Skip to content

Máme víc společného…

Musíme se spojit k odmítnutí brutality, nenávisti a útlaku, jež vyvolává tahle válečná horečka u části našich vůdců, píše Kate Hudsonová z Kampaně za jaderné odzbrojení

 

Válka je katastrofa a válka na Ukrajině není výjimkou. Vytvořila novou a zvlášť nebezpečnou situaci, změnila politickou rovnováhu v Evropě, urychlila její militarizaci a zvýšila riziko jaderné války.

To bude mít hluboce negativní dopad na naše společenství, daleko přesahující okamžitou válečnou katastrofu. Vidíme bojechtivý nacionalismus vyvolaný válečnými štváči na všech stranách, s politiky a sdělovacími prostředky glorifikujícími militarismus, těžícími z uprchlické krize a vršícími rasismus a xenofobii.

Jedním z velkých nebezpečí, jimž jsme vystaveni, je, že krajní pravice, jež se významně rozvinula v posledním desetiletí, přiživujíc se na hospodářské krizi a vyzbrojujíc se na pandemii, se bude v těchto nových souvislostech ještě více rozvíjet.

Musíme být vůči tomuto nebezpečí velmi ostražití a rychle mu čelit. Na poplach již zazněl otřesný rasismus vůči africkým, asijským a blízkovýchodním státním příslušníkům, kteří se pokoušejí opustit Ukrajinu, a slovní i fyzické týrání, jemuž někteří čelili při příjezdu na polské hranice; Africká unie to shrnula jako „šokující rasismus a porušení mezinárodního práva“.

Při příležitosti Dne boje proti rasismu, který OSN vyhlásila, odmítáme brutalitu, nenávist a útlak, jež tato válečná horečka ze strany našich vůdců vyvolává.

Odmítáme nevýslovné škody, které to způsobí naší společnosti a našim rozmanitým komunitám. A musíme být jednotní v našem odhodlání postavit se rasismu a xenofobii, které tak často doprovázejí válku a které vláda a média využívají k deformaci veřejného mínění a chování.

Tento týden jsem vyslechla dojemnou výzvu ruského protiválečného aktivisty, který hovořil o milionech Rusů, kteří jsou proti válce, a vyzval nás všechny, v mírovém hnutí i mimo něj, abychom se postavili proti rusofobii. Vzhledem k tomu, že jim za jejich protesty hrozí zatčení, brutalita a uvěznění, jejich úzkost by jen zvýšilo, kdyby byl veškerý ruský lid kvůli činům jejich politiků považován za proválečný.

Během irácké války jsme si byli velmi dobře vědomi zločinů našich vůdců a naše volání „Ne v našem jménu“ bylo naším slibem světu, že proti této nezákonné válce budeme bojovat ze všech sil. Stejný výkřik přichází z Ruska a my ho musíme vyslyšet.

Plukovnice Ann Wrightová z americké organizace Veteráni za mír nedávno napsala: „Jako americká diplomatka, která v roce 2003 odstoupila z americké vlády v opozici vůči Bushově a Blairově válce v Iráku, jsem tehdy doufala, že všichni američtí (a britští) občané nebudou světem haněni za činy Bushovy a Blairovy vlády.

„Rusko jsem za posledních sedm let navštívila dvakrát a vím, že většina Rusů nechce válku a protestuje proti Putinově válce na Ukrajině. Neměli bychom Rusy hanobit za činy jejich politických vůdců a uznat, že čelí trestným činům za to, že vystupují proti válce… a přesto stále hovoří a píší.

„Doufám, že budeme k Rusům usilujícím o mír stejně velkorysí, jako byl svět k protiválečným Američanům a Britům.“

Je to silné poselství a doufám, že za ním budeme stát, i když zuřivý spěch k přerušení vazeb s občanskou společností pokračuje.

Těm, kdo ruší partnerské vazby s ruskými městy, bych řekla udržujte tento kontakt, podporujte protiválečné hlasy, podnikněte kroky k posílení mezilidských vazeb proti válce.

Jak řekl onen ruský mírový aktivista, prozkoumejme nové způsoby mezinárodního dialogu mezi národy, vytvořme silná nová spojení, která pomohou vybudovat takovou budoucnost, jakou chceme vidět.

A od mírového hnutí na Ukrajině slyšíme stejný vzkaz ve slovech zaslaných našemu nedávnému shromáždění na Trafalgarském náměstí: „Vyzýváme k solidaritě globální občanské společnosti při hledání nenásilných řešení současné krize … s pomocí všech lidí na světě, kteří moci říkají pravdu … společně bychom mohli vybudovat lepší svět, bez armád a hranic.“

Nikdy nebylo jasnější, že obyčejní lidé Ukrajiny a Ruska – a vlastně i Británie a celého světa – mají mezi sebou více společného než s vůdci svých vlastních zemí. Bojujme za to, aby se to stalo skutečností, která určuje politiku napříč našimi zeměmi, spíše než současnými imperativy války a zisku. Budujme to společně a pomáhejme vytvořit svět rovnosti, spravedlnosti a míru, který si přejeme vidět.

 

https://morningstaronline.co.uk 18. 3. 2022

překlad Vladimír Sedláček