Skip to content

Braňte Kubu, braňte socialismus!

Protikomunistické síly v čele s americkou vládou chystají neomezený útok na revoluční Kubu. Tato země pokračuje s odhodláním na své vlastní cestě k socialismu, započaté 1. ledna 1959, kdy síly vedené Fidelem Castrem a Ernestem „Che“ Guevarou svrhly vládu diktátora Fulgencia Batisty podporovanou Spojenými státy.

Současný útok na Kubu byl zahájen v plném rozsahu na sociálních sítích na začátku července. Spojené státy však poprvé vyhlásily ideologickou a ekonomickou válku Kubě v roce 1960, když uvalily brutální hospodářskou a sociální blokádu na zemi, která zůstala zachována.

Od té doby zkoušejí USA každou taktiku, jak revoluci zlomit – od přímé vojenské síly v invazi v Zátoce sviní (Playa Giron) v roce 1961 až po vytvoření tajného „kubánského twitteru“, který by rozdmýchal nepokoje a zorganizoval „chytré davy“ pro „kubánské jaro“, které by svrhlo vládu. (The Guardian, 3. dubna 2014)

Nejnovější kampaň proti Kubě zahrnuje tisíce vzorových protikubánských twitterových účtů napojených na automatizovaný systém, který rychle retweetuje.

Expert na dezinformace Julián Macías Tovar řekl Newsweeku, že 100 000 tweetů s protikubánským hashtagem bylo odesláno 9. července, 500 000 následující den a 1,5 milionu do 11. července. K tomu dodal: „Pokud existují účty s malým počtem odběratelů, kteří hodně tweetují nebo retweetují, nově vytvořené účty s falešnou profilovou fotkou… je to vždycky podezřelé.“

Agentura Reuters kategoricky uvedla, že místa protestů na Kubě, rozdělená po milionech, byla falešně označena za protesty proti kubánské vládě. Některé fotografie byly ve skutečnosti snímky protestu v Egyptě v roce 2011 – a některé dokonce velkého davu, který se shromáždil na podporu kubánského prvomájového pochodu 2018 oslavujícího dělnickou revoluci! (www.tinyurl.com/dbh5y7sf )

Dezinformace zahrnují kulturní intervence, jako propagaci protikomunistické reggaetonové písně pocházející od kubánské komunity v Miami, která má původ v bohatých bílých majitelích půdy, kteří uprchli z Kuby, když revoluce zvítězila. V průběhu desetiletí vzniklo mnoho fyzických a psychologických operací proti Kubě v Miami.

Dezinformační kampaň odstartovala v době, kdy na Kubě probíhaly jisté protesty. Zemi v poslední době zasáhl nedostatek potravin a zdravotnického materiálu souvisejícího s pandemií, jako jsou injekční stříkačky, k nimž USA blokují snadný přístup.

Revoluční Kuba je oslavována za svou inovativní, komplexní a bezplatnou lékařskou péči, kdy lékařské týmy cestují ze solidarity do jiných zemí, zejména během pandemie. Nedávný americký politický kreslený vtip se tomuto úspěchu vysmíval a falešně ukazoval krvácejícího demonstranta odvlečeného pochmurnou policií, jak se chlubí bezplatnou lékařskou péčí.

Během pandemie se však Kubě, která je ve světové ekonomice stále klasifikována jako „zaostalá“ země, podařilo svým socialistickým plánovaným systémem omezit počet úmrtí na Covid-19 na 214 na milion obyvatel. Americká zdravotní péče zaměřená na zisk přišla o 1 882 lidí na milion, měla více než třikrát více případů na milion než Kuba a vede v celkovém počtu úmrtí ve světě – nyní přes 625 000. (www.worldometers.info/coronavirus/#countries , 21. července)

Mnohé z úspěchů kubánské revoluce lidé ve Spojených státech neznají – oproti zbytku světa – kvůli pokračujícímu americkému tažení proti komunismu. Od 19. století a zhoubná během McCarthyho éry 50. let se tato antikomunistická kampaň amerických stratégů vládnoucí třídy začala v 60. letech zaměřovat na pokus o zlomení socialistické revoluce odehrávající se pouhých 90 mil od amerických břehů.

Pravicové křesťanství podporovalo kapitalismus prostřednictvím literatury vnucované církvím, o tom, jak se postavit proti Kubě, Číně, SSSR a dalším zemím vedeným komunistickou stranou či „komunisticky orientovaným“ zemím. V roce 1962 zřídila Národní konference guvernérů výbor pro koordinaci antikomunistických středoškolských osnov.

Do roku 1963 americké společnosti utrácely asi 25 milionů dolarů ročně za antikomunistickou literaturu distribuovanou zákazníkům a dělníkům v práci. (Sara Diamondová, „Roads to Dominion: Right-Wing Movements and Political Power in the United States“ [Cesty k nadvládě: pravicová hnutí a politická moc ve Spojených státech], Guilford Publications, 1995, s. 50-52)

Nyní probíhá poslední protikomunistická kampaň, když se „americký marxismus“ dostal na první místo žebříčku bestsellerů New York Times. Kniha napsaná Markem Levinem, hvězdou pravicové Fox News, a oživeným válečníkem z dob studené války, používá klasickou taktiku rudých návnad, aby zaútočila téměř na každou pokrokovou iniciativu probíhající v USA.

 

Razantní velká lež 

„Válka je mír“ je razantní velká lež! Jako socialisté víme, že skutečný odkaz marxismu – založené na solidaritě v boji proti nespravedlnosti a nerovnosti – září jako maják revoluční Kuby.

Protikubánská propaganda je pro americkou vládu na pořadu dne, protože Kuba byla tak úspěšná v prosazování své revoluční vize, navzdory krutým útokům a blokádám, které jí stály v cestě.

Po celá desetiletí vedena komunistickou stranou, Kuba vytvořila kampaně, iniciativy a oficiální vládní agentury, které se významně zabývají materiálními nerovnostmi a kulturní necitlivostí. Vládní úředníci otevřeně přiznali chyby zakořeněné v minulosti a s volebním systémem postaveným na plném zastoupení všech sektorů země se konkrétně zabývali otázkami, kterým čelí ženy, lidé LGBTQ, Afro-Kubánci, domorodé národy a další osoby pod zvláštním útlakem.

Současné tažení proti Kubě je neoddělitelně spjato s americkou válkou o socialistickou budoucnost. A není divu! V průzkumu z 11.-15. června Axios/Momentive zjistil, že kapitalismus rychle ztrácí oblibu u mladých lidí v USA, přičemž věk 18-34 let je nyní téměř rovnoměrně rozdělen mezi ty, kteří pohlížejí na kapitalismus negativně, a ty, kteří na něj pohlížejí pozitivně. (www.tinyurl.com/xrpce8v4 )

V průzkumu Gallupova ústavu o volbách v roce 2020, který zdaleka nebyl z radikálních zdrojů, 45 % lidí v USA uvedlo, že by volili za prezidenta socialistu. (www.tinyurl.com/m36u4u2u )

Kampaň proti Kubě dáváme do souvislosti s dlouhou americkou válkou proti komunismu – a jsme ostražití, jak se tento jed stále šíří, výrazně živý, všemi aspekty života v USA.

Jsme uprostřed ideové bitvy, která určí naši budoucnost – budoucnost socialistické Kuby i naši vlastní budoucnost, která buduje cestu k socialismu.

Jak řekl Fidel Castro ve svých historických poznámkách o boji mezi kapitalismem a socialismem: „Revoluce se může zrodit jedině z kultury a idejí. Žádný člověk se nestane revolucionářem silou. Ti, kdo zasévají myšlenky, nemají potřebu lidi nikdy potlačovat. Zbraně v rukou týchž lidí se používají k boji proti těm v zahraničí, kteří se jim snaží vzít jejich úspěchy.”

Uvnitř kapitalistické bestie musíme odhodlaně pokračovat v boji idejí. Braňte Kubu! Braňte socialismus!

 

Šéfredaktor portálu https://www.workers.org/ 26. 7. 2021

https://www.workers.org/2021/07/58014/

překlad Vladimír Sedláček