Skip to content

Marco Rizzo: „Covid-19 zabil EU a kapitalismus. Jediným řešením je socialismus“

Rozhovor affaritaliani.it, ve kterém generální tajemník ÚV Komunistické strany Itálie (Partito Comunista) Marco Rizzo analyzuje skutečné důvody dramatické situace, která v Itálii existuje kvůli pandemii COVID-19.

 

„Dramatická zdravotní situace, kterou v těchto dnech Itálie prožívá, jasně ukazuje, jak byl za posledních 30 let, od pádu berlínské zdi a zmizení Sovětského svazu, demontován celý sociální stát a veřejná zdravotní péče v naší zemi,” poukazuje na Rizzo.

Generální tajemník říká, že během těchto velmi těžkých časů pro italské obyvatelstvo Evropská unie „doslova zmizela “a dodává, že solidarita dorazila do Itálie ze zemí „jako je Kuba, Venezuela, Vietnam a Čína, které mají odlišný přístup k této záležitosti“.

Podle Marco Rizza vedle zdravotní nouze brzy přijde brzy na řadu obrovská ekonomická. „Poučením je, že převaha existuje tam, kde je ekonomika založena na kolektivu, a nikoli na zisku. Kapitalismus vám dává zbytečné, socialismus vám dává potřebné,“ zdůrazňuje komunistický lídr.

V porovnání s kapitalismem a socialismem Rizzo zdůrazňuje mimo jiné: „S kapitalismem můžete chodit na kurz Erasmus, ale nemáte školky a porodnice. S kapitalismem můžete cestovat do Londýna s Ryanairem za 10 eur, ale když se vrátíte do Itálie, nemáte doma ani práci. Socialismus vám dává to, co potřebujete: domov, práci, zdraví, vzdělání a dopravu. To dělá stát velkým, a ne nová pracovní místa s dívkami, které jsou influencery a nepohybují zadkem za méně než 80 tisíc eur. Kapitalismus nepřináší nic jiného než nesrovnalosti.“

Generální tajemník Komunistické strany Itálie, varuje, že hospodářská krize zasáhne malé podniky a nezaměstnanost ještě více poroste. Znovu potvrzuje postoj své strany, že po zdravotní nouzové situaci musí Itálie opustit eurozónu, Evropskou unii a NATO, zatímco zbytečné vojenské výdaje musí být vyškrtnuty.

„Jsme ve válce a můžeme ji překonat pouze s jiným modelem společnosti, socialistickým,” uzavírá Rizzo.

 

affaritaliani.it