Skip to content

Afghánistán: šikanovaný, bombardovaný, zrazený

Buržoazní sdělovací prostředky byly nuceny přiznat, co bylo očividné už na začátku července. Už předtím, než americké jednotky odešly z Afghánistánu, reakcionářský islamistický Tálibán, který jejich invaze svrhla, dobyl zpět obrovské části země. Po dvaceti letech a utracených dvou bilionech dolarů Washington čelí masivnímu neúspěchu, za nímž je vidět jen smrt a zkáza.

To, čemu se omlouvači amerického barbarství za každou cenu vyhýbali, byl soupis devastace nebo lží použitých k jejímu ospravedlnění. Zkorumpovaní kolaborující vládní činitelé a jejich spojenci vyplenili zemi. Nejen Tálibán, ale i al-Káida a Islámský stát (ISIS nebo Daeš) jsou silnější než kdykoliv předtím.

Bude na levici v Afghánistánu, USA a po celém světě, aby si z této historie vzala ponaučení a podpořila boj afghánského lidu za lepší budoucnost.

Lži, korupce a imperiální arogance. Invaze do Afghánistánu poté, co al-Káida 11. září 2001 strhla Světové obchodní centrum v New Yorku, byla vždy postavena na smyšlenkách. „Válka proti teroru“, stejně jako předtím „válka proti komunismu“, byla šikovnou záminkou pro útoky na jakékoliv cíle, které sloužily geopolitickým zájmům Spojených států.

Invaze neměla osvobodit ženy z Afghánistánu nebo zavést demokracii, jak se tvrdilo. Šlo o politickou hegemonii nad touto klíčovou zemí na křižovatce Blízkého východu, Střední Asie a jižní Asie – a o válečnou ziskuchtivost. Vztahy Washingtonu se zeměmi obklopujícími „hřbitov impérií“ jsou teď horší než kdy dřív. Jediným úspěchem bylo, že se obohatil obrovský vojenský průmysl.

Koncem roku 2019 otiskl Washington Post afghánské noviny, asi 600 rozhovorů se zasvěcenci okupace. Odhalily, jak republikánské i demokratické administrativy systematicky lhaly o obrovských sumách vyplýtvaných na korupci a prázdné „rozvojové“ plány. Totální neschopnost přinést mír nebo prosperitu byla dobře známa, ale zakrývala se.

Po celou dobu byly beztrestně páchány válečné zločiny silami USA a NATO a jimi dosazenou vládou (viz „Válečné zločiny a civilní oběti v Afghánistánu“, Levicový radikál z Afghánistánu neboli LRA; https://socialism.com/statement/war-crimes-and-the-civilian-casualties-in-afghanistan/). Barack Obama výslovně odmítl prošetřit politiku rozšířeného mučení vězňů George W. Bushe. V listopadu 2019 měl Donald Trump tu drzost omilostnit dva vojáky za válečné zločiny, jednoho usvědčeného před americkými soudy a dalšího ještě před samotným procesem.

Způsobená devastace. Podle projektu Costs of War (Válečné výdaje) na Brownově univerzitě zemřelo v Afghánistánu a Pákistánu kvůli násilnostem války přibližně 241 000 lidí. Několikrát víc zemřelo kvůli nedostatku jídla a vody nebo z jiných nepřímých příčin. Mezi mrtvými je více než 71 000 civilistů, 78 000 afghánských vojáků a 84 000 opozičních bojovníků. Úmrtí vojáků USA a NATO a armádních dodavatelů mají číslo 7 522. Desítky tisíc lidí na všech stranách byly zraněny.

Afghánských uprchlíků registrovaných v OSN je 2,7 milionu. Většina z nich uvízla v táborech bez naděje na trvalé usídlení. V zemi jsou vnitřně vysídleny více než 2 miliony lidí.

Měsíčník Eteraz je spolupráce afghánských radikálů, včetně LRA. Nedávné články v časopise popisují hrozné podmínky pro ženy a mládež. Násilí páchané na ženách dosahuje historického maxima, a to nejen ve venkovských oblastech ovládaných islamistickými silami, ale také ve velkých městech pod vládní kontrolou.

Ženy a dívky nesmějí v oblastech ovládaných Tálibánem chodit do škol. Sdělovací prostředky uvádějí, že od začátku roku 2021 byly zavražděny tři novinářky, lékařka a dvě soudkyně. V květnu při bombovém útoku na školu v Kábulu zahynulo 85 dívek, z nichž většina byli hazárští šíité, etnická a náboženská menšina.

Pokud jde o mládež, Eteraz uvádí, že asi 70 % obyvatel je mladších 22 let a školy byly během války v celé zemi uzavřeny. Mnoho Afghánců je negramotných a u žen a mladých lidí jsou tato čísla mnohem vyšší. Všechny strany konfliktu, včetně vlády, se zaměřují na nezaměstnané a zbídačenou mládež pro naverbování. S mírou nezaměstnanosti odhadovanou na 72 % je jen málo možností kromě chopení se zbraní, proniknutí do obchodu s opiem nebo pokusu o útěk ze země.

Zdá se, že převzetí moci Tálibánem nebo občanská válka jsou na spadnutí. Tak či onak, ženy a náboženské a etnické menšiny jsou ve vážném ohrožení.

Na co se těšit. I podle pravděpodobně růžových odhadů Pentagonu Tálibán od začátku května do začátku července ovládl třetinu země. USA sehrály klíčovou roli při vytváření katastrofy, od které ustupují. Za účelem zosnování svržení vlády podporované Sověty v Afghánistánu v 80. letech Washington financoval mudžahedíny (předchůdce Tálibánu), čímž se rozšířil pravicový islámský fundamentalismus po celém regionu. Teď i se svými spojenci v NATO snižují své ztráty a nechávají Afghánce, aby sbírali střepy.

Začátkem července se této výzvy chopily vzdorovité ženy. Demonstrace stovek žen vyzbrojených útočnými puškami vypukly na severu a v centrální oblasti, kde Tálibán dobývá území a znovu zavádí těžká misogynní omezení. List The Guardian citoval účastnici pochodu, vedoucí ženského ředitelství provincie Ghor, která uvedla, že zatímco protesty některých žen mohly být symbolické, jiné „byly připraveny jít na bojiště“.

Afghánské ženy, mládež a chudí lidé a levice, která je brání, naléhavě vyžadují mezinárodní solidaritu, zejména od socialistů v imperialistickém srdci. Lidé v USA mohou začít požadavkem, aby jejich vláda zaplatila válečné reparace a poskytla skutečnou pomoc při obnově Afghánistánu bez jakýchkoliv podmínek!

 

Megan Cornishová pro Freedom Socialist, srpen 2021

Překlad Vladimír Sedláček