině, jejíž obětí jsou lidé.

 

Za těchto podmínek zapojení Řecka do plánů USA-NATO, expedice vojenské techniky na Ukrajinu a využití amerických základen u nás, v gesci vlády a stran euroatlantického oblouku, znásobuje rizika a zapojuje naše lidi do velkých nebezpečí.

 

Nyní se potřeba posílit lidový boj s cílem okamžitě zastavit účast a zapojení Řecka do imperialistické války stává ještě naléhavější.”

 

(ze zdroje IDCOMMUNISM přeložil MP)