Skip to content

Inaugurace nového prezidenta České republiky

Ve středu 8. března skončil po dvou funkčních obdobích mandát prezidentu republiky Miloši Zemanovi a ve čtvrtek 9. března složil slib nový prezident Petr Pavel, zvolený v lednu. (Zhodnocení desetileté prezidentské éry M. Zemana přinesl Kominternet zde: http://dialog.kominternet.cz/uctovani-za-milosem-zemanem-k-poslednimu-vanocnimu-poselstvi/)

Inauguraci byla věnována obrovská mediální pozornost a stejně jako v předchozích případech, zvláště od zavedení přímé volby prezidenta, byla pojata jako show, neodpovídající poměrně nízkému významu prezidenta republiky v parlamentním politickém systému země. V této souvislosti se nabízí známé heslo o „chlebu a hrách“, přičemž v dnešní éře se stále větší důraz klade jen na hry.

Během uvedení nového prezidenta do úřadu byla na Pražský hrad vrácena prezidentská standarta, odcizená v roce 2015 svéráznou uměleckou skupinou Ztohoven a vyměněná za červené trenky jako symbol odporu k tehdejšímu prezidentu Zemanovi. (Mimochodem tehdy poprvé zavlál nad Hradem rudý prapor, byť v poněkud netradičním formátu.) Vyslovení názvu umělecké skupiny čtverácky oživilo vysílání sdělovacích prostředků.

Určitou historickou zajímavostí je, že při komentování inaugurační mše te deum často zaznívá v médiích jméno Klementa Gottwalda, od jehož úmrtí brzy uplyne 70 let, a jehož uvedení do funkce prezidenta ČSR bylo rovněž doprovázeno touto mší. Ostatně současného prezidenta s prvním dělnickým prezidentem spojovalo (kromě ateismu) svého času i členství ve stejné straně. Te deum bylo z hlav republiky slouženo kromě Klementa Gottwalda a současného prezidenta jen Emilu Háchovi a Václavu Havlovi (tedy jednomu katolíkovi, jehož funkční období byla spojena se vším než s láskou k bližnímu, a dvěma politicky dosti antagonickým ateistům).

Na celkovém politickém směřování země nemůže zvolený prezident nic zásadního změnit, stejně jako by to nezměnil nikdo z jeho neúspěšných protikandidátů. Plané naděje spjaté s jeho osobností je proto nutno odmítnout stejně jako zbytečné obavy.

Politováníhodné je, že navzdory proklamacím o přiblížení prezidentského úřadu „k lidem“ zůstává areál Pražského hradu přístupný jen po bezpečnostních kontrolách, které zde nebyly například ani za 2. světové války, ani za socialismu, a zavedeny byly v roce 2016. Snad alespoň v jejich odstranění a opětovném začlenění areálu Hradu do uliční sítě hlavního města se již brzy dočkáme změny k lepšímu.

 

Připravila redakce KOMINTERNet-Dialogu.

Uzávěrka 9. 3. 2023 ve 20:00.