Skip to content

Aktuálně z USA: rekordní bezdomovectví a stávka zdravotních sester

Baví vás kapitalismus? Počet bezdomovců v New Yorku dosáhl 80 000, což je nejvíce od Velké hospodářské krize

 

New York City, severoamerická metropole kapitalismu, nezůstala nedotčena krizí kapitalistického systému. Populace bezdomovců v nejlidnatějším městě Spojených států vzrostla v posledních letech na 80 000 lidí, uvádí The Bowery Mission, 150 let stará agentura sloužící hladovým a bezdomovcům s odvoláním na federální údaje.

 

„Bezdomovectví v New Yorku dosáhlo nejvyšší úrovně od Velké hospodářské krize ve 30. letech,“ citovala ve středu stanice Fox News koalici pro bezdomovce.

 

Městský web odboru sociálních služeb a služeb pro bezdomovce uvádí, že 11. září 2022 spalo v městských azylových domech 55 338 lidí, včetně více než 18 000 dětí.

 

Státní senátor Brad Hoylman použil stejné srovnání Velké hospodářské krize v rozhovoru pro Fox News, když řekl, že „je mnoho lidí, kteří na této tragické situaci vydělávají, ale neposkytují služby, které město potřebuje“.

 

„Vyprázdnili věznice, na dva roky zavřeli Broadway a obchody, zničili vzdělání pro děti, učinili tužbou užívání drog, jejich příkazy donutily lidi ztratit práci, zaplavili město nelegálními přistěhovalci – a teď tu máme účet za Bidenovu ekonomiku,“ řekl Fox News bývalý kandidát do městský rady a doživotní obyvatel Manhattanu Jackie Toboroff.

 

USA: Solidarita se stávkou sester v Minnesotě a Wisconsinu

 

V pondělí začala největší stávka zdravotních sester v soukromém sektoru v historii USA, uvedli organizátoři, přičemž asi 15 000 zaměstnanců v nemocnicích po celé Minnesotě a Wisconsinu požaduje lepší pracovní podmínky a vyšší mzdy.

V uplynulém roce se ve Spojených státech pravidelně objevovaly stávky, přičemž zaměstnanci hlásili, že jsou vyčerpaní prací během pandemie Covid-19 a bojují s růstem cen.

 

Zaměstnanci držící cedule s hesly jako „Pacienti před zisky“ se v časných ranních hodinách shromáždili ve skupinách, aby protestovali před některými z 16 postižených nemocnic.

 

“Právě teď v Minnesotě jsou sestry přepracované, nemocnice mají nedostatečný personál a pacienti platí předražené poplatky,” uvedla v prohlášení asociace zdravotních sester Minnesota Nurses Association (MNA).

 

Solidarita od PAME

 

Všedělnická bojovná fronta (PAME), která zastupuje řecké třídní odbory, vyjadřuje svou solidaritu se stávkou tisíců zdravotních sester v Minnesotě a Wisconsinu v USA, které požadují zvýšení mezd o 27 %.

 

Zdravotníci byli před pandemií i během ní v první linii ochrany životů a zdraví lidí. Ale vlády a obchodní skupiny, které zacházejí se zdravím jako se zbožím, na jedné straně jednají s nemocnými jako se zákazníky, kteří musí platit, aby se uzdravili, a na druhé straně vykořisťují zdravotníky intenzifikací a nízkými mzdami.

 

V podmínkách explozivních životních nákladů nemohou pracovníci žít s nárůstem, který neodpovídá jejich skutečným potřebám. Boje a mobilizace, které se rozvíjejí v mnoha zemích po celém světě, ukazují, že dělníci s organizovaným a kolektivním bojem a se silou solidarity mohou zvítězit, mohou zvrátit protidělnické plány a prosadit své spravedlivé požadavky.

 

PAME podporuje spravedlivé požadavky sester z Minnesoty a Wisconsinu a vyjadřuje solidaritu s jejich stávkou.

 

(ze zdroje IDCOMMUNISM přeložil MP)