Skip to content

Haiti – USA nekončí s programem invaze

Poté, co se dosud nepodařilo zmobilizovat dostatek členských států CARICOM, aby fungovaly jako fíkový list, za kterým by mohly zahájit invazi na Haiti, USA své úsilí zdvojnásobují. Začátkem května se objevila zpráva, že Linda Thomas-Greenfieldová, velvyslankyně USA při OSN, navštívila Brazílii, aby naléhala na nedávno zvoleného prezidenta Lulu da Silvu, aby souhlasil s tím, že Brazílie povede invazní síly proti Haiti. V tuto chvíli není jasné, jaké rozhodnutí, pokud vůbec nějaké, brazilská vláda učinila, ale je třeba si uvědomit, že po dobu 13 let, od roku 2004 do roku 2017, hrály brazilské jednotky významnou roli v okupačních silách OSN na Haiti, nazývaných Mise OSN pro stabilizaci Haiti (Minustah).

I tato operace byla široce propagována jako uskutečněná s cílem „pomoci obyvatelům Haiti“. Pomohla jim však tím, že v roce 2010 zavedla do této země ničivou epidemii cholery, kterou se nakazil téměř milion lidí a která si vyžádala zhruba 10 000 mrtvých. Organizace spojených národů mnoho let záměrně lhala o své odpovědnosti za zavlečení epidemie cholery, až byla nakonec v roce 2016 nucena svou roli přiznat. Kromě zavlečení cholery se okupační síly OSN podílely také na rozsáhlém sexuálním zneužívání. Haiťané uvedli, že jednotky Minustah běžně sexuálně napadaly a vykořisťovaly haitské ženy, a zašly tak daleko, že sexuálně napadaly děti od 11 let, přičemž některé z nich zanechaly těhotné. Takto „pomohly“ USA a OSN Haiti při jejich poslední invazi a okupaci a jejich současné plány na zahájení další budou mít pravděpodobně podobné výsledky.

V rámci snahy získat podporu veřejnosti pro svůj invazní plán zahájily USA neúnavnou dezinformační kampaň, podle níž „spirálovité násilí gangů“ činí život na Haiti pro lidi nesnesitelným a „mezinárodní podpora“ – alias organizovaná invaze USA – je potřebná k záchraně obyvatel Haiti. Jádrem tohoto propagandistického náporu je rasistická logika, že obyvatelé Haiti nejsou schopni řešit problémy, kterým jejich země čelí, a tyto problémy mohou být vyřešeny pouze tím, že USA převezmou „břímě bílého muže“ a provedou invazi.

Na začátku května zveřejnil vysoký komisař OSN pro lidská práva, jistý Volker Türk, zprávu zaměřující se na nárůst zločinů na Haiti a uvádějící, že „Haiti potřebuje naléhavou podporu mezinárodního společenství, aby zastavilo utrpení lidí v rukou násilných gangů“. 14. května informoval svého šéfa, generálního tajemníka OSN Antonia Guterrese, že odcestoval do Kingstonu na Jamajce, aby se setkal s premiérem Andrewem Holnessem, k projednání, mimo jiné, situace na Haiti. Holness je na záznamu, že je ochoten vyslat jamajské vojáky na Haiti v rámci amerických invazních sil.

Databáze Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu (United Nations Office on Drugs and Crime) uvádí míru vražd na Haiti v roce 2018 na 6,68 na 100 000 obyvatel, což je méně než v USA. Soubor dat Světové banky o úmyslných vraždách odhaduje míru vražd na Haiti na 13 na 100 000 lidí v roce 2021. Jedná se o nejnovější oficiálně dostupné statistiky počtu vražd na Haiti. Tato čísla ukazují, že míra vražd na Haiti je hluboko pod úrovní řady zemí v oblasti. Například soubor dat Světové banky o úmyslných vraždách poskytuje následující informace o počtu vražd v oblasti v roce 2021: Antigua a Barbuda 17 vražd na 100 000 obyvatel, Svatý Vincenc a Grenadiny 31 na 100 000 obyvatel, Trinidad a Tobago 29 na 100 000 obyvatel, Svatá Lucie 39 na 100 000 obyvatel, Brazílie 22 na 100 000 obyvatel a Jamajka 52 na 100 000 obyvatel. OSN dále oznámila, že od 1. ledna do poloviny března 2023 došlo na Haiti k 531 vraždám. Jamajská policie však oznámila, že od 1. ledna do 30. dubna letošního roku došlo na Jamajce k 409 vraždám. To znamená, že současná míra vražd na Haiti je 4,6 na 100 000 lidí, zatímco na Jamajce je to 13,64 na 100 000, třikrát horší než na Haiti.

Z údajů je zřejmé, že míra vražd na Haiti je výrazně nižší než v mnoha zemích napříč Karibikem a nižší než v některých zemích, které myšlenku americké invaze na Haiti podporují, aby se vypořádaly se „spirálovitou kriminalitou“. Budou tito jedinci také volat po „naléhavé mezinárodní podpoře“ v podobě zahraniční vojenské invaze, která by snížila kriminalitu a zachránila lidi v jejich vlastních zemích, nebo je takové zvláštní zacházení pouze pro Haiti?

Faktem je, že plánovaná americká invaze na Haiti nemá nic společného s pomocí lidem v této zemi. Jejím jediným účelem je posílit a podpořit nepopulární loutkovou vládu, kterou USA a jejich spojenci z Core Group vnutili lidem na Haiti a kterou haitský lid zcela odmítá. Hlavním problémem, kterému Haiti a jeho lidé čelí, nejsou zločinecké gangy, ale neutuchající koloniální útlak Haiti ze strany USA a jejich Core Group při sledování jejich sobeckých ekonomických zájmů. Core Group musí být rozpuštěna a její vměšování na Haiti musí skončit. Nelegitimní vláda podporovaná USA musí odstoupit a obyvatelům Haiti musí být umožněno, aby si problémy své země vyřešili sami.

 

Ruce pryč od Haiti!

Rozpusťte Core Group!

NE invazi USA!

 

 

A.T. Freeman 1. června 2023

 

(https://hoodcommunist.org)

 

překlad Vladimír Sedláček