Skip to content

FGC Itálie: 200 000 školáků a studentů v ulicích

Studentské demonstrace po celé Itálii byly ohlášeny na 18. února. Komunistická fronta mládeže přivedla do ulic více než 200 000 lidí.

 

Itálie. Obrazy masových demonstrací školáků a studentů straší v posledních dnech italskou mediální scénu. Demonstrace se konaly ve 40 italských městech pod vedením Komunistické fronty mládeže (Fronte della gioventù comunista – FGC), jejich oslnivost byla tak velká, že o nich obsáhle informovala i buržoazní média, přičemž některá opustila objektivní půdu faktů.

 

O důvodech protestů jsme již informovali. V nedávné minulosti se uskutečnilo velké množství demonstrací, shromáždění, stávek a okupací škol, jednak proto, že problémy v italském školském systému přetrvávají a jsou systémového charakteru – duální školský systém nutí italské studenty dělat neplacené stáže během školních let s cílem poskytnout firmám volnou pracovní sílu, zároveň by školáci měli letos absolvovat i maturitu, která nezohledňuje uplynulé dva roky pandemie, zároveň učitelský sbor je nedostatečně ohodnocen a musí projít výukovými programy ve velmi krátké době, zároveň tisíce škol potřebují důkladnou rekonstrukci, protože školy studentům doslova padají na hlavu.

 

A samozřejmě zbývá objasnění dvou nejmladších obětí italského školského systému, 18letého Lorenza Parelliho, kterého poslední den jeho neplacené stáže zabil ocelový trám, a teprve 16letého Giuseppe Lenociho, který zemřel při autonehodě, když pracoval v terénu během své neplacené stáže , která nikdy neměla nastat,  Italští žáci a studenti mají všechny důvody k hněvu a k boji proti systému, který je svévolně obětuje korporátním zájmům a chce je zapřísahat na celý život v prekariátu, v systému, který zabíjí každý den a který je bráněn násilím policejního obušku.

 

Ne škole vládců!

 

„Dnes je v ulicích 200 000 studentů. Jste mimořádný signál. Nové generace šokovaly celou zemi a rozbily hračku ‚národní jednoty‘ Draghiho vlády,“ komentoval úspěch studentských protestů vůdce Komunistické fronty mládeže Lorenzo Lang.

 

Výzvu marxisticko-leninské mládežnické organizace FGC následovalo 200 000 lidí a v celé Itálii bylo odsuzováno systematické vykořisťování duálního školského systému. Jen v Turíně, kde se policie nedávno pokusila o zvlášť brutální zásahy, vyšlo do ulic kolem 10 000 demonstrantů.

 

„Toto studentské hnutí klade velmi jasnou politickou otázku: systém přepínání mezi školou a praxí je systémem vykořisťování, nedostatku práv a bezpečnosti. To musí přestat. Museli jsme čekat, až to mrtví pochopí? Nemůžeme ušít vzdělávání na míru potřebám podnikání, nemůžeme pokračovat v modelu podnikatelské školy. Existuje generace, která chápe, že její budoucnost bude budoucností nejistoty, vykořisťování a nedostatku práv, a není ochotna to přijmout bez boje.“

 

Studentské protesty jsou doprovázeny přímo zapojenými učiteli, kteří v rozhovorech pro italská média vyjádřili plnou solidaritu se studenty. FGC dokázala sjednotit tyto boje, které přesahují generace a sociální postavení, do jednoho.

 

Proti NATO a Confindustrii

V průběhu demonstrací bylo pódium rovněž využíváno k upozorňování na nebezpečí blížících se imperialistických válek ze strany NATO, EU a Ruska a k jasnému distancování se od nich. Vystoupení Itálie z NATO bylo požadováno jasnými hesly: „Itálie z NATO a NATO z Itálie“. Žáci, studenti a dělníci, kteří do konce měsíce nedostanou plat, nepotřebují podle mluvčího FGC vojenské operace na Ukrajině, vojenské základny v Itálii a peníze pro zbrojní průmysl, ale „slušné mzdy a práci“.  Boj proti militarismu a válce souvisí se studentskými protesty, i když je to damozřejmě  obecný problém , také proto, že v Itálii musí mnoho studentů absolvovat neplacené stáže ve vojenských strukturách.

Protesty v Itálii jasně ukazují, že systém, který obětuje studenty v raném věku na oltář zisku, již není udržitelný. Jednoznačná třídní orientace protestů proti školskému systému, který se zcela podřizuje vůli Confindustrie ( sdružení největších italských zaměstnavatelů), se projevila například symbolickým pálením písma s logem Confindustria. FGC učinila následující prohlášení:

„To je velmi důležitý politický fakt. Dnešní mobilizace je výjimečná nejen velmi vysokou účastí, ale i svým politickým obsahem. Toto studentské hnutí má jasnou třídní orientaci. Chceme říci pracujícím, bojujícím odborům: nenechávejte toto hnutí samotné. Musíme jít vpřed a potřebujeme také vás. Potřebujeme velkou generální stávku. Nastal čas.”

 

Sevřít řady


Celkově vzato jsou protesty z 18. února znamením, že pouze seriózní a vleklá politická práce přináší ovoce a že oportunismus nejenže není nutný k dosažení širšího konsensu, ale je také zcela nemístný. V této souvislosti je třeba protesty vnímat i jako facku všem těm levicovým školním a studentským organizacím, které pod rouškou verbálního radikalismu směřují celou svou politickou aktivitu k zajištění pár míst ve studentských radách zabezpečující zastoupení studentů a změny systému zevnitř. Pokud skutečně chcete něco změnit, je potřeba mnohem více. FGC dokázala, že důsledný revoluční tah v bojích mládeže, studentstva a dělnické třídy je nejen nezbytný, ale také za současných okolností možný.

Fronta komunistické mládeže ve svém posledním prohlášení ke studentským protestům znovu využila příležitosti a vyzvala k jednotě ve studentském hnutí – italská média se již předem pokusila vykreslit protesty jako „shromáždění vybraných extremistů“. Následovaly další pokusy zdiskreditovat studentské hnutí, například vytržením prohlášení demonstrantů z kontextu během rozhovorů. Stejně jako dříve se FGC nenechá odradit a varuje studenty před pokusy o rozdělení:

„Pokus o rozdělení studentského hnutí začal. Několik novin šíří falešné zprávy a hovoří o „instrumentalizaci“, politickém manévrování a infiltraci. Hledají důkazy na podporu této pomluvy; dokonce si vymysleli (později popřené) zprávy, že se turínská studentská rada od protestů distancovala.

Chtějí studenty vyděsit a přesvědčit je, že boj nemá smysl. Provládní mládežnické organizace, které byly včerejšími protesty zcela zdrceny, se nyní pokusí s podporou některých novin a televizí hnutí dále rozdělit a dohnat ke smířlivým pozicím.

Tento scénář již známe. Musíme je odhalit a nedovolit jim prorazit naši jednotu. Bojí se síly, kterou včera viděli.

Musíme sevřít řady a postupovat společně.”

 

(přeložil MP)

 

Odborové sdružení Čech, Moravy a Slezska, česká členská organizace Světové odborové federace, srdečně a s nadšením zdraví úspěšný boj Fronty mladých komunistů za budoucnost italské mládeže, oceňuje zásadovost i odhodlání FGC, díky kterým je tato organizace i její akce vzorem pro úspěšné aktivity studentů u nás.