Skip to content

Nechte Kubu žít! Ukončete okamžitě blokádu!

12. července – Dnes se kapitalistické sdělovací prostředky zaměřily na protivládní demonstrace na Kubě, podle tvrzení deníku New York Times s  účastí několika tisíc lidí v zemi s 11 miliony obyvatel.

Kolik tisíc, pokud by jich bylo skutečně tolik, se neuvádí (ani neexistovala videa s takto početnými davy), ale v každém případě to představuje malé procento populace, která údajně viní kubánský socialistický stát z nedostatku potravin a vakcín. Pro srovnání, odhaduje se, že 28 milionů lidí v USA se zúčastnilo nástupu Black Lives Matter po lynčování George Floyda.

K počtu protestujících na Kubě se nicméně přistupuje jako k něčemu „ohromujícímu pro zemi, která omezuje disent“. (New York Times, 12. července)

Přesto 12. července list The Independent informuje o uměřené reakci kubánské policie: „Policie začala zadržovat lidi asi po dvou a půl hodinách protestu v Havaně poté, co někteří začali vytahovat z ulic dlažební kostky a házet je na policii.“ Asi 20 jich odvezli v policejních autech a dalších vozidlech.

Média jen zřídkakdy kritizují USA za „omezování disentu“, a to navzdory četným zatčením, útokům a dokonce i zabíjení demonstrantů policií loni v létě a navzdory 34 zákonodárným sborům zvažujícím návrhy zákonů, které drasticky omezují právo prvního dodatku (ústavy) protestovat.

Protikubánská zaujatost se projevuje jiným způsobem: neschopností sdělovacích prostředků řešit hlavní příčinu nedostatku nezbytností, s nímž se kubánský lid potýká. Právě šest desetiletí stará americká blokáda, několikrát zpřísněná Torricelliho zákonem, Helms-Burtonovým zákonem a novějšími kroky Trumpovy administrativy, a prezident Joe Biden nejeví žádné známky zlepšení. Tato síť omezení v režimu blokády brání zemím obchodovat s Kubou, pokud usilují o obchodní vztahy s USA.

Ekonomická válka USA proti Kubě

Jak Kuba před hlasováním o ukončení blokády 23. června sdělila OSN: „V posledních čtyřech letech vláda Spojených států přidala více než 240 donucovacích opatření proti kubánskému lidu a jeho vládě, která zůstávají v platnosti. Tato opatření nejsou pouhými kroky ke zpřísnění embarga, ale novými metodami, z nichž některé nemají obdoby, které vyhrotily hospodářskou válku proti Kubě do extrémní míry, jak je vidět na nedostatku, který je součástí každodenního života každého Kubánce.“ (misiones.minrex.gob.cu)

Proti rezoluci se postavily pouze Spojené státy a apartheidní stát Izrael, který zanechal USA v této otázce v izolaci devětadvacetkrát, a 184 zemí hlasovalo pro ukončení blokády.

Prvotním příkladem je problém, který údajně protesty vyvolal: nedostatečný přístup k očkování proti Covidu-19. V režimu blokády nemohou americké farmaceutické společnosti prodávat vakcíny na Kubu, ale Kuba vyvinula proti Covidu-19 vlastní vakcíny. Jak Abdala, tak Soberana 02 v tandemu se Soberana Plus vykazují účinnost přes 90 %. Výzkum vakcín nepřinesl ani jeden dolar zisku; vše se uskutečnilo pro veřejné blaho v rámci kubánského systému socializované zdravotní péče.

Přesto, Kuba potřebuje injekční stříkačky k podání vakcíny! A kvůli americké blokádě si je země nemůže koupit od souseda vzdáleného 90 mil. Kubánští aktivisté solidarity v Kanadě a USA zahájili kampaň, aby získali prostředky na vyrovnání výpadku 20 milionů injekčních stříkaček. (ghpartners.org/)

To je jen jeden z příkladů nesčetných útrap způsobených blokádou, která ovlivňuje každý aspekt života, od výroby potravin přes lékařskou péči až po boj proti změně klimatu. K potížím se přidala pandemie, kvůli níž na Kubě, stejně jako všude jinde, není bezpečné vykonávat mnoho nezbytných prací.

Americká blokáda je v podstatě válečný akt, jehož cílem je zničit Kubu jako maják budování socialismu a revolučního internacionalismu.

Kuba obvinila USA z podněcování protestů a kubánský prezident Miguel Díaz-Canel Bermúdez vyzval lidi, aby vyšli do ulic. „Víme, že proti antirevolučním skupinám stojí revoluční masy. Nepřijmeme, aby žoldáci a zaprodanci amerického impéria vyvolávali v našich lidech destabilizaci,“ řekl Díaz-Canel Bermúdez.

V noci na 11. července zveřejnili Kubánci na twitteru několik videí, na nichž tisíce revolucionářů procházejí ulicemi v Havaně a po celém ostrově a skandují „Jsem Fidel“.

Zrušte blokádu! Ať žije kubánská revoluce!

 

Redakční sloupek týdeníku Workers‘ World z 12. 7. 2021 https://www.workers.org/2021/07/57547/

Překlad Vladimír Sedláček