Skip to content

KOMINTERNET aktuality z komunistického a dělnického hnutí 13.5. 2024

Izrael: Židovští a arabští dělníci uctili První máj a vyslali zprávu o proletářské solidaritě uprostřed války

Tisíce lidí se shromáždily v sobotu 27. dubna na prvomájovém průvodu Komunistické strany Izraele (CPI) v Nazaretu poté, co policie minulý pátek před pochodem zabavila vybavení a vlajky z pobočky Hadaš a CPI ve městě.

Na Paulus Street v Nazaretu, mezi rudými vlajkami a vlajkami Palestiny, byly neseny transparenty proti smrtící válce v Gaze, okupaci palestinských území, americkému imperialismu, kapitalismu a ve prospěch důstojnosti dělnické třídy. Orchestry Mladé komunistické ligy naplnily vzduch zvukem bubnů.

Mezi těmi, kdo se sobotního pochodu zúčastnili, byl generální tajemník CPI Adel Amer; přední aktivista strany, Mohammed Barakeh, předseda Vyšší arabské monitorovací skupiny Hadash, předseda Issam Makhoul, bývalý poslanec a současný šéf Centra Emile Toumy, poslanci Hadash Ayman Odeh, Ofer Cassif a Youssef Atawneh spolu s bývalými poslanci Hadash Youssefem Jabareenem, Afo Agbariem a Abdalláhem Abú Ma’arúfem.

Pochod skončil kolem poledne a následovalo shromáždění na náměstí Mary’s Well, kde řečníci promluvili ke shromážděným a zdůraznili odhodlání Hadaše a CPI čelit výzvám fašistické vlády pod vedením premiéra Benjamina Netanjahua. Na závěr shromáždění členové komunistické strany zazpívali Internacionálu.

Poslanec Cassif řekl novinářům: „Navzdory fašistické hrozbě a teroru jsme dnes, tisíce Židů a Arabů společně, pochodovali na protest proti zločinnému masakru v Gaze, okupaci a etnickým čistkám na Západním břehu Jordánu a ve východním Jeruzalémě, proti sociální nespravedlnosti, třídnímu vykořisťování a fašismusmu a za propuštění rukojmích na základě principu „všichni za všechny“, za sociální a národní rovnost, demokracii a spravedlivý mír.

Těžce ozbrojená policie provedla v pátek večer razii na pobočku Hadash a CPI v Nazaretu a zatkla dva aktivisty, kteří připravovali displeje a vlajky na prvomájové shromáždění.

Ve středu 1. května uspořádaly Hadash a komunistická strana shromáždění v Tel Avivu, Jaffě, Kufr Yassifu a Západní Galileji a na dalších místech.

Čeho se Berlín bojí? Sovětská vlajka opět zakázána u příležitosti výročí 9. května

Již třetí rok po sobě, u příležitosti výročí Velkého lidového antifašistického vítězství 9. května, zakázaly berlínské místní úřady sovětskou vlajku a komunistické symboly ve snaze omezit oslavy u tří památníků Rudé armády ve městě: Treptower Park, Tiergarten a Pankow.

Ostudné rozhodnutí bylo přijato pod záminkou „bezpečnosti“ a „vyhýbání se násilným incidentům“ a bylo potvrzeno v pondělí nejvyšším správním soudem německého hlavního města.

V nehistorickém a provokativním pokusu o zrovnoprávnění Sovětského svazu s kapitalistickým Ruskem, sovětskými a ruskými vlajkami a také svatojiřskými stuhami, které se skládají ze tří černých pruhů a pravidelně vlají v Rusku na památku vítězství nad nacistickým Německem v květnu 1945, jsou tak kolem památníku v parku Tiergarten zakázány.

Na druhou stranu budou povoleny ukrajinské vlajky, původně zakázané policií, rozhodl berlínský správní soud. Proti tomuto rozhodnutí nebylo odvolání. „Prognóza policie, že (ruské) symboly pravděpodobně vyjadřují násilí s ohledem na pokračující útočnou válku proti Ukrajině, se ukazuje jako opodstatněná,“ odůvodnil Nejvyšší soud své rozhodnutí.

Je třeba poznamenat, že během posledních dvou let se berlínské úřady neúspěšně snažily zabránit členům a příznivcům komunistických stran Řecka a Turecka, KKE a TKP, v pořádání akcí v Treptower Parku. Policie dokonce požádala o odstranění stranických vlajek kvůli jejich „podobnosti se sovětskou“ (!).

Zřejmě, navzdory jejich přivolání imperialistické války na Ukrajině, jejich skutečným strachem je poselství, které nese výročí Velkého antifašistického vítězství lidu, a symbolika komunistické rudé vlajky vlající nad Říšským sněmem v květnu 1945.

Přehlídka ke dni vítězství: Leninovo mauzoleum… magicky zmizelo z Rudého náměstí

No, ne tak kouzelně…

Zatímco se pokoušejí přivlastnit si historii Sovětského svazu a Rudé armády, prezentujíce se jako dědicové Velkého lidového antifašistického vítězství, úřadům kapitalistického Ruska se podařilo… zakrýt Leninovo mauzoleum během čtvrtečního průvodu ke Dni vítězství na Rudém náměstí.

Fotografie a videa ze včerejšího působivého průvodu v Moskvě ukazují, že vchod do mauzolea je skrytý za obřím lešením s transparenty.

Odkaz V.I.Lenina, zakladatele Sovětského svazu, zřejmě nemá v propagandistických fiestách prezidenta Putina místo.

Je to silná připomínka toho, že antikomunismus neexistuje pouze na Ukrajině nebo v západních kapitalistických demokraciích, ale také v současném Rusku. Vedle přivlastňování sovětských symbolů ruská vláda nikdy nezapomene ocenit carské kontrarevolucionáře, reakcionáře, nacistické kolaboranty (jako je Pjotr Krasnov) a otevřeně fašistické ideology, jako je Ivan Iljin.

Není náhodou, že Vyšší politická škola moskevské Ruské státní univerzity humanitních věd (RGGU) byla nedávno pojmenována po Iljinovi, jednom z Putinových oblíbených filozofů, což vyvolalo věrohodnou reakci studentů a akademických pracovníků.

Komunistická strana Řecka požaduje od vlády okamžité uznání palestinského státu

S písemným dotazem adresovaným řeckému ministru zahraničí G. Gerapetritisovi parlamentní skupina Komunistické strany Řecka (KKE) požaduje okamžité uznání palestinského státu na hranicích z roku 1967 s východním Jeruzalémem jako jeho hlavním městem.

Přesněji řečeno, podle portálu 902.gr otázka předložená 21 poslanci KKE zní:

Okupační stát Izrael pokračuje a eskaluje genocidu palestinského lidu v pásmu Gazy, která má za následek 35 000 mrtvých, včetně 15 000 dětí a 9 000 starších lidí, civilního obyvatelstva, zatímco nejmírnější odhady uvádějí 7 000 pohřešovaných.

Pásmo Gazy se proměnilo v ruiny, okupant ničí nemocnice a veškerou infrastrukturu a odsuzuje tak lidi k hladu, žízni, nemocem. Velká část populace, přes milion lidí, byla vysídlena na jih, do Rafahu, kde izraelská armáda pokračuje v bombardování a připravuje se dokončit genocidu pozemní ofenzívou.

Zločin spáchaný státem Izrael je podporován USA, NATO a EU, přičemž jak vláda ND, tak strany euroatlantického oblouku, které ospravedlňovaly a nadále ospravedlňují Izrael pomocí nepodloženého tvrzení „sebeobrany“, nesou velkou odpovědnost.

Vláda ND, stejně jako vláda Syrizy, také nese velkou odpovědnost, protože ignorovala a odmítla implementovat jednomyslné rozhodnutí řeckého parlamentu přijaté v prosinci 2015, které vyzvalo řeckou vládu „urychlit všechny potřebné postupy k uznání stát Palestina“ na hranicích z roku 1967 s východním Jeruzalémem jako jeho hlavním městem.

Uvědomujeme si, že tento nepřijatelný postoj je v kontrastu s velkými demonstracemi solidarity vůči palestinskému lidu, ke kterým došlo v naší zemi a na celém světě a které dnes pokračují symbolickými mobilizacemi studentů na amerických, evropských a dalších univerzitách, jako i v Řecku.

KKE, která po celá ta léta trvala na provádění jednomyslného rozhodnutí parlamentu, znovu vyslovuje žádost a vyzývá vládu, aby okamžitě, pomocí urgentních postupů, uznala palestinský stát.

Ministr zahraničních věcí je dotázán, co hodlá vláda udělat pro okamžité uznání palestinského státu na hranicích z roku 1967 s východním Jeruzalémem jako jeho hlavním městem“.

KS Řecka (KKE): K poznámkám nově zvolené prezidentky Severní Makedonie Gordany Siljanovské

Během nedělní slavnostní přísahy v parlamentu, a přestože oficiální text přísahy, který jí byl přečten, hovořil o zemi jako o „Severní Makedonii“, se nová prezidentka Severní Makedonie Gordana Siljanovska rozhodla nazývat svou zemi „Makedonie“.

Pokud jde o výše uvedené, tisková kancelář ÚV Komunistické strany Řecka (KKE), která se postavila proti Prespeské dohodě z roku 2018, vydala následující komentář:

Odkazy nového prezidenta Severní Makedonie potvrzují hodnocení KKE, že Prespeská dohoda nesloužila skutečnému řešení rozporů mezi oběma zeměmi, ale v konečném důsledku pouze vstupu sousední země do NATO, který se ukázal jako hlavní faktor destabilizace a živení nacionalismu na Balkáně.

Poslední vývoj odhaluje jak předchozí vládu Syrizy, která hájila perspektivu Severní Makedonie v paktu NATO údajně ve jménu normalizace vztahů mezi oběma zeměmi v rámci „aliance“.

Odhalují také Novou demokracii a další strany, které na jedné straně lovily v kalných a nebezpečných vodách nacionalismu a na druhé straně mlčely o skutečném charakteru dohody ve prospěch paktu NATO. Koneckonců, vláda Nové demokracie se vyvíjí v zastánce plánů NATO i na Balkáně, jak dokazuje její postoj k otázce protektorátu Kosovo v Radě Evropy“.

Předseda palestinské komunistické strany Mahmúd Hassan Al-Aqqad zemřel ve věku 84 let

V komuniké Palestinská komunistická strana uvádí:

S velkým smutkem oznamujeme , že navždy odešel generální tajemník bojující Palestinské komunistické strany a jeden z historických vůdců strany soudruh Mahmúd Hassan Al-Aqqad, který zemřel v neděli 29. dubna 2024 ve věku 84 let.

Soudruh byl z první generace komunistické strany a byl vězněn více než 12 let ve žaláři režimu Al-Arni a poté v izraelských okupačních detenčních centrech.

Dobromyslný soudruh sehrál významnou roli při znovuobnovení strany v roce 1991. Jeho smrt je považována za velký šok a obrovskou ztrátu pro stranu, palestinský lid a jeho dělnickou třídu.

Zdroj: In Defence of Communism

Překlad redakce Kominternetu